Mariusz Szczygieł w głosowaniu polskich redakcji zdobył najwięcej punktów (87 punktów) i wyprzedził: prowadzącego "Po Prostu" w TVP 1 Tomasza Sekielskiego, dziennikarza "Do Rzeczy" Cezarego Gmyza (40 punktów), dziennikarza "Wprost" Cezarego Łazarewicza (28 punktów) oraz dyrektor TVP Kultura Katarzynę Janowską (27 punktów).
Michał Pol, 19 lat pracował w „Gazecie Wyborczej” i Sport.pl, w tym roku został dyrektorem kontentu sportowego w Ringier Axel Springer Polska i redaktorem naczelnym ”Przeglądu Sportowego”. Prowadzi bloga Polsport. To pierwszy w Polsce dziennikarz prawdziwie multimedialny (prasa, telewizja, blog, Twitter, WWW, wideo, audio).
Monikę Sajewicz nagrodzono za całokształt pracy dziennikarskiej, w tym za profesjonalizm, przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej i rzetelną prezentację tematyki ekonomicznej opartej na zasadach prawdy i obiektywizmu, jak również wysoką jakość publikowanych tekstów.
Agnieszkę Kublik nagrodzono za informacje „Trzej zamachowcy”, „Trzej »zamachowcy« od Macierewicza” o tym, że eksperci Antoniego Macierewicza nie mają żadnych kompetencji ani dowodów na swoje tezy dotyczące katastrofy smoleńskiej.
„Nowak – złote dziecko Tuska”, „Minister Nowak ponad prawem” to teksty Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego („Wprost”) ujawniające, że minister transportu Sławomir Nowak rządzi ministerstwem niczym książę, firmuje koleżeńskie układy z biznesmenami i ma dziwną słabość do drogich zegarków. Te teksty były początkiem końca Nowaka jako ministra.
„Gdzie my jesteśmy?” to przełomowy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego OP („Tygodnik Powszechny”) skierowany do polskiego Kościoła. Autor sprzeciwia się instrumentalizacji religii i pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na polski Kościół i życie społeczne.
„Jesteś nr. 71” to reportaż Bartosza T. Wielińskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o horrorze, jaki w austriackich sierocińcach przeżywały dzieci odbierane samotnym matkom i biednym rodzinom.
„Bieda” to reportaż Magdaleny Wadowskiej (Radio Kraków) o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudza pomoc charytatywną.
„Cena marzeń Syryjczyków” to wstrząsający reportaż Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego („Superwizjer”, TVN) nakręcony w Syrii o życiu cywilnych mieszkańców Aleppo, bezbronnych ofiar walk z reżimem Baszara el-Asada.
„Cudowny kraj ta Polska!” z to wywiad Donaty Subbotko pisarzem Józefem Henem.
„Rżnący, szarpiący, miażdżący...” to tekst Edyty Gietki („Polityka”) o wstrząsającym zjawisku w polskiej służbie zdrowia: ekonomii bólu.
Podsumowaliśmy ile punktów zdobyli dziennikarze, którzy w ciągu siedemnastu lat konkursu Dziennikarz Roku trafili do piątki laureatów.
Relacja z gali Grand Press 2016 - Bianka Mikołajewska Dziennikarzem Roku
Fotorelacja z gali Grand Press 2016
Najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne nominowane i nagrodzone w konkursie
GRAND PRESS 2015