podgląd wydruku drukuj

Informacje

 

Piotr Andrusieczko Dziennikarzem Roku 2014

Piotr Andrusieczko głosami 72 redakcji został wybrany na Dziennikarza Roku 2014.

Piotr Andrusieczko zdobył najwięcej punktów (51 punktów) i wyprzedził: Pawła Wilkowicza z serwisu Sport.pl (43 punkty), Magdalenę Rigamonti z ”Wprost” (36 punktów), Pawła Reszkę z ”Tygodnika Powszechnego” (34 punkty) oraz autora programu TVP 1 ”Po prostu” Tomasza Sekielskiego (30 punktów). Czytaj więcej

 

GALA FINAŁOWA GRAND PRESS 2014

Kto zdobędzie tytuł Dziennikarza Roku 2014, a komu przypadną nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie oraz Grand Press Digital i Grand Press Economy – dowiemy się 11 grudnia br. na gali finałowej Grand Press 2014, która rozpocznie się o godz. 19.30 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

Z okazji jubileuszu czerwcowych wyborów 1989 roku miesięcznik „Press” przyzna też nagrody Media 25-lecia. Otrzymają je redakcje, które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa.

Transmisję wideo z gali będzie można oglądać na tej stronie od godz. 19.30.

Informacje o laureatach będą podawane na bieżąco na stronie www.press.pl

Wydarzenie będziemy relacjonować również na Facebooku (profil MiesiecznikPress) i Twitterze (@PressRedakcja)

 

NOMINACJE DO NAGRÓD GRAND PRESS 2014

(w nawiasie: medium, w którym materiał się ukazał)

Kategoria NEWS

1/ „Kwit na generała” – Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) ujawnił, że powodem kłopotów wiceszefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka był przyjacielski list, który wysłał do jednej z firm biorących udział w przetargu na dostawę broni. W efekcie generał podał się do dymisji.

2/ „Koszt błędu urzędnika”, „Rok wakacji od fiskusa” – teksty Pawła Rochowicza („Rzeczpospolita”) alarmujące, że nieopublikowanie ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej spowoduje miliardowe straty na podatkach. Ustawę szybko opublikowano.

3/ Cykl: „Klauzula okrucieństwa”, „Panie profesorze, proszę przestać kłamać!”, „Sumienie doktora Chazana” – autorstwa Magdaleny Rigamonti („Wprost”), która ujawniła, że dyrektor warszawskiego szpitala prof. Bogdan Chazan odmówił rodzicom prawa do aborcji, powołując się na klauzulę sumienia, choć płód był nieuleczalnie chory. Dziecko zmarło po 10 dniach, lekarz stracił funkcję dyrektora szpitala.

4/ „Igrzyska w Krakowie za słone miliardy” – Dawid Serafin („Polska Gazeta Krakowska”) jako pierwszy ostrzegł, że planowane zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie pochłoną miliardy złotych, w tym 48 mln zł stanowią koszty „aplikowania i kandydowania”, a 8 mln zł to koszty pensji i delegacji członków komitetu organizacyjnego.

5/ „Afera podsłuchowa” – materiał przygotowany przez zespół „Wprost”: Agnieszkę Burzyńską, Piotra Nisztora, Joannę Apelską, Cezarego Bielakowskiego, Grzegorza Sadowskiego, Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego, w którym ujawniono, że w Warszawie przez wiele miesięcy nielegalnie nagrywano rozmowy wysokich urzędników, w tym szefa MSW, polityków i biznesmenów. 

6/ „Gigantyczna odprawa dla nowej szefowej resortu” – Tomasz Skory (RMF FM) podał, że Maria Wasiak na przejściu z PKP do Ministerstwa Infrastruktury zyska ponad pół miliona złotych odprawy z tytułu kontraktu menedżerskiego. Po tym newsie minister Wasiak zrezygnowała z przyjęcia pieniędzy. 

7/ Cykl czterech informacji dotyczących zatrzymania rosyjskich szpiegów – w którym Maciej Duda i Robert Zieliński (TVN24.pl) podali, że ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji oraz że zatrzymany przez ABW pod tym samym zarzutem prawnik dostał się do Sejmu dzięki zaproszeniu Twojego Ruchu, choć ten do końca zaprzeczał.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

1/ „Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla prorosyjskich separatystów” – Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk („Superwizjer”, TVN) oraz Janek Kroupa (Česky Rozhlas Radiožurnál) poprzez dziennikarską prowokację ujawniają, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.

2/ „Niby radca, kancelaria niby z Londynu i skrzywdzeni przez Amber Gold”, „On + ona = prawnik widmo” – teksty Miry Suchodolskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) i Marcina Rybaka („Polska Gazeta Wrocławska”) opisujące, jak fikcyjny prawnik z fikcyjnej kancelarii prowadził fikcyjną działalność, po raz drugi żerując na pokrzywdzonych przez Amber Gold.

3/ Cykl: „Nieprawidłowości w państwowym instytucie słuchu” – teksty Dawida Tokarza („Puls Biznesu”) o nieprawidłowościach w państwowym Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

4/ „Składy węgla” – Michał Fuja („Uwaga!”, TVN) prześledził, jak firma SkładyWęgla.pl, będąca potentatem sprzedaży węgla detalicznego, oszukiwała klientów, dodając do surowca kamienie, zalewając go wodą bądź niedoważając towar.

5/ „Ubój rytualny” – materiał Endyʼego Gęsiny-Torresa („Po prostu”, TVP 1), w którym dziennikarz próbuje prześledzić, w jaki sposób na targ w Jerozolimie trafia koszerne mięso z Polski, mimo że ubój rytualny jest u nas zakazany – i dochodzi do zaskakujących wniosków.

6/ „ZUS” – materiał Jakuba Sobieniowskiego („Fakty”, TVN) ujawniający, że przetarg na system informatyczny ZUS wygrało Asseco, którego pracownicy byli w radzie jednej fundacji z pracownikami ZUS i pracownicą Urzędu Zamówień Publicznych.

7/ Cykl tekstów o pośle PSL Janie Burym autorstwa Wojciecha Cieśli i Michała Krzymowskiego („Newsweek Polska”), którzy opisują dziwne powiązania posła z osobami namierzonymi przez CBA; opłacanie kampanii PSL przez wysokich rangą urzędników oraz obsadzanie przez posła Burego swoimi ludźmi firm i urzędów w regionie.

Kategoria PUBLICYSTYKA

1/ „Kontrreformacja 2.1” – Wojciech Staszewski („Newsweek Polska”) prezentuje sześć przykazań państwa wyznaniowego i na kolejnych przykładach udowadnia, że jest nam coraz bliżej do niego.

2/ „Jestem Polakiem, pomagam Ukrainie” – Bronisław Wildstein („Tygodnik do Rzeczy”) stwierdza, że Polskę stać na samodzielną politykę wobec Ukrainy, a obecny w naszej polityce zagranicznej minimalizm wywodzi się wprost z błędnej, jego zdaniem, koncepcji narodowego egoizmu Romana Dmowskiego.

3/ „Majątkowa nierównowaga” – Rafał Woś („Dziennik Gazeta Prawna”) udowadnia, że rozwarstwienie majątkowe w Polsce jest niedoszacowane, nienaturalnie duże i stawia nas poniżej sąsiadów, na równi z krajami o niskim poziomie rozwoju. 

4/ „Łódź miasto przeklęte” – tekst Michała Matysa („Gazeta Wyborcza”) będący próbą diagnozy, co za fatum wisi nad Łodzią, że mieszkańcy wolą ją raczej opuszczać, niż do niej wracać, pomimo korzystnie przebiegających autostrad i nowych inwestycji.

5/ „Serdecznie witamy w Auschwitz” – Elżbieta Sidi („Gazeta Wyborcza”) wykazuje, że coroczne wycieczki młodych Izraelczyków do Polski mają w programie wyłącznie miejsca straceń, dlatego po tygodniowym pobycie młodzi Żydzi nic o prawdziwej Polsce nie wiedzą, mając nas wszystkich za antysemitów.

6/ „Hala odlotów. Powstanie warszawskie – pamięć, mit, popkultura” – autorzy telewizyjnej debaty: Katarzyna Janowska, Marzena Podgórska i Krzysztof Olesiński (TVP Kultura), dociekają, czy multimedia, współczesne kino i nowoczesne muzea przekazują młodym prawdę o powstaniu warszawskim, czy raczej popkulturowo zakłamują jego klęskę.

7/ „Zwykła dziewczyna, która była aktorką” – tekst Marka Górlikowskiego („Gazeta Wyborcza”), krytyka mediów i społeczeństwa, które z umierania aktorki Anny Przybylskiej uczyniły dobrze sprzedający się spektakl. Z szacunku dla aktorki autor nie wymienia jej nazwiska, by nie brać udziału w handlowaniu jej śmiercią.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY

1/ „Byliśmy normalną rodziną” – reportaż Marcina Wójcika („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o katolickiej rodzinie, w której było wszystko oprócz wiary i miłości, co skończyło się zabójstwem żony przez męża.

2/ „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” – reportaż Justyny Kopińskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący skandaliczną opiekę, a właściwie nękanie i wykorzystywanie dzieci w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu.

3/ „Serce Marysi” – reportaż Edyty Gietki („Polityka”) o Marii Gaj z Dziewkowic, genialnej nastolatce, która z determinacją realizuje życiowy cel: skończyć dobre zagraniczne szkoły, by zostać znanym chirurgiem i móc wyleczyć chorą siostrę. 

4/ „Rysy” – reportaż Edyty Gietki („Polityka”) o tym, jak bohater pierwszego polskiego przeszczepu twarzy stał się medialną ofiarą błędu lekarzy, którzy ujawnili dane dawcy i biorcy.

5/ „Głupia sprawa” – wstrząsający reportaż Anny Śmigulec („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o niesłusznie skazanym za zabójstwo Czesławie Kowalczyku, który przesiedział 12 lat w więzieniu, tracąc nie tylko najlepsze lata swojego życia, ale też miłość jedynego syna. 

6/ „Solidarność w tygrysiej klatce” – reportaż Bartosza T. Wielińskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący mało znany fakt strajku głodowego zorganizowanego w NRD-owskim więzieniu w 1981 roku w imię solidarności z polską „Solidarnością”.   

7/ „Miłość bezwzględna” – reportaż Pawła Piotra Reszki („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o ogromnej rodzicielskiej miłości Henryka i Joli: sami podjęli się opieki nad nieuleczalnie chorym synkiem, któremu w szpitalu nie dawano szans.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY

1/ „Legenda trwa” – reportaż Daniela Karasia, Norberta Tkacza i Davida Zeiskyʼego (Program III Polskiego Radia) o najlepszym piłkarzu w historii Polski, Erneście Wilimowskim, który wskutek życiowych wyborów został po wojnie zapomniany.

2/ „Marysia” – reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (Tok FM) opowiadający historię 17-letniej dziewczyny pochodzenia rumuńskiego, którą bezlitosne polskie przepisy uwięziły w pułapce bezpaństwowca.

3/ „Bhutan szuka szczęścia” – reporter Paweł Drozd (Program III Polskiego Radia) postanowił na piechotę zgłębić tajemnicę „szczęścia krajowego brutto”, czyli oficjalnego wskaźnika jakości życia obowiązującego w państwie we wschodnich Himalajach.

4/ „Nieidealna piosenka” – reportaż Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) o Łukaszu – dziecku porzuconym przez matkę, wychowywanym przez babcię, a potem oddanym do domu dziecka – który poprzez hip-hop próbuje zrozumieć sens swojego życia.

5/ „Śladem jagodowej ciuchci” – reportaż Cezarego Galka (Radio Zachód) opowiadający losy dawnej kolejki z Zielonej Góry do Szprotawy, którą od zapomnienia ratuje grupa miejscowych pasjonatów.

6/ „Mazowiecki” – reportaż Adama Głaczyńskiego (Polskie Radio Rzeszów) o czasach „Solidarności” i powstawania demokratycznej Polski z Tadeuszem Mazowieckim w roli głównej.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY

1/ „Jedno życie” – reportaż Izoldy Czmok-Nowak („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2), którego bohaterem jest raper Mak. Po trudnym dzieciństwie spędzonym w domu dziecka i wielu życiowych przejściach nawrócił się i dziś pogubionej młodzieży rapuje o tym, że warto uwierzyć w siebie i Boga.

2/ „Zabójcy marzeń” – reportaż Tomasza Sekielskiego („Po prostu”, TVP 1) o ofiarach ukraińskiego Majdanu, zwykłych ludziach, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem.

3/ „Powiedzieć tak. Historia modelki ocalonej z piekła” – reportaż Inki Boguckiej-Zawiślak („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) będący opowieścią modelki Anny Golędzinowskiej o tym, jak przeszła przez piekło włoskiego show-biznesu, a zdobywszy sławę i znajomości, na pielgrzymce w Medjugorie zrozumiała, gdzie jest jej miejsce na ziemi.

4/ „Brazylijska wojna futbolowa” – reportaż Wojciecha Bojanowskiego (TVN 24) pokazujący Brazylię tuż przed mundialem – kraj, w którym rządzi piłka, ale także korupcja i przestępczość.

5/ „Słowiańska gra w wojnę” – reportaż Wojciecha Bojanowskiego (TVN 24) powstały pod Słowiańskiem na Ukrainie, gdzie ofiarami walk między ukraińskim wojskiem a prorosyjskimi separatystami są cywilni mieszkańcy regionu.

6/ „Tanzania” – reportaż Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza z cyklu „Kobieta na krańcu świata” (TVN) opowiadający o nieludzkim losie albinosów w Tanzanii, na których urządza się polowania, by z ich ciał sporządzać talizmany. 

7/ „Dzieci Afganistanu” – reportaż Piotra Świerczka i Łukasza Smolnika (TVN 24 Biznes i Świat) o tym, jak misje wojskowe w Afganistanie wpłynęły nie tylko na życie żołnierzy, ale też  miejscowej ludności, zwłaszcza dzieci. 

Kategoria WYWIAD

1/ „Michał Rusinek. Wdowy należy palić” – rozmowa Małgorzaty I. Niemczyńskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o tym, jaki jest naprawdę wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

2/ „Prof. Romuald Dębski: Jestem z pacjentką na dobre i na złe” – wywiad Aleksandry Szyłło („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z szefem kliniki położnictwa i ginekologii Szpitala Bielańskiego o tym, że wykonywanie aborcji to dla lekarza naprawdę ostateczność.

3/ „Depresja Justyny Kowalczyk. »Trzy ostatnie lata mojego życia okazały się kłamstwem«” – rozmowa Pawła Wilkowicza (Sport.pl) o najcięższej walce najlepszej polskiej narciarki: z własną depresją. 

4/ „Byliśmy głupi” – rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego („Gazeta Wyborcza”) z Marcinem Królem m.in. o winie inteligencji i rządzących wobec słabszych grup społecznych.

5/ „Miasto trupów” – wywiad Krzysztofa Kwiatkowskiego („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z Barbarą Seidler, która jako 13-latka przeżyła powstanie warszawskie.

6/ „Ja tylko doradzałem” – wywiad Rafała Wosia („Dziennik Gazeta Prawna”) z Jeffreyem Sachsem o jego krytycyzmie wobec własnych teorii, które głosił w młodości.

7/ „Wykonuję taki zawód” – rozmowa Adriana Stachowskiego (Dwutygodnik.com) z Jackiem Hugo-Baderem o odpowiedzialności dziennikarza za słowo i za opisywanych ludzi.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE (sponsorem kategorii jest Polskie LNG)

1/ „Wirus ebola zabił dotąd blisko 2,3 tys. osób, ale wciąż nie ma na niego leku. Bo nie on jest katem Afryki” – Przemysław Ciszak (MenStream.pl) uspokaja, że wirus ebola nie jest epidemią ostatnich lat, a niespieszne prace nad szczepionką wynikają z tego, że są epidemie zagrażające większej liczbie ludzi na znacznie większym obszarze świata.

2/ „Poli boli” – tekst Macieja Wesołowskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) pokazujący, że życie w poliamorii wcale nie jest takie proste dla wszystkich jej uczestników i nie wszyscy są szczęśliwi.  

3/ „Seks niepełnoprawny” – tekst Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej („Przegląd”) o tym, jak bardzo z seksualnością osób upośledzonych nie radzą sobie ich rodzice i opiekunowie.

4/ „Nie będzie nieba ani piekła, będzie tylko sieć” – przestrzega Robert Siewiorek („Gazeta Wyborcza”) i tłumaczy, w jaki sposób społecznościowe życie pozagrobowe już zaczyna się stawać przedmiotem handlu niczym średniowieczne odpusty. 

5/ „Dłużnicy mimo woli” – tekst Violetty Krasnowskiej-Sałustowicz („Polityka”) opisujący problem e-sądów, które miały usprawnić egzekwowanie roszczeń, a stały się maszynką do zarabiania pieniędzy przez firmy windykacyjne.

6/ Cykl „Jazda polska” autorstwa Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”) – obszerna analiza przyczyn tragicznych statystyk na polskich drogach.  

7/ „Zakładanie twarzy” – tekst Dariusza Kortki i Judyty Watoły („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o historii przeszczepów twarzy na świecie, przeszkodach medycznych i konsekwencjach moralnych takich operacji.

W jury Grand Press 2014 zasiadają: Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Paweł Lisicki („Tygodnik do Rzeczy”), David McQuaid (Bloomberg News Warszawa), Edward Miszczak (TVN), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Piotr Radziszewski (TVP 1), Andrzej Skworz („Press”), Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Polska Dziennik Zachodni”), Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Żakowski („Polityka”).

Pobierz - Komunikat prasowy o gali Grand Press 2014 (*.pdf)

 

 

Do 5 grudnia trwa głosowanie na Dziennikarza Roku 2014

Tytuł Dziennikarza Roku - największe wyróżnienie w naszej branży - przyznają od wielu lat sami dziennikarze. Nominacje mogą przysyłać kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalnych redakcji internetowych. Każda redakcja ma prawo nominowania od jednego do trzech kandydatów – lecz żaden z nominowanych nie może być pracownikiem redakcji nominującej lub redakcji z nią strukturalnie powiązanych.

Kandydatów do tytułu Dziennikarz Roku 2014 należy zgłaszać wyłącznie poprzez e-mail na adres [email protected]. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem dostępnym na tej stronie. Termin zgłaszania nominacji upływa o północy 5 grudnia br.

Na www.press.pl prezentujemy listę dziennikarzy, którzy zdaniem „Press” swoją tegoroczną pracą zasłużyli na szczególną uwagę.

 

Zapraszamy wszystkie redakcje do udziału w głosowaniu!

 

 

Ponad 50 prac nominowanych do finału
Grand Press

Po pierwszym posiedzeniu jury konkursu Grand Press 2014 nominowało do finału ponad 50 materiałów. Zwycięzców poznamy 11 grudnia. Natomiast do 5 grudnia trwać będzie głosowanie na Dziennikarza Roku 2014.

Do konkursu Grand Press zgłoszono w tym roku 703 prace: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Najwięcej w kategoriach Wywiad – 159 i Reportaż prasowy – 158. W kategorii News były 32 prace, w Dziennikarstwie śledczym – 34, Publicystyce – 83, Reportażu radiowym – 34, Reportażu telewizyjnym – 75, Dziennikarstwie specjalistycznym – 128. Jak ocenili członkowie jury, w tym roku poziom nadesłanych materiałów był wysoki, szczególnie w dziennikarstwie śledczym, newsie, wywiadzie i publicystyce. Po dwóch dniach obrad 15-osobowe jury przyznało nominacje we wszystkich kategoriach, przekazując do finału 56 prac. Teraz zostaną one sprawdzone pod kątem merytorycznym oraz zgodności z regulaminem, więc ostateczna liczba prac finałowych może ulec zmianie.

W tym roku w jury Grand Press zasiadają: Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Paweł Lisicki („Tygodnik do Rzeczy”), David McQuaid (Bloomberg News Warszawa), Edward Miszczak (TVN), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Piotr Radziszewski (TVP 1), Andrzej Skworz („Press”), Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Polska Dziennik Zachodni”), Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Żakowski („Polityka”). 

Jednocześnie trwa głosowanie polskich redakcji na Dziennikarza Roku 2014 – kolegia redakcyjne mogą zgłaszać swoich kandydatów do 5 grudnia – wyłącznie poprzez e-mail pod adresem [email protected]. To nagroda, którą przyznają polskie redakcje: tytuł Dziennikarza Roku otrzymuje osoba, która w głosowaniu zdobędzie największą liczbę punktów. „Press” jako organizator nigdy nie głosuje - na stronie www.press.pl prezentujemy natomiast dziennikarzy, którzy naszym zdaniem wyróżniali się w tym roku swoją pracą.

 

Nominowani do Grand Press Economy 2014

Paweł Blajer, Bartek Godusławski, Maciej Samcik i Rafał Woś są nominowani do nagrody Grand Press Economy. Otrzyma ją dziennikarz wyróżniający się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.

Paweł Blajer w TVN24 Biznes i Świat udowadnia, że o podatkach, kodeksach i paragrafach da się mówić ludzkim językiem. Bartek Godusławski (PAP Biznes), specjalista od tematów związanych z finansami publicznymi, makroekonomią i rynkami walut zdobywa newsy, które doceniają profesjonalni uczestnicy rynków finansowych. Maciej Samcik („Gazeta Wyborcza”) pokazuje, jak do informowania i edukowania wykorzystywać stare i nowe media. Rafał Woś („Dziennik Gazeta Prawna”) z wielką publicystyczną dojrzałością oprowadza czytelników po meandrach ekonomii, wyjaśniając im rolę, jaką odgrywa ona wżyciu państwa i jego obywateli.

Nominowanych prezentujemy tutaj.

Partnerem nagrody Grand Press Economy jest PKO Bank Polski.

 

Nominowani do Grand Press Digital 2014

Jarosław Kuźniar, Vadim Makarenko, Przemysław Pająk, Wawrzyniec Smoczyński i redakcja „Dziennika Zachodniego”, to nominowani w tegorocznej edycji nagrody Grand Press Digital. Jest ona przyznawana za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.

Jarosław Kuźniar, dziennikarz TVN 24 został nominowany za twórcze wykorzystanie sieci społecznych w pracy dziennikarskiej. Vadim Makarenko, dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej” – za stworzenie pierwszego prawdziwego serwisu z dziennikarstwem danych w Polsce: BIQdata.pl. Przemysław Pająk, założyciel i redaktor naczelny SpidersWeb.pl – za zbudowanie jednego z najbardziej liczących się serwisów o nowych technologiach i za to, że jak nikt w Polsce czuje media społecznościowe i ich znaczenie dla promowania treści. Redakcja „Dziennika Zachodniego” – za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy. Wawrzyniec Smoczyński, szef działu zagranicznego „Polityki” i serwisu „Polityka Insight” – za udowodnienie, że można skutecznie sprzedawać w Internecie treści wysokiej jakości. 

Więcej o dokonaniach nominowanych piszemy tutaj.

Partnerem nagrody Grand Press Digital jest firma Google.


5 LISTOPADA UPŁYNĄŁ TERMIN ZGŁASZANIA PRAC DO GRAND PRESS 2014

Do 5 listopada br. redakcja „Press” przyjmuje zgłoszenia do kolejnej edycji Grand Press. Oceniane będą materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, które zostały opublikowane albo wyemitowane w mediach, w języku polskim, między 1 listopada 2013 roku a 31 października 2014 roku. Można je zgłaszać w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż (prasowy, radiowy, telewizyjny), Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne.

Uprzejmie prosimy o niezwlekanie z wysyłaniem materiałów na konkurs!

Można je dostarczyć do warszawskiej redakcji „Press”: ul. Banderii 4/200, 01-164 bądź wysłać pocztą/kurierem. W tym drugim wypadku obowiązuje data nadania.

Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu dostępnym na tej stronie.

 

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące
nagród Grand Press

1/ Czy zgłoszone prace muszą być z jednej kategorii, czy jeden autor może zgłaszać materiały w różnych kategoriach?

ODP. Warunek regulaminowy jest taki, że jeden autor może zgłosić tylko trzy materiały, natomiast czy wszystkie zgłosi w jednej kategorii, czy rozłoży je na kilka kategorii, zależy od niego.

2/ Czy prace może zgłaszać także redakcja?

ODP. Tak, zgłoszenia do nagród Grand Press może także przysłać redakcja, sama wybierając te materiały swoich dziennikarzy, które uznała za najlepsze. Przy czym w tym wypadku także obowiązuje warunek: maksimum trzy prace jednego autora.

3/ Co się stanie, gdy zarówno dziennikarz, jak i jego redakcja przyślą prace właśnie tego dziennikarza na konkurs?

ODP. Jeżeli łączna liczba prac jednego autora przekroczy trzy, jury będzie brało pod uwagę tylko trzy jego materiały – samo decydując, które ocenia. Reszta zostanie zdyskwalifikowana. Dlatego lepiej, by dziennikarze i redakcje informowali się nawzajem o tym, kto zgłasza prace.

4/ Czy jeśli dziennikarz pracował nad jakimś tematem dłuższy czas i powstało z tego kilka materiałów, może je zgłosić wszystkie jako cykl? Czy cykl też jest ograniczony do trzech materiałów?

ODP. Jako cykl można zgłosić maksymalnie pięć materiałów – o ile rzeczywiście zarówno ich tematyka, jak i kolejność publikacji oraz charakter (widoczny początek, rozwinięcie sprawy i zakończenie) wskazują, że to jest cykl. Wtedy taki cykl uznawany jest za jedno zgłoszenie danego autora – czyli oprócz niego może zgłosić jeszcze dwa materiały.
Ale uwaga: jeśli cykl składa się z materiałów o nierównej jakości merytorycznej bądź przypadkowo ułożonych tekstów, jury zwykle wybiera tylko jeden materiał do oceny albo dyskwalifikuje cały cykl. Tak więc dobrze jest przemyśleć, czy rzeczywiście zgłaszać cykl, czy też wybrać od razu najlepszy materiał z niego.   

5/ Co to jest pseudonim i co to?

ODP. Pseudonim umożliwia jury obiektywniejszą ocenę zgłoszonego materiału w pierwszym etapie oceny. Dlatego ze zgłoszonego materiału należy usunąć dane o autorze i podpisać je właśnie pseudonimem, np. „Kotek”. Następnie wszystkie dane o zgłoszonej pracy (szczegóły: regulamin) oraz dane autora i kontakt do niego należy wpisać do formularza zgłoszeniowego (jest dostępny na tej stronie), wydrukować wypełniony formularz i włożyć do koperty podpisanej „Kotek”. Pracę wraz z tą kopertą należy przesłać w jednej przesyłce pod adresem redakcji „Press”. Uwaga: do każdej zgłoszonej pracy należy wypełnić osobny formularz. 

6/ Co zrobić z nazwiskami dziennikarzy (np. w stand-upach czy setkach) w materiałach telewizyjnych i radiowych? Wycinać?

ODP. Jeżeli udział dziennikarza bądź jego nazwisko jest integralną częścią materiału, nie należy niczego usuwać. W pozostałych przypadkach (klasyczne czołówki, tyłówki) należy usunąć nazwiska.

7/ Czy można przesyłać materiały e-mailem?

ODP. Nie można.

8/ Czy można zgłosić jeden materiał do kilku kategorii, jeśli nie jest się pewnym, którą wybrać?

ODP. Nie można. W takim wypadku praca może zostać od razu zdyskwalifikowana.

9/ Co to znaczy, że zgłoszenia będą przyjmowane do 5 listopada?

ODP. To znaczy, że najpóźniej 5 listopada należy dostarczyć zgłoszenie do redakcji „Press” w Warszawie bądź nadać na poczcie/kurierem. Decyduje bowiem data stempla pocztowego/terminu nadawania przesyłki. Lecz uwaga: jeśli poczta dostarczy pracę po terminie obrad jury preselekcyjnego (15 listopada), nie zostanie już ona przyjęta na konkurs. Dlatego radzimy: wyślij zgłoszenie jak najwcześniej, nie czekaj na ostatni dzień. 

10/ Jeśli wygra praca, która ma np. dwóch autorów, obaj otrzymują po 1000 euro?

ODP. Nie. Nagroda Grand Press w każdej kategorii wynosi równowartość 1000 euro, w przypadku kilku autorów ta suma jest między nich dzielona. 

11/ Jeśli nad jednym tematem pracowała redakcja prasowa i telewizyjna, wystarczy, jeśli zgłosi go jedna z nich?

ODP. Wystarczy, ale w kopercie z danymi muszą być wszyscy autorzy danego materiału, czyli z obu redakcji. Bywało już tak, że materiał przysłała gazeta, a potem okazywało się, że pracowała nad nim też telewizja – i wzajemnym żalom końca nie było.

 


Największy konkurs dziennikarski
Grand Press 2014 rozpoczęty


XVIII edycja konkursu Grand Press rozpoczęła się 1 października. W ramach konkursu jury przyzna nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, a kolegia redakcyjne wybiorą Dziennikarza Roku 2014. Ponadto – z okazji rocznicy czerwcowych wyborów ’89 – zostaną przyznane specjalne nagrody dla Mediów 25-lecia.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce, od 18 lat organizuje go redakcja magazynu „Press”. Składa się z dwóch podstawowych części: wyboru najlepszych materiałów dziennikarskich i wyboru Dziennikarza Roku 2014; ponadto po raz drugi zostanie przyznana nagroda Grand Press Digital, a także specjalne nagrody z okazji 25-lecia wolnych mediów w Polsce. Będzie to więc edycja wyjątkowa.

Zgłoszenia materiałów do nagród Grand Press przyjmowane będą do 5 listopada br. Ocenione zostaną materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, które zostały opublikowane albo wyemitowane w mediach, w języku polskim, między 1 listopada 2013 roku a 31 października 2014 roku. Można je zgłaszać w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż (prasowy, radiowy, telewizyjny), Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne.

Nagrodę Grand Press Digital otrzyma dziennikarz lub redakcja, która wykazała się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Zwycięzcę tej nagrody wskaże redakcja „Press” po konsultacji ze specjalistami z branży mediów.

Nagrody dla Mediów 25-lecia zostaną przyznane redakcjom, które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa. Te nagrody przyzna również redakcja „Press”.

Równocześnie – jak co roku – startuje konkurs Dziennikarz Roku. Tradycyjnie już do tej nagrody swoje nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalne redakcje internetowe. Kandydatów mogą zgłaszać do 5 grudnia.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminami konkursów dostępnymi na tej stronie. Laureatów poznamy na uroczystej gali w grudniu br.


© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl