podgląd wydruku drukuj

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik laureatkami w kategorii Dziennikarstwo śledcze


W kategorii Dziennikarstwo śledcze w konkursie Grand Press nagrodzono tekst ”Komu działkę” Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik.

Tekst Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik „Komu działkę” („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”) ujawnił mechanizm dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, czyli powiązania mecenasa, który przejął 50 prestiżowych warszawskich adresów, z urzędnikiem warszawskiego magistratu.

Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo śledcze

„Wiceminister wraca na salony” – materiał Jarosława Jabrzyka i Bertolda Kittela („Superwizjer” TVN) o byłym wiceministrze spraw wewnętrznych i administracji, który nie poniósł kary za swój pijacki wybryk i za państwowe pieniądze organizuje teraz konferencje o bezpieczeństwie z udziałem władz wymiaru sprawiedliwości.

„Jak nielegalnie kupiliśmy billing telefonu” – materiał Jarosława Jabrzyka, Bertolda Kittela i Beaty Biel („Superwizjer” TVN) udowadniający, że wystarczy kilka tysięcy złotych, żeby nielegalnie kupić rejestr połączeń dowolnego numeru w Polsce.

„Wielki strach w fabryce dokumentów” – tekst Michała Krzymowskiego („Newsweek Polska”) ujawniający, jak działa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zarządzana przez Piotra Woyciechowskiego, bliskiego współpracownika Antoniego Macierewicza.

Cykl „Minister na włościach” – Wojciech Cieśla i Jakub Korus („Newsweek Polska”) ustalili, że minister środowiska Jan Szyszko w swoich zeznaniach podatkowych od lat mija się z prawdą.

Cykl „Psychole” autorstwa Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów” TVP 2), w którym dziennikarz próbuje wyjaśnić wstrząsającą historię 79-letniego mieszkańca Katowic przez 11 lat przetrzymywanego na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Rybniku, mimo że sąd nakazał jego uwolnienie.

„Tu nie ma sprawiedliwości” – materiał Anny Kality („Uwaga!” TVN); dziennikarka zatrudniła się w domu opieki dla osób z chorobą Alzheimera w Trzciance pod Warszawą, by pokazać, jakim torturom poddaje się tam pensjonariuszy.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl