podgląd wydruku drukuj

W kategorii Publicystyka nagroda dla o. Wiśniewskiego

W kategorii Publicystyka konkursu Grand Press zwyciężył o. Ludwik Wiśniewski OP za tekst opublikowany w "Tygodniku Powszechnym".

„Gdzie my jesteśmy?” to przełomowy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego OP („Tygodnik Powszechny”) skierowany do polskiego Kościoła. Autor sprzeciwia się instrumentalizacji religii i pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na polski Kościół i życie społeczne.

Pozostałe nominacje w kategorii Publicystyka:

„Wszyscy kumple Lecha Poznań” – Piotr Żytnicki („Gazeta Wyborcza”) wyjaśnia, że silna pozycja kiboli w Poznaniu to skutek nie bezradności władz, ale efekt ich decyzji.

„Rasa i skaza” – tekst Artura Domosławskiego („Polityka”), w którym autor tłumaczy, na czym dziś polega dyskryminacja rasowa w Stanach Zjednoczonych.

Cykl: „Smoleńsk: nauka, politycy, media i społeczeństwo” – teksty Marcina Rotkiewicza („Polityka”) przekonujące, że umieszczanie nauki w roli bezstronnego arbitra to mit, a zdrowy sceptycyzm wobec tez profesorskich gremiów nigdy nie zaszkodzi.

„Nim nadejdzie matriarchat” – tekst Aleksandry Klich („Tygodnik Powszechny”) przekonujący, że można być feministką, ale nie porzucać wiary religijnej.

„Dzień i noc. Dyskusja o relacjach polsko-żydowskich” – wydanie programu „Hala odlotów” (TVP Kultura) autorstwa Katarzyny Janowskiej, Marzeny Podgórskiej i Artura Burchackiego na temat kontrowersji wokół pomysłu postawienia pomnika sprawiedliwych przy Muzeum Historii Żydów Polskich.

„Zgwałcona republika” – tekst Pauliny Wilk („Tygodnik Powszechny”) wyjaśniający, że obok nowoczesnych i demokratycznych Indii wciąż trwają te tradycyjne, w których kobieta jest istotą podległą.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl