podgląd wydruku drukuj

Stefan Szczepłek pierwszym laureatem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego


(fot. Piotr Król/Press)

Podczas gali Grand Press 2015 wręczono po raz pierwszy ustanowionej w tym roku Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Z rąk Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej (wdowy po zmarłym w tym roku Bohdanie Tomaszewskim) nagrodę odebrał Stefan Szczepłek z redakcji sportowej „Rzeczpospolitej”.

Stefan Szczepłek był ulubionym dziennikarzem Bohdana Tomaszewskiego. Posługując się piękną polszczyzną, od 43 lat przedstawia sport w szerokim wymiarze humanistycznym i nigdy nie zapomina o kontekście społecznym. W sposób niekonwencjonalny opisuje wydarzenia sportowe, szczególnie piłkarskie. Zawsze pisze ze swadą. Jest żywą encyklopedią polskiego sportu. "Zachował klasę dziennikarską i ludzką w trudnym świecie futbolu" - napisał jeden dziennikarzy sportowych, zgłaszających jego kandydaturę do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Izabella Sierakowska-Tomaszewska podkreśla, że dla jej męża liczyły się zasady fair play - nie tylko w sporcie, ale także poza boiskiem, a Stefan Szczepłek zawsze gra czysto.

Magazyn „Press” ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Będzie ona przyznawana co rok. Jest przeznaczona dla dziennikarzy sportowych, mających doskonały warsztat dziennikarski, prezentujących elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. W pierwszej edycji nagrody oprócz zwycięzcy nominowani byli: Włodzimierz Szaranowicz (Telewizja Polska) i Henryk Urbaś (Polskie Radio). Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł i statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup. 
Sponsorem nagrody jest PKN Orlen.


© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl