podgląd wydruku drukuj

Informacje


NOMINACJE DO NAGRÓD GRAND PRESS 2015

(w nawiasie: medium, w którym materiał został opublikowany)

Kategoria NEWS

1/ „Ustawianie konkursów w NIK? Prokuratura chce uchylenia immunitetów Kwiatkowskiemu i Buremu” – materiał Macieja Dudy i Roberta Zielińskiego (TVN24.pl), którzy ujawnili, że prokuratura zarzuca prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu wpływanie na wyniki konkursów na dyrektorów delegatur, a szefowi klubu parlamentarnego PSL Janowi Buremu wpływanie na szefa NIK, by w kierownictwie delegatury zasiadł jego człowiek.

2/ „Afera madrycka” – news Jacka Czarneckiego (Radio Zet) o tym, że posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Kamiński, jadąc w parlamentarną delegację do Madrytu, pobrali z Kancelarii Sejmu diety na wyjazd samochodem, ale polecieli tam tanimi liniami, wyłudzając w ten sposób pieniądze z budżetu.

3/ Cykl „Nowe stenogramy smoleńskie” – Tomasz Skory (RMF FM) ujawnił, że są nowe stenogramy rozmów prowadzonych na pokładzie Tu-154 tuż przed katastrofą w Smoleńsku i że udało się odczytać 30 proc. słów więcej, niż podano we wcześniejszych stenogramach.

4/ „SKOK bez przeszkód” – tekst Anny Gielewskiej (opublikowany we „Wprost”) o tym, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wysłał list do najważniejszych osób w państwie z informacją, iż współzałożyciel SKOK senator Grzegorz Bierecki wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem.

5/ „Nauczycielka podczas lekcji uciszała dzieci, zaklejając im usta taśmą” – news Tomasza Jankowskiego (Radio Zet) ujawniający dramat uczniów zerówki z podstawówki w Szczodrem na Dolnym Śląsku, wobec których nauczycielka stosowała groźby i niecodzienne kary.

6/ Cykl „Afera Bury – Schossler” – Marek Balawajder i Krzysztof Zasada (RMF FM) ujawnili, że pomiędzy szefem klubu parlamentarnego PSL Janem Burym a wiceszefem policji generałem Mirosławem Schosslerem dochodziło do nieformalnych spotkań, a poseł wykorzystał policję do rozgrywek politycznych.

7/ „Koszmar młodej matki. Urodziła nie swoje dziecko” – Mariusz Parkitny („Głos Szczeciński”) ujawnił, że podczas zabiegu in vitro w szpitalu klinicznym w Policach doszło do pomyłki, w wyniku której kobieta urodziła córkę, która nie jest jej biologicznym dzieckiem.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

1/ Cykl „Jak wyjaśniano sprawę Grabarczyka? Nagrane rozmowy polityków PO i PiS”,

„13 faktów, po których nastąpiła dymisja Grabarczyka” – Maciej Duda i Robert Zieliński (Tvn24.pl) opisali, w jaki sposób organy ścigania dowiedziały się, że minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk nielegalnie otrzymał pozwolenie na broń, i jak prokuratura starała się nie wyjaśnić tej sprawy.

2/ „Przychodzę na grób do kogoś innego” – materiał Tomasza Patory („Superwizjer”, TVN) będący efektem ponadośmioletniego dziennikarskiego śledztwa. Autor pokazał, że z winy jednego ze śląskich krematoriów tysiące rodzin mogły pochować prochy nie swoich bliskich.

3/ Cykl „Hotel robotniczy”, „Bałtyk, moja własność” – teksty Wojciecha Cieśli i Michała Krzymowskiego („Newsweek Polska”); dziennikarze opisali, jak przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i jego rodzina spędzali za darmo wczasy w luksusowych apartamentach kołobrzeskiego hotelu „Bałtyk”, obsługiwani przez pracowników na umowach śmieciowych.

4/ „Działy Czarnowskie” – materiał Anny Szpręglewskiej i Leszka Ciechońskiego („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2) pokazujący bezkarność Marka N., oszusta podającego się za księdza. Za prowadzenie domów opieki dla osób starszych – które okradał i więził – był już kilkakrotnie karany, a mimo to wciąż prowadzi taki ośrodek w Działach Czarnowskich.

5/ Cykl „Niebezpieczne związki?”, „Ukrócone mętne związki”, „Urząd Miasta bada swoje związki z Inter-Systemem” – teksty Jacka Harłukowicza („Gazeta Wyborcza Wrocław”) o tym, jak jednej grupie kapitałowej udało się przez lata zdominować zamówienia publiczne dla wrocławskiego magistratu.

6/ Cykl „Krystian jestem, zostań moją dziwką”, „Ofiara gangu sutenerów” – Marta Bilska i Mikołaj Podolski (magazyn „Reporter”) opisali sutenerską działalność słynnego „Krystka z Sopotu” i prawdopodobieństwo związku gangu sutenerów z głośną sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek.

7/ Cykl „Nie odpuszczę do końca”, „Nietykalni” – materiały Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2) o zastraszanych przedsiębiorcach, którzy stali się ofiarą grupy przestępczej, a współpracowali z nią m.in. ludzie z łódzkiego wymiaru sprawiedliwości.

Kategoria PUBLICYSTYKA

1/ „Wielka nuda małej stabilizacji” – tekst Michała Olszewskiego (opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”) o tym, że polska klasa średnia przespała ostatnie ćwierćwiecze, a prawica w tym czasie budowała mity, dzięki którym PiS wrócił do władzy.

2/ „Już zapomnieliśmy o torturach CIA?” – pyta Jakub Dymek (Krytykapolityczna.pl), zdziwiony, że polskie media wciąż uznają tortury w Starych Kiejkutach za nie nasz problem.

3/ „Grube miliardy złotych za przywileje silnych” – tekst Zbigniewa Bartusia („Dziennik Polski”) prezentujący sugestywne dane, jak budowlaniec czy kasjerka składają się na emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne dla rolników.

4/ „Zapał kontrreformatorów” – Karolina Lewestam („Dziennik Gazeta Prawna”) wieszczy długą serię małych zwycięstw prawicy, dowodząc, że w starciu wartości wygrywają te, które można głośno wykrzyczeć.

5/ Cykl „Hala odlotów – Kultura i polityka”, „Hala odlotów – Dlaczego Kościół ma problem z seksem?” – uczestnicy kultowego już programu w TVP Kultura rozmawiają z przyszłymi posłami o zadaniach kultury, a w drugiej debacie – o stosunku Kościoła katolickiego do seksu.

6/ „Jak pamiętać ludobójstwo” – audycja radiowa Dariusza Rosiaka „Raport o stanie świata” (Program III Polskiego Radia), w której autor wyjaśnia, dlaczego eksterminacja Ormian nie jest w Turcji uznana za ludobójstwo.

7/ „Państwo w państwie: Historia państwa Czerpak wraz z jej kontynuacją” – odcinek programu emitowanego w Polsacie i Polsat News, w którym redakcja przedstawia urzędniczą paranoję, której ofiarą padli państwo Czerpak: gdy chcąc rozbudować dom, odkryli, że przez ich działkę biegnie wodociąg, którego nigdy nie było na mapach; nie ukarano winnych zaniedbania, tylko wydano nakaz rozbiórki ich domu.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY

1/ „Miłość z piasku” – reportaż Anny Śmigulec („Gazeta Wyborcza – Duży Format”), opowieść o miłości, która spełniła się po 43 latach.

2/ „Oddział chorych ze strachu” – wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ujawniający bezkarność byłej ordynator oddziału dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, która do dziś nie poniosła kary za znęcanie się nad chorymi.

3/ „Rozmowa z ojcem” – reportaż wyznanie Jarosława Mikołajewskiego („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”), w którym syn rysuje pełen emocji obraz ojca, odkrywając po latach, jak bardzo są podobni.

4/ „Pisarz, który wymyślił wojnę” – reportaż Grzegorza Szymanika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o trzech pisarzach ze wschodniej Ukrainy, autorach książek o wojnie na Ukrainie. Tylko że oni wymyślili wojnę, zanim ta rzeczywiście do nich przyszła.

5/ „Szklane dreszcze” – reportaż Grzegorza Szymanika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o wirtualnej rzeczywistości, w jakiej żyją, wydają pieniądze i zarabiają użytkownicy portali kamerkowych.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY

1/ „Leon i Czesio. Żyd i Polak w jednym stali domu. 70 lat później” – reportaż Romana Adamskiego (Polskie Radio Rzeszów) o polskiej rodzinie Półzięciów, którzy w czasie wojny przez ponad dwa lata ukrywali w swoim domu pięcioro Żydów.

2/ „Między prawdą a prawdą” – reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka

(wyemitowany w Programie I Polskiego Radia) opowiadający o tym, że Wojciech Sumliński od lat uważa Waldemara Chrostowskiego, kierowcę księdza Popiełuszki, za współpracownika SB. Chrostowskiego bronią nieliczni przyjaciele, a on sam się bronić już nie zamierza.

3/ „Margita” – reportaż Mariusza Kamińskiego (Polskie Radio Lublin), historia uratowania słowackiej Żydówki, która przeżyła dwa lata ukryta w jamie pod psią budą w gospodarstwie państwa Sadurskich.

4/ „Gówniany interes” – reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) o tym, jak Unia Europejska pogorszyła interesy właścicieli szaletów miejskich, a ZUS potrafi ich tylko dobić.

5/ „Chodźcie, złapali wiedźmę!” – reportaż Pawła Drozda (Program III Polskiego Radia) o chrześcijanach z Papui Nowej Gwinei, którzy łączą swą wiarę z magią, poligamią i polowaniem na czarownice.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY

1/ „Prostytutka. Łajza bez szkoły” – reportaż Rafała Zalewskiego („Interwencja”, Polsat) o 30-letniej Dorocie, która od czterech lat jest nękana przez stalkera, a żadne państwowe służby nie chcą jej pomóc.

2/ „Byliśmy braćmi” – reportaż Arlety Bojke o Ukraińcach, którzy poszli walczyć za ojczyznę, choć muszą zabijać tych, z którymi kiedyś mieszkali po sąsiedzku.

3/ „Sześć metrów do nieba” – reportaż Wojciecha Bojanowskiego (TVN 24) z Melilli na granicy Maroka z Hiszpanią, gdzie codziennie setki mieszkańców Afryki Zachodniej próbuje przeskoczyć 6-metrowy płot odgradzający ich od lepszego życia.

4/ Cykl „Patryku, Karolino, szukam was” – Milena Sławińska („Interwencja”, Polsat) pomaga 32-letniej Paulinie Kubiak znaleźć przyrodnie rodzeństwo, z którym rozdzielono ją wiele lat temu.

5/ „Zemsta krwi” – reportaż Tomasza Sekielskiego („Po prostu”, TVP 1) opowiadający o wielowiekowej tradycji w Albanii polegającej na stosowaniu prawa zwyczajowego „śmierć za śmierć”, w wyniku którego ok. 5 tys. osób w tym kraju musi się ukrywać przed nielegalną zemstą.

6/ „Huczne szkolenie radnych” – reportaż Artura Borzęckiego („Interwencja”, Polsat) o tym, jak zadłużona gmina Obrowo zafundowała swoim radnym szkolenie w Zakopanem, a właściwie pięciodniową wycieczkę z atrakcjami.

7/ „Święta wojna Rosjan” – reportaż, w którym Barbara Włodarczyk (TVP 1), idąc tropem historii hymnu wojennego „Święta wojna”, rozbiera dumę i duszę Rosjan na czynniki pierwsze i podaje je widzowi na tacy.

Kategoria WYWIAD

1/ „Jest czas obłapiania i jest czas miłości” – rozmowa Katarzyny Kubisiowskiej („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”) z pisarzem Jerzym Pilchem o tym, jak choroba zmieniła jego postrzeganie starości.

2/ „Zupa z maryśki” – wywiad Piotra Pacewicza („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z Dorotą Gudaniec, matką Maksa, pierwszego dziecka leczonego w Polsce marihuaną medyczną.

3/ „Wiem, że już nigdy nie założę nogi na nogę” – Majka Lisińska-Kozioł („Dziennik Polski”) rozmawia z Magdaleną Sipowicz, ofiarą katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, która od trzech lat uczy się żyć na nowo.

4/ „Byłem oportunistą” – wywiad Roberta Mazurka („Plus Minus. Rzeczpospolita”) z Józefem Oleksym, w którym polityk podsumowuje swoje życie.

5/ „Trans z Jezusem” – rozmowa Błażeja Strzelczyka („Tygodnik Powszechny”) z Kingą Kosińską, która opowiada, jak trudno osobom po korekcie płci zyskać akceptację w społeczeństwie i Kościele.

6/ „Kiedy w lustrze nie widzisz szkieletu” – rozmowa Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z partnerem anorektyczki o tym, jak ta choroba potrafi zniszczyć związek.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE

1/ „Wskaźnik absurdu” – tekst Rafała Drzewieckiego („Dziennik Gazeta Prawna”) o tym, że kariera naukowca zależy dziś od liczby zdobytych przez niego punktów za publikacje, a nie od ich wartości.

2/ „Dieslom dziękujemy!” – tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”) pokazujący, że Europejczycy trują się spalinami diesli, a Polacy podwójnie, bo wycinanie filtrów jest masowe i bezkarne.

3/ Cykl „Podręcznik nowej ekonomii”: „Kompromitacje nie tylko dawnej ekonomii”, „Człowiek, który powalił Arnolda”, „Patenty kontra postęp”, „Kapitał chciałby być kosmopolitą”, „Dobry rząd i inne legendy” – teksty Sebastiana Stodolaka (ObserwatorFinansowy.pl) w przystępny sposób wyjaśniające najważniejsze zagadnienia i zjawiska współczesnej ekonomii.

4/ „Bomba, która wstrząsnęła światem” – multimedialny (film + tekst) materiał Karola Jałochowskiego („Polityka”) poświęcony projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej.

5/ „Lek na raka obala teorię Einsteina” – tekst Łukasza Lamży („Tygodnik Powszechny”), w którym autor udowadnia, że największe instytucje naukowe świata, walcząc o obecność w mediach, nauczyły się przedstawiać tematy prowadzonych przez nie badań w atrakcyjny sposób.

6/ „CDA.pl, czyli Czasem Dane Admin usunie” – tekst Sylwii Czubkowskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) na temat portalu CDA.pl, który, działając zgodnie z prawem, jest jednak kopalnią pirackich treści.

7/ „Haruj całe życie, będziesz biedny” – tekst Aleksandry Lipczak („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”), w którym autorka dowodzi, że pracując mniej, pracujemy lepiej, a przepracowane nadgodziny wcale nie zapewniają dobrobytu.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. Do konkursu zgłoszono 668 prac. Jury nominowało do finału 51 materiałów. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują czek o równowartości 1000 euro.

Nagrody Grand Press przyzna jury w składzie: Marek Błoński (Polska Agencja Prasowa), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Ewa Ewart (TVN 24), Piotr Gabryel („Tygodnik do Rzeczy”), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Jacek Snopkiewicz (Telewizja Polska), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).

Dziś wieczorem oprócz Dziennikarza Roku 2015 poznamy laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie. Zwycięzców ogłosimy na gali, która rozpocznie się o godz. 19.30 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

Transmisję wideo będzie można oglądać na stronie Grandpress.pl oraz WP.tv. Wydarzenie będziemy relacjonować na Facebooku (profil MiesiecznikPress) i Twitterze (@PressRedakcja).

 

10 grudnia gala finałowa Grand Press 2015

Kto zostanie Dziennikarzem Roku 2015, a komu przypadną nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie - dowiemy się 10 grudnia na gali finałowej Grand Press, która rozpocznie się o godz. 19.30 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie. Gościem specjalnym gali będzie brytyjski dziennikarz pracujący dla BBC - John Sweeney.

John Sweeney przez wiele tygodni towarzyszył uchodźcom przybywającym do Europy, a ostatnio relacjonował dla BBC zamachy w Paryżu. Na galę Grand Press przygotował specjalną prezentację, podczas której podzieli się wrażeniami z obsługi najgłośniejszych w tym roku wydarzeń w Europie.

Sweeney jest laureatem wielu nagród dziennikarskich – w tym Emmy Award, nagrody Royal Television Society, nagrody Amnesty International. Przez 12 lat pracował w „The Observer”, relacjonując dla tej gazety konflikty w ponad 60 krajach, m.in. Bośni, Algierii, Iraku, Czeczenii. Od 2001 do 2014 roku był reporterem BBC, a obecnie bierze udział w produkcji programu BBC – „Panorama”. Jest autorem nagradzanych materiałów śledczych.

Szczególnym momentem tegorocznej gali będzie także wręczenie po raz pierwszy Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego . Magazyn „Press” uznał bowiem, że pamięć o takim dziennikarzu musi przetrwać, że powinien być stawiany za wzór dziennikarzom sportowym. Dlatego w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego „Press” ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego, która będzie przyznawana każdego roku. Otrzyma ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. Laureat nagrody otrzyma czek na 10 tys. zł i statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup.

Także na czwartkowej gali poznamy zwycięzców konkursu Grand Press . W tym roku do konkursu zgłoszono 668 prac. Jury nominowało do finału 51 materiałów. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują czek o równowartości 1000 euro.

Ponadto przyznane zostaną nagrody specjalne: Grand Press Economy i Grand Press Digital . Laureaci otrzymają czeki na 15 tys. zł.

A przede wszystkim - poznamy Dziennikarza Roku 2015! Ta nagroda jest uhonorowaniem całorocznej pracy, a tytuł przyznaje całe środowisko dziennikarskie. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania polskich redakcji. Nagrodą dla Dziennikarza Roku 2015 jest czek na 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Transmisję wideo z gali będzie można oglądać od godz. 19.30 na stronie www.grandpress.pl .

Informacje o laureatach będą podawane na bieżąco na stronie www.press.pl

  Wydarzenie będziemy relacjonować na Facebooku (profil MiesiecznikPress ) i Twitterze (@PressRedakcja ).

 

 

 

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego dla dziennikarza sportowego

W roku śmierci Bohdana Tomaszewskiego zostanie po raz pierwszy przyznana nagroda jego imienia. Otrzyma ją dziennikarz sportowy, który reprezentuje wartości i umiejętności cenione przez legendarnego sprawozdawcę. Nominowani do nagrody są: Włodzimierz Szaranowicz, Stefan Szczepłek i Henryk Urbaś.

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego ustanowił magazyn "Press" w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzyma ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. Tym wszystkim wyróżniał się właśnie Bohdan Tomaszewski. Niepowtarzalny styl legendarnego sprawozdawcy Polskiego Radia i Telewizji Polskiej przenosił relacje sportowe do wymiaru refleksji intelektualnych i do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem dla sprawozdawców sportu. Był zaprzeczeniem dominującego dziś w mediach płytkiego przekazywania wydarzeń ze stadionów, podgrzewanego tanimi emocjami i brakiem szacunku dla rywali polskich zawodników.

O wskazanie dziennikarzy godnych otrzymania Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego redakcja "Press" poprosiła szefów polskich redakcji sportowych, cenionych dziennikarzy i komentatorów sportowych oraz synów zmarłego dziennikarza: Tomasza Tomaszewskiego i Krzysztofa Logana Tomaszewskiego. Spośród otrzymanych zgłoszeń wybraliśmy trzech dziennikarzy, których nominujemy w tym roku do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego.

(fot. Propeller Film/archiwum Press)

Włodzimierz Szaranowicz (TVP) to kontynuator stylu Bohdana Tomaszewskiego w radiu i telewizji. Choć od lat pracuje w Telewizji Polskiej, warsztatu sprawozdawcy nauczył się w Polskim Radiu. Jego komentarze wybrzmiewające w charakterystycznej frazie na trwałe wpisały się w pamięć kibiców wraz z sukcesami polskich zawodników. Ma w swoim dorobku obsługę 15 igrzysk (letnich i zimowych). Choć to dojrzały komentator o szerokich horyzontach, który doskonale łączy zjawiska z różnych płaszczyzn sportu i życia społecznego, wciąż tkwi w nim dziennikarska ciekawość i głód informacji.

 (fot. archiwum Press)

Stefan Szczepłek ("Rzeczpospolita") , posługując się piękną polszczyzną, od 43 lat przedstawia sport w szerokim wymiarze humanistycznym i nigdy nie zapomina o kontekście społecznym. W sposób niekonwencjonalny opisuje wydarzenia sportowe, szczególnie piłkarskie. Zawsze pisze ze swadą. Jest żywą encyklopedią polskiego sportu. "Zachował klasę dziennikarską i ludzką w trudnym świecie futbolu" - napisał jeden dziennikarzy zgłaszających jego kandydaturę do nagrody.

(fot. Propeller Film/archiwum Press)

Henryk Urbaś (Polskie Radio) od prawie 40 lat dba, by sport w Polskim Radiu nie został zdegradowany do podawania suchych wyników i samych afer. Pielęgnuje najlepsze tradycje relacjonowania sportu w radiu. Uczył się zawodu właśnie od Bohdana Tomaszewskiego, dziś sam jest wychowawcą kolejnego pokolenia sprawozdawców radiowych. Wyróżnia się wysoką kulturą zawodową i osobistą.

Spośród trzech nominowanych redakcja "Press" wspólnie z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego wyłoni zwycięzcę. Podczas gali Grand Press 10 grudnia br. laureat odbierze z rąk pani Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup (w 2004 roku wygrała go Agnieszka Radwańska) i czek na 10 tys. zł. Sponsorem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego jest PKN Orlen.

 

 

Godusławski, Hirsch i Woś nominowani do Grand Press Economy 2015

Bartek Godusławski, Rafał Hirsch i Rafał Woś to nominowani do Grand Press Economy 2015. Nagrodę otrzyma dziennikarz wyróżniający się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.

Nominowanych do Grand Press Economy wskazuje redakcja „Press” po konsultacji z szefami redakcji mediów zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami, dziennikarzami i ekspertami ekonomicznymi.


Bartek Godusławski (fot. materiały prasowe "Pulsu Biznesu")

Bartek Godusławski jest nominowany za niezwykłą umiejętność przejrzystego prezentowania niełatwej tematyki finansów publicznych. Od początku br. jest dziennikarzem "Pulsu Biznesu". Wcześniej przez siedem lat pracował w PAP. Pisze o makroekonomii, finansach publicznych, rynkach walut i papierów dłużnych. Często korzysta z własnych nieoficjalnych źródeł informacji, co sprawia, że jego newsy są dla działających na rynku kapitałowym nieocenione.


Rafał Hirsch (fot. materiały prasowe Gazeta.pl)

Rafał Hirsch do nagrody jest nominowany za szerokie horyzonty, nietracenie z oczu drobnych, ale ważnych danych pozyskanych z wielu źródeł, uważne śledzenie najważniejszych teorii w ekonomii i biznesie. Choć ma lekkie pióro, to używa go z poczuciem wagi słowa. W sposób naturalny posługuje się mediami społecznościowymi (Twitter) do zaprezentowania często nieoczywistego spojrzenia na dany temat i swoistego poczucia humoru. Rafał Hirsch od listopada pracuje dla Gazeta.pl. Wcześniej publikował w serwisie TVN24bis.pl. W przeszłości pracował dla kanałów TVN CNBC i TVN 24.


Rafał Woś (fot. materiały prasowe "Dziennika Gazeta Prawna")

Rafał Woś jest nominowany za niezwykle świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie w swoich tekstach dogmatów ekonomicznego liberalizmu. Od października br. jest związany z tygodnikiem "Polityka", do której przeszedł z "Dziennika Gazety Prawnej". To właśnie w tej gazecie, do której trafił w 2009 roku wraz z redakcją "Dziennika", rozwinął skrzydła. Jest stałym felietonistą Wirtualnej Polski. W br. zdobył Nagrodę im. Dariusza Fikusa.

Ostatecznego zwycięzcę Grand Press Economy wskaże redakcja „Press”. Zwycięzca na gali Grand Press (10 grudnia br.) dostanie czek na 15 tys. zł. Partnerem nagrody jest PKO Bank Polski. (http://www.press.pl )

 

 

Do kogo trafi Grand Press Digital 2015 - znamy już nominowanych

Rafał Madajczak (ASZdziennik.pl), Vadim Makarenko (BIQdata.pl), Łukasz Mężyk i Michał Kolanko (300polityka.pl), ObserwatorFinansowy.pl i #dziejesienazywo (WP.tv), to nominowani w tegorocznej edycji Grand Press Digital. Nagroda ta jest przyznawana za innowacyjne podejście do wykorzystania nowoczesnych technologii w dziennikarstwie


Rafał Madajczak (fot. Piotr Król/Press)

Rafał Madajczak został nominowany za ASZdziennik.pl , digitalowy projekt do publikowania "najlepszych zmyślonych newsów". Jego żarty są lepsze niż fakty, do tego stopnia, że niektóre media biorą je w ciemno jako prawdziwe i podają je jako własne newsy. W roku wyborczym zaczął sięgać po satyrę polityczną. Na Twitterze uruchomił profil @299politka , na którym prezentował "najbardziej #insidereskie spojrzenie na kampanię". Madajczak ma inwencję nie tylko do wymyślania newsów, ale także gatunków medialnych - format tl;dr (nazwa wywodzi się z wielkomiejskiego slangu) polega na streszczeniu w kilku słowach bardzo obszernych tekstów. Jeśli jest w Polsce jakiś odpowiednik "The Onion", to jest nim właśnie ASZdziennik.


Vadim Makarenko (fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta)

Vadim Makarenko drugi rok z rzędu otrzymuje nominację za prowadzenie z sukcesem pionierskiego projektu z kategorii dziennikarstwa danych. Serwis BIQdata.pl to ambitny i najbardziej innowacyjny na polskim rynku projekt łączący profesjonalne dziennikarstwo z technologią. Efektem są doskonałe codzienne materiały redakcyjne. A tegoroczne udane działania komercyjne z pogranicza reklamy i tzw. akcji specjalnych (np. przy PZU Maratonie Warszawskim) pokazują, że odpowiednie wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w redakcji rozumiejącej big data, może przynieść nie tylko wymierne korzyści czytelnikom, ale i finansowe wydawcy.


Łukasz Mężyk i Michał Kolanko (fot. Piotr Król/Press)

Łukasz Mężyk i Michał Kolanko to założyciele 300polityka.pl . Zostali nominowani za  stworzenie serwisu, który inaczej niż wszyscy prezentuje informacje polityczne, eksperymentuje z relacjami na żywo, obstawia wieczory wyborcze i wyjeżdża z politykami w ogólnopolskie trasy. 300polityka.pl jest szybka jak media społecznościowe. Jej redakcja nie ma stałej siedziby - działa wirtualnie w Slacku, a do przygotowywania tekstów wykorzystuje Google Drive.


ObserwatorFinansowy.pl udowadnia, że publiczne pieniądze (serwis działa w ramach Narodowego Banku Polskiego) można dobrze wykorzystać na informację w Internecie. To platforma wiedzy z zakresu makroekonomii, finansów publicznych, bankowości i rynków finansowych stworzona z myślą o ekonomistach, finansistach, dziennikarzach, studentach. Cztery dni po publikacji w serwisie jego analizy na zasadzie wolnej licencji można publikować w innym medium. Autorami analiz są akademicy, ekonomiści polscy i zagraniczni, dziennikarze z różnych mediów. Niemal codziennie ObserwatorFinansowy.pl zamieszcza własne, autorskie produkcje wideo. Swoje treści (także po angielsku) oferuje w formie aplikacji na tablety (magazyn „Spot On”). Teksty są redagowane i przechodzą korektę, co w Internecie nie jest standardem.


Pasmo #dziejesienazywo Wirtualnej Polski to dowód, że dawniej Internet pchał się do telewizji, teraz wszyscy pchają się do WP.tv. I to na żywo. Codziennie rano na portalu rozmowy na aktualne tematy prowadzą znani dziennikarze: Jacek Żakowski, Paweł Lisicki, Michał Kobosko, Agnieszka Kopacz i Patrycja Wanat. Popołudniami emitowane jest pasmo lifestylowe. To już prawdziwa, a nie tylko zapowiadana, konkurencja dla tradycyjnej telewizji.

Tegorocznych nominowanych do Grand Press Digital wskazała redakcja "Press" po konsultacji z 28 specjalistami od cyfrowych mediów. Kto w tym roku otrzyma 15 tys. złotych w ramach Grand Press Digital, ogłosimy podczas gali Grand Press – 10 grudnia br. Partnerem nagrody jest firma Google.

 

Ponad 50 materiałów w finale Grand Press 2015
Głosowanie na Dziennikarza Roku 2015 trwa

668 prac zgłoszono w tym roku do konkursu Grand Press, w którym wyłaniane są najlepsze materiały dziennikarskie roku. Zwycięzców poznamy 10 grudnia br. Natomiast do 4 grudnia trwa głosowanie na Dziennikarza Roku 2015.

14 i 15 listopada jury Grand Press oceniało prace zgłoszone w tym roku do konkursu. Najwięcej konkurowało w kategoriach Reportaż prasowy - 144 i Dziennikarstwo specjalistyczne - 141; w kategorii News zgłoszono 42 materiały, w Dziennikarstwie śledczym - 38, w Publicystyce - 96, w Reportażu radiowym - 34, w Reportażu telewizyjnym - 68, w Wywiadzie - 105.

W jury Grand Press 2015 zasiadają: Marek Błoński (PAP), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Ewa Ewart (TVN 24), Piotr Gabryel („Tygodnik do Rzeczy”), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Jacek Snopkiewicz (TVP), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).
Po dwóch dniach obrad jury przyznało nominacje we wszystkich ośmiu kategoriach, przekazując do finału 52 materiały. Teraz zostaną one sprawdzone pod kątem merytorycznym i zgodności z regulaminem, więc ostateczna liczba prac finałowych może ulec zmianie.
Jednocześnie trwa głosowanie polskich redakcji na Dziennikarza Roku 2015 – kolegia redakcyjne mogą zgłaszać swoich kandydatów do 4 grudnia wyłącznie poprzez e-mail pod adresem [email protected] . Regulamin konkursu na Dziennikarza Roku jest na stronie www.grandpress.pl . To nagroda, którą przyznają polskie redakcje: tytuł Dziennikarza Roku otrzymuje osoba, która w głosowaniu zdobędzie największą liczbę punktów. „Press” jako organizator nigdy nie głosuje - na stronie www.press.pl prezentujemy natomiast dziennikarzy, którzy naszym zdaniem wyróżniali się w tym roku swoją pracą.

 

Zapraszamy redakcje do głosowania!


Mają za sobą dobry rok

Trwa głosowanie na Dziennikarza Roku 2015. Wbrew powszechnym opiniom to nie „Press” przyznaje ten tytuł. Od 19 lat otrzymuje go osoba, która zwycięża w głosowaniu polskich redakcji.
Redakcja „Press”, jako organizator konkursu, nigdy nie głosuje. Jednak gdy rusza konkurs, często jesteśmy proszeni o przypomnienie tych dziennikarzy, którzy wyróżnili się pracą w mijającym roku.
Już po raz trzeci spełniamy tę prośbę i przedstawiamy nasze tegoroczne podpowiedzi. Głosujące kolegia redakcyjne nie muszą się nimi kierować, mają prawo wskazać dowolnych dziennikarzy, pod warunkiem spełnienia wymogów regulaminu . Każda redakcja może nominować od jednego do trzech kandydatów, lecz żaden z nominowanych nie może być pracownikiem redakcji nominującej lub redakcji z nią strukturalnie powiązanych.
Termin przyjmowania zgłoszeń, wyłącznie drogą e-mailową na podany w regulaminie adres, upływa 4 grudnia .

Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”) – jako redaktor naczelny ogólnopolskiego dziennika pokazał, że nawet w czasach rozchwianych politycznie, gdy wielu dziennikarzy i liczne redakcje tracą poczucie obiektywizmu, można robić gazetę trzymającą standardy. Rzetelnie informującą, a nie przedstawiającą wybrany punkt widzenia. Analizującą, a nie agitującą. W roku ważnych wyborów politycznych „Rzeczpospolita” pod kierownictwem Bogusława Chraboty nie zboczyła z kursu.

Katarzyna Janowska (TVP Kultura) – nawet Polacy nieinteresujący się na co dzień muzyką poważną przyznawali, że obsługa XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina przez kanał TVP Kultura była przedsięwzięciem na skalę światową. Przygotowane przez stację transmisje, relacje, komentarze były wzorem fachowości i misyjności telewizji publicznej. Dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych konkurs śledzili widzowie z całego świata. Zaś obecna w studiu festiwalowym kultura dyskusji – dostrzeżona i chwalona przez widzów w serwisach społecznościowych – pokazała inne, lepsze oblicze polskiego dyskursu.

Konrad Piasecki (RMF FM) – w porannym „Kontrwywiadzie” w RMF FM, wieczornych rozmowach „Piaskiem po oczach” w TVN 24 czy felietonach w Interii udowadnia, że z przedstawicielami władzy można rozmawiać konkretnie i bez uprzedzeń, a dziennikarski komentarz może być merytoryczny, a nie polityczny. W czasie wyborów Piasecki był najbardziej obserwowanym przez liderów list dziennikarzem na Twitterze. Nawet gdy napięcie polityczne sięgnęło zenitu, nie wyszedł z roli dziennikarza – a tym bardziej ze studia. Mistrz krótkiej rozmowy, w której potrafi maksymalnie wykorzystać przyznany mu czas.

Tomasz Sekielski („Po prostu” TVP 1) – nagradzany już za reportaże, nie spoczął na laurach. W każdym swoim programie odkrywa mechanizmy współczesnego świata; szuka drugiego dna wydarzeń, którymi żyjemy. Choć „Po prostu” emitowane jest w środku tygodnia o późnej porze, od jesieni przyciąga jeszcze więcej widzów. To jedyny w polskiej telewizji program poświęcony w całości międzynarodowej tematyce społeczno-politycznej – wymyślony i robiony przez dziennikarza, któremu wciąż się chce.

Filip Springer – rzadko się zdarza, by reporter niezajmujący się na co dzień newsami, potrafił przebić się w publicznym dyskursie i zwrócić uwagę na rzeczy istotne. A otaczająca nas brzydota, marazm zapomnianych miast i niedostrzegana bieda do takich należą. Swoimi tekstami Springer kłuje sumienia urzędników. Swoją najnowszą książką „13 pięter” otworzył oczy tym, którzy widzą tylko jasne strony nowoczesnych osiedli z mieszkaniami na kredyt. Swoim multimedialnym projektem „Miasto Archipelag” wyprowadza reportaż poza ramy prasy i książek, zwracając dziennikarzom uwagę, że jest inna Polska, niż ta, którą opisują.

Grzegorz Sroczyński („Gazeta Wyborcza”) – po swoich głośnych ubiegłorocznych wywiadach na temat transformacji ustrojowej w tym roku Sroczyński poszedł dalej: postanowił ostudzić nieco dobre samopoczucie zamożnych Polaków. Nie krytykując ich, lecz po swojemu: zadając pytania w imieniu nas wszystkich. Prezesa Comarchu czy mBanku jego pytania wyraźnie uwierały. Dziennikarz „GW” swoimi rozmowami szuka sposobu na nowe urządzenie świata, na egzekwowanie społecznej sprawiedliwości. W imię tej sprawiedliwości potrafi stanąć nawet naprzeciwko swoich kolegów z redakcji.

Ewa Wanat – kiedyś w Tok FM, a do niedawna w radiu RDC udowodniła, że można stworzyć przestrzeń do dyskusji publicznej, w której wszyscy są równo traktowani i w której jest miejsce dla każdego. Że da się robić radio, które jest słuchane i słyszane. Ciekawe audycje, niebanalni prowadzący, barwni i kompetentni goście – to przepis na stację z pozoru prosty, jednak wciąż elitarny. Ewa Wanat umie go realizować. W RDC nie po raz pierwszy pokazała, że potrafi wpływać na życie i myślenie Polaków.

Rafał Woś („Polityka”) – w „Dzienniku Gazecie Prawnej” dał się poznać jako autor świetnych tekstów na temat zagadnień gospodarczych i społecznych. Prezentuje ogromną wiedzę oraz umiejętność analizy i obrony własnych tez. Jeden z najbardziej błyskotliwych publicystów młodego pokolenia. Jak podkreślono w uzasadnieniu przyznanej mu w tym roku Nagrody im. Dariusza Fikusa, Woś nie boi się odkrywać słabości liberalnych dogmatów ekonomicznych dominujących w polskiej debacie.

Krzysztof Ziemiec (TVP) – prowadzący główne wydania „Wiadomości”, program „Dziś wieczorem” i „Woronicza 17” na antenie TVP Info. Prowadzi też programy autorskie.

W czasach, gdy dziennikarze na wizji ujawniają, po której stronie sporu politycznego stoją, on potrafi zachować bezstronność i obiektywizm, być rozmówcą kulturalnym, ale dociekliwym. To niby standard – ale już nie w polskim dziennikarstwie. Będąc współprowadzącym debatę prezydencką, Ziemiec pokazał, że profesjonalny dziennikarz potrafi schować do kieszeni własne poglądy polityczne i traktować rozmówców z jednakowym dystansem.

 

 

Ostatnie dni zgłaszania prac do Grand Press 2015

Tylko do 3 listopada można zgłaszać prace do tegorocznej edycji konkursu Grand Press. Oceniane będą materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, które zostały opublikowane albo wyemitowane w mediach, w języku polskim, między 1 listopada 2014 roku a 31 października 2015 roku. Można je zgłaszać w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż (prasowy, radiowy, telewizyjny), Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne.
Przygotowanie materiałów konkursowych i ich wysłanie (pocztą bądź kurierem) wymaga trochę czasu - nie warto czekać do ostatniej chwili. Prace, które dotrą do redakcji po preselekcyjnym posiedzeniu jury, nie zostaną zakwalifikowane.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu .

Zapraszamy do udziału!

 

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące nagród Grand Press

1/ Czy zgłoszone prace muszą być z jednej kategorii, czy jeden autor może zgłaszać materiały w różnych kategoriach?
ODP. Warunek regulaminowy jest taki, że jeden autor może zgłosić tylko trzy materiały, natomiast czy wszystkie zgłosi w jednej kategorii, czy rozłoży je na kilka kategorii, zależy od niego.

2/ Czy prace może zgłaszać także redakcja?
ODP. Tak, zgłoszenia do nagród Grand Press może także przysłać redakcja, sama wybierając te materiały swoich dziennikarzy, które uznała za najlepsze. Przy czym w tym wypadku także obowiązuje warunek: maksimum trzy prace jednego autora.

3/ Co się stanie, gdy zarówno dziennikarz, jak i jego redakcja przyślą prace właśnie tego dziennikarza na konkurs?
ODP. Jeżeli łączna liczba prac jednego autora przekroczy trzy, jury będzie brało pod uwagę tylko trzy jego materiały – samo decydując, które ocenia. Reszta zostanie zdyskwalifikowana. Dlatego lepiej, by dziennikarze i redakcje informowali się nawzajem o tym, kto zgłasza prace.

4/ Czy jeśli dziennikarz pracował nad jakimś tematem dłuższy czas i powstało z tego kilka materiałów, może je zgłosić wszystkie jako cykl? Czy cykl też jest ograniczony do trzech materiałów?
ODP. Jako cykl można zgłosić maksymalnie pięć materiałów – o ile rzeczywiście zarówno ich tematyka, jak i kolejność publikacji oraz charakter (widoczny początek, rozwinięcie sprawy i zakończenie) wskazują, że to jest cykl. Wtedy taki cykl uznawany jest za jedno zgłoszenie danego autora – czyli oprócz niego może zgłosić jeszcze dwa materiały.

Ale uwaga: jeśli cykl składa się z materiałów o nierównej jakości merytorycznej bądź przypadkowo ułożonych tekstów, jury zwykle wybiera tylko jeden materiał do oceny albo dyskwalifikuje cały cykl. Tak więc dobrze jest przemyśleć, czy rzeczywiście zgłaszać cykl, czy też wybrać od razu najlepszy materiał z niego.

5/ Co to jest pseudonim i co to?
ODP. Pseudonim umożliwia jury obiektywniejszą ocenę zgłoszonego materiału w pierwszym etapie oceny. Dlatego ze zgłoszonego materiału należy usunąć dane o autorze i podpisać je właśnie pseudonimem, np. „Kotek”. Następnie wszystkie dane o zgłoszonej pracy (szczegóły: regulamin) oraz dane autora i kontakt do niego należy wpisać do formularza zgłoszeniowego (jest dostępny na tej stronie), wydrukować wypełniony formularz i włożyć do koperty podpisanej „Kotek”. Pracę wraz z tą kopertą należy przesłać w jednej przesyłce pod adresem redakcji „Press”. Uwaga: do każdej zgłoszonej pracy należy wypełnić osobny formularz.

6/ Co zrobić z nazwiskami dziennikarzy (np. w stand-upach czy setkach) w materiałach telewizyjnych i radiowych? Wycinać?
ODP. Jeżeli udział dziennikarza bądź jego nazwisko jest integralną częścią materiału, nie należy niczego usuwać. W pozostałych przypadkach (klasyczne czołówki, tyłówki) należy usunąć nazwiska.

7/ Czy można przesyłać materiały e-mailem?
ODP. Nie można.

8/ Czy można zgłosić jeden materiał do kilku kategorii, jeśli nie jest się pewnym, którą wybrać?
ODP. Nie można. W takim wypadku praca może zostać od razu zdyskwalifikowana.

9/ Co to znaczy, że zgłoszenia będą przyjmowane do 3 listopada?
ODP. To znaczy, że najpóźniej 3 listopada należy dostarczyć zgłoszenie do redakcji „Press” w Warszawie bądź nadać na poczcie/kurierem. Decyduje bowiem data stempla pocztowego/terminu nadawania przesyłki. Lecz uwaga: jeśli poczta dostarczy pracę po terminie obrad jury preselekcyjnego (14 listopada), nie zostanie już ona przyjęta na konkurs. Dlatego radzimy: wyślij zgłoszenie jak najwcześniej, nie czekaj na ostatni dzień .

10/ Jeśli wygra praca, która ma np. dwóch autorów, obaj otrzymują po 1000 euro?
ODP. Nie. Nagroda Grand Press w każdej kategorii wynosi równowartość 1000 euro, w przypadku kilku autorów ta suma jest między nich dzielona.

11/ Jeśli nad jednym tematem pracowała redakcja prasowa i telewizyjna, wystarczy, jeśli zgłosi go jedna z nich?
ODP. Wystarczy, ale w kopercie z danymi muszą być wszyscy autorzy danego materiału, czyli z obu redakcji. Bywało już tak, że materiał przysłała gazeta, a potem okazywało się, że pracowała nad nim też telewizja – i wzajemnym żalom końca nie było.

 

XIX edycja konkursu dziennikarskiego Grand Press rozpoczęta

Od 1 października można zgłaszać prace do tegorocznej edycji konkursu Grand Press organizowanego przez miesięcznik „Press”. W ramach konkursu jury przyzna nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, a kolegia redakcyjne wybiorą Dziennikarza Roku 2015.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce, od 19 lat organizuje go redakcja magazynu „Press”. Składa się z dwóch podstawowych części: wyboru najlepszych materiałów dziennikarskich i wyboru Dziennikarza Roku. Ponadto po raz trzeci zostanie przyznana nagroda Grand Press Digital, a po raz drugi - nagroda Grand Press Economy.

Zgłoszenia materiałów do nagród Grand Press przyjmowane będą do 3 listopada br . Ocenione zostaną materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, które zostały opublikowane albo wyemitowane w mediach, w języku polskim, między 1 listopada 2014 roku a 31 października 2015 roku. Można je zgłaszać w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż (prasowy, radiowy, telewizyjny), Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne.
Nagrodę Grand Press Digital otrzyma dziennikarz lub redakcja, która wykazała się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Zwycięzcę tej nagrody wskaże redakcja „ Press” po konsultacji ze specjalistami z branży mediów.
Nagrodę Grand Press Economy otrzyma dziennikarz lub redakcja wyróżniający się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Tę nagrodę przyznaje również redakcja „Press” po konsultacji środowiskowej.
Prosimy o zapoznanie się z
regulaminem konkursu .

Równocześnie – tradycyjnie już – startuje konkurs Dziennikarz Roku . Do tej nagrody swoje nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalne redakcje internetowe. Kandydatów mogą zgłaszać do 4 grudnia .
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu .

Laureatów poznamy na uroczystej gali w grudniu br.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
„Press”

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl