W kategorii Publicystyka konkursu Grand Press zwyciężył o. Ludwik Wiśniewski OP za tekst opublikowany w "Tygodniku Powszechnym".
„Gdzie my jesteśmy?” to przełomowy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego OP („Tygodnik Powszechny”) skierowany do polskiego Kościoła. Autor sprzeciwia się instrumentalizacji religii i pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na polski Kościół i życie społeczne.
Pozostałe nominacje w kategorii Publicystyka:
„Wszyscy kumple Lecha Poznań” – Piotr Żytnicki („Gazeta Wyborcza”) wyjaśnia, że silna pozycja kiboli w Poznaniu to skutek nie bezradności władz, ale efekt ich decyzji.
„Rasa i skaza” – tekst Artura Domosławskiego („Polityka”), w którym autor tłumaczy, na czym dziś polega dyskryminacja rasowa w Stanach Zjednoczonych.
Cykl: „Smoleńsk: nauka, politycy, media i społeczeństwo” – teksty Marcina Rotkiewicza („Polityka”) przekonujące, że umieszczanie nauki w roli bezstronnego arbitra to mit, a zdrowy sceptycyzm wobec tez profesorskich gremiów nigdy nie zaszkodzi.
„Nim nadejdzie matriarchat” – tekst Aleksandry Klich („Tygodnik Powszechny”) przekonujący, że można być feministką, ale nie porzucać wiary religijnej.
„Dzień i noc. Dyskusja o relacjach polsko-żydowskich” – wydanie programu „Hala odlotów” (TVP Kultura) autorstwa Katarzyny Janowskiej, Marzeny Podgórskiej i Artura Burchackiego na temat kontrowersji wokół pomysłu postawienia pomnika sprawiedliwych przy Muzeum Historii Żydów Polskich.
„Zgwałcona republika” – tekst Pauliny Wilk („Tygodnik Powszechny”) wyjaśniający, że obok nowoczesnych i demokratycznych Indii wciąż trwają te tradycyjne, w których kobieta jest istotą podległą.
Relacja z gali Grand Press 2016 - Bianka Mikołajewska Dziennikarzem Roku
Fotorelacja z gali Grand Press 2016
Najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne nominowane i nagrodzone w konkursie
GRAND PRESS 2015