podgląd wydruku drukuj

Dziennikarstwo śledcze: najlepsze teksty Bielakowskiego, Latkowskiego i Majewskiego


(Fot. Szymon Jankowski)

Cezary Bielakowski, Sylwester Latkowski i Michał Majewski wygrali w kategorii Dziennikarstwo Śledcze w konkursie Grand Press.

„Nowak – złote dziecko Tuska”, „Minister Nowak ponad prawem” to teksty Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego („Wprost”) ujawniające, że minister transportu Sławomir Nowak rządzi ministerstwem niczym książę, firmuje koleżeńskie układy z biznesmenami i ma dziwną słabość do drogich zegarków. Te teksty były początkiem końca Nowaka jako ministra.

Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo śledcze:

„Mięso na receptę” – materiał Edyty Krześniak („Uwaga!”, TVN), w którym autorka ujawniła skandaliczny proceder faszerowania zdrowych zwierząt hodowlanych antybiotykami oraz nielegalny handel lekarstwami wśród lekarzy weterynarii.

„Ośrodek dla cudzoziemców w Białymstoku” – Endy Gęsina-Torres („Po prostu”, TVP 1) dał się zamknąć w ośrodku dla cudzoziemców, by pokazać, że uchodźcy w Polsce traktowani są niczym więźniowie.
„Kadisz za milion dolarów” – tekst Wojciecha Surmacza i Nissana Tzura („Forbes”) ujawniający kulisy obrotu żydowskim majątkiem komunalnym przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

„Jak zarobić na leczeniu zdrowych osób” – reportaż Jakuba Stachowiaka („Superwizjer”, TVN) o prywatnej klinice ortopedycznej pod Warszawą, która operuje zdrowych ludzi, jest podejrzewana o handel tkankami i wyłudzanie pieniędzy od NFZ.

„Orzeł może” – tekst Cezarego Łazarewicza („Tygodnik Powszechny”) ujawniający, jak prowadzona przez byłych dziennikarzy firma MDI Strategic Solutions nieoficjalnie lobbowała na rzecz zmiany prawa w interesie jej klienta.

Cykl: „Kasa i sprawiedliwość”, „Władza z fasonem”, „Układ scalony” – Michał Krzymowski („Newsweek Polska”) ujawnia wydatki Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które są dowodem trwonienia partyjnych pieniędzy na zbędne wydatki i prywatne dobra.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl