podgląd wydruku drukuj

NOMINACJE DO NAGRÓD GRAND PRESS 2011

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

1/ Cykl „Odszkodowania za wywłaszczenia w PRL” autorstwa Marka Górlikowskiego („Gazeta Wyborcza”) odkrywający, że miliony złotych wypłacane w ramach odszkodowań zamiast do byłych właścicieli nieruchomości, trafiają do zorganizowanej sieci pełnomocników.
2/ „Miliard w norkach” – tekst Marcina Kąckiego i Adama Wajraka („Gazeta Wyborcza”) ujawniający, że politycy Platformy Obywatelskiej lobbowali w interesie hodowców norek i uchwalili prawo, według którego norka jest gatunkiem rodzimym. Dzięki temu ich fermy nie podlegają rygorystycznym kontrolom.
3/ Cykl „Pierwszy kibol RP” autorstwa Marcina Kąckiego i Piotra Żytnickiego („Gazeta Wyborcza”) o tym, że szef stowarzyszenia Wiara Lecha rządzi nie tylko kibicami Lecha, ale jeszcze zarabia na usługach dla stadionu i jest kontrahentem cenionym przez Urząd Miasta Poznania.
4/ „Zabójcy z maczetami” – wstrząsający materiał Bertolda Kittela i Jarosława Jabrzyka („Superwizjer”, TVN) dowodzący, że gangi pseudokibiców w Krakowie to zorganizowane grupy przestępcze, toczące między sobą krwawe bitwy i czerpiące zyski z handlu narkotykami oraz stręczycielstwa.
5/ „Przetrącone śledztwo” – tekst Wojciecha Czuchnowskiego i Bogdana Wróblewskiego („Gazeta Wyborcza”) opisujący, jak prokuratorowi, który badał nieprawidłowości w Polskiej Telefonii Cyfrowej, odebrano wszystkie śledztwa prawdopodobnie za to, że natknął się na podejrzaną transakcję szefa ABW.
6/ „Ostatnie 48 godzin Andrzeja Leppera” – tekst Marcina Kowalskiego i Aleksandry Szyłło („Gazeta Wyborcza”) opisujący szczegółowo ostatnie dni życia przewodniczącego Samoobrony.
7/ „Po co nam ta casa?” – materiał Alicji Krystyniak i Jakuba Stachowiaka („Superwizjer”, TVN) odsłaniający dziwne powiązania szefa polskich sił powietrznych i przedstawicielki hiszpańskiej firmy Casa, która wygrała przetarg na zakup samolotów dla polskiej armii, mimo że jej oferta nie była najlepsza.


Kategoria PUBLICYSTYKA

1/ „Polska już zapłaciła” – tekst Andrzeja Dryszela („Przegląd”), w którym autor dowodzi, że wstrzymanie prac nad ustawą reprywatyzacyjną było słuszną decyzją polskiego rządu. 
2/ „Za Chiny ludowe” – tekst Zbigniewa Bartusia („Dziennik Polski”), z którego dowiadujemy się, jak Polska miała zostać przyczółkiem Chin do podbicia europejskiego rynku budowlanego i dlaczego tak się nie stało.
3/ „My som stond” – Jacek Dziedzina („Gość Niedzielny”) próbuje wyjaśnić, że tożsamość narodowa nie zawsze pokrywa się z obywatelstwem, więc odpowiedzi na pytanie, czy Ślązak to Polak, mogą być różne.
4/ „Ścięte głowy doktorantów” – tekst Agnieszki Fiedorowicz („Przekrój”) tłumaczący, jak feudalne stosunki na polskich uczelniach blokują kariery młodych pracowników nauki.
5/ „Pod żyrandolem” – tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki (publicyści „Rzeczpospolitej”) opublikowany w „Uważam Rze”: autorzy analizują zachowanie i styl rządzenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, dochodząc do wniosku, że jego słabości stają się atutami.
6/ „Klienci pod sklepem »Wolność«” – tekst Jerzego Sosnowskiego (Program III Polskiego Radia) opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”: autor dowodzi, że popularność Ruchu Palikota wśród młodzieży to efekt działań katolików starszego pokolenia, którzy zrobili wiele, by zrazić młodych do Kościoła.
7/ „Koszt tatusia” – tekst Martyny Bundy („Polityka”) o bezduszności polskiego prawa o pomocy społecznej, według którego ojciec alkoholik czy wyrodna matka mogą żądać alimentów od dorosłych już dzieci, którym zamiast rodziny stworzyli piekło.


Kategoria REPORTAŻ PRASOWY

1/ „Ewa Braun pisze do Evy Braun” – reportaż Piotra Bojarskiego („Wysokie Obcasy Extra”) o niezwykłej historii Wielkopolanki Ewy Braun, która w 1943 roku, by ratować ojca skazanego na karę śmierci, napisała list do Evy Braun, przyjaciółki Adolfa Hitlera, wyjednując złagodzenie kary.
2/ „Jolanta i ogień” – reportaż Izy Michalewicz („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opowiadający historię Jolanty Brzeskiej, której śmierć stała się tragicznym symbolem ofiar eksmisji prowadzonych przez bezwzględnych nowych zarządców kamienic. 
3/ „Mohamed chciał tylko swoich jabłek” – reportaż Andrzeja Muszyńskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący moment zapalny wybuchu jaśminowej rewolucji w Tunezji.
4/ „Święty z możliwościami” – reportaż Olimpii Wolf („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o tym, jak w Polsce kwitnie handel relikwiami drugiego i trzeciego stopnia. Czyli tymi, które zostały otarte o relikwie stopnia pierwszego.
5/ „Jak się nam powodzi” – reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”), która pojechała do Wielowsi na peryferiach Tarnobrzega, by się przekonać, że gdy jednym mieszkańcom powódź zabrała dobytek i sens życia, innym przyniosła poprawę bytu.
6/ „Dwaj chłopcy i Ania” – reportaż Pawła Piotra Reszki („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o wirtualnej miłości, która skończyła się realnym zabójstwem.
7/ „Numery w rzeźni” – reportaż Marcina Wójcika („Gość Niedzielny”) opublikowany w „Gazecie Wyborczej – Dużym Formacie”; autor opisuje skandaliczne warunki pracy w nowoczesnej ubojni trzody chlewnej w Kutnie, w której pracownicy nie są traktowani jak ludzie.


Kategoria REPORTAŻ RADIOWY

1/ „Smętek” – reportaż Alicji Kulik (Radio Olsztyn) o tym, jak wysoka kultura dyrektora domu kultury w Białej Piskiej przegrała z niską kulturą burmistrza.
2/ „Lepsza przyszłość” – reportaż Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) i Adama Bogoryi-Zakrzewskiego (Telewizja Polsat) emitowany w Programie I Polskiego Radia: tragiczna historia 16-latka, eurosieroty, który po wyjeździe rodziców za chlebem nie poradził sobie z odpowiedzialnością i trafił do zakładu karnego za zabójstwo dziadka.
3/ „Zamknięta w butelce ze szkła zielonego” – reportaż Cezarego Galka (Radio Zachód) o heroicznych rodzicach Joli, która od pięciu lat jest w śpiączce, zdana tylko na ich opiekę; historia człowieka zapomnianego przez państwo, lekarzy, opiekę społeczną i Kościół.
4/ „Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne” – reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) emitowany w Programie I: opowieść o Emilu Barchańskim, 17-latku z Warszawy, zamordowanym w stanie wojennym przez służbę bezpieczeństwa, oraz jego matce, która nie pragnie zemsty, tylko pamięci o synu. 
5/ „Złoto w Bełżcu” – reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (Tok FM) przypominający wstydliwą historię poszukiwaczy złota na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu.


Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY

1/ „Norwegia: dramat i nadzieja” – reportaż Moniki Sieradzkiej (TVP 2), który pokazuje dramat na norweskiej wyspie Utøya na podstawie relacji świadków, czyli obecnej tam młodzieży. Film udowadnia, że wbrew planom zamachowca dramat ten zjednoczył, a nie podzielił Norwegów.
2/ „W milczeniu” – reportaż Ewy Ewart (BBC) emitowany w TVN i TVN 24 pokazujący tragedię rodzin, które straciły bliskich w katastrofie smoleńskiej i to, jak podziały polityczne po niej powstałe powiększają ból tych rodzin.
3/ „Talibowie – druga strona wojny” – reportaż Agaty Kaźmierskiej i Radosława Kietlińskiego (Polsat News) wyjaśniający, jak doszło do tego, że talibowie, lud religijny i spokojny, przekształcili się w polityczny ruch, z którym nawet Amerykanie nie są w stanie wygrać.  
4/ „8.38” – reportaż Tomasza Sekielskiego (TVN 24), w którym oglądamy studio TVN 24 w ostatnich minutach przed katastrofą w Smoleńsku i na żywo obserwujemy, jakiej próbie został poddany profesjonalizm prowadzących i realizujących program telewizyjny.
5/ „Ludzi nie wolno zabijać” – reportaż Pawła Kaźmierczaka („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) – tragiczna historia z Kleszczewa: kobieta została staranowana przez mężczyznę jadącego na quadzie, a policja i prokuratora z Giżycka nie zrobiły nic, by sprawca poniósł jakąkolwiek karę. 
6/ „Wdowy po ofiarach katastrofy casy: pomoc MON to fikcja” – reportaż Alicji Krystyniak i Jakuba Stachowiaka („Superwizjer”, TVN): rodziny oficerów, którzy zginęli w katastrofie samolotu Casa w Mirosławcu, odkrywają prawdziwą twarz polskiego wojska niewywiązującego się z ogłoszonych deklaracji pomocy.
7/ „Wygrać emeryturę” – reportaż Brygidy Frosztęgi-Kmiecik („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) o ulicznym skrzypku z Katowic. Ciepła opowieść o człowieku, który postanowił być dobrym podatnikiem i wszystkie datki zapisuje we własnej kasie fiskalnej. 


Kategoria WYWIAD
1/ „Raz, dwa, trzy, dzisiaj umrzesz ty” – szwajcarska pisarka Mariella Mehr opowiada Angelice Kuźniak („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o przerażających traumach, jakich doznawała od dzieciństwa, gdyż Szwajcaria – w imię zaprowadzania porządku kulturowego – eksterminowała tamtejszych Romów.
2/ „Jak się pan przechrzci, będzie panu łatwiej” – rozmowa rzeka Katarzyny Bielas („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ze szwedzkim reporterem Maciejem Zarembą o jego wyjeździe w 1968 roku z Polski, nauce życia i pisania w obcym kraju, a przede wszystkim o trudnych relacjach z mamą Żydówką i ojcem, który pozostał w kraju.
3/ „Byłem poczwarą” – wywiad Piotra Najsztuba („Wprost”) z Adamem Darskim Nergalem o tym, jak pod wpływem choroby przewartościował swoje życie, co wcale jednak nie znaczy, że się nawrócił.
4/ „Cały czas myślisz, z której strony przyjdzie atak” – dwie rozmowy Anny Wacławik-Orpik (Tok FM.pl): z chłopcem z domu dziecka, który opiekował się tam młodszą siostrą, oraz z  pedagogiem pracującym w domu dziecka; obaj przytaczają dowody na to samo – że jedyną stosowaną metodą wychowawczą w takich placówkach jest przemoc psychiczna i fizyczna, zwłaszcza dzieci wobec dzieci.
5/ „Doktor Zło naprawia świat” – rozmowa Vadima Makarenki („Wysokie Obcasy Extra”) z prof. Philipem Zimbardo, który przekonuje, że zamiast wpajać dzieciom wiedzę, należy je uczyć odwagi. Zdaniem profesora dzięki osobom gotowym poświęcać się dla innych świat stanie się lepszy.
6/ „Jedna scena z Andrzejem Wajdą” – program Michała Chacińskiego i Michała Bielawskiego wyemitowany w Kino Polska: rozmowa o kulisach kręcenia jednej sceny z „Popiołu i diamentu” staje się pretekstem do szerszej rozmowy o pracy reżysera.
7/ „Polska ustami Boga” – rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego  („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z Tomaszem Terlikowskim, z której wynika, że można być z tego samego rocznika, wychować się na tych samych filmach i tej samej muzyce, a nie dogadywać się na tematy dotyczące życia, śmierci i religii.


Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE

1/ Cykl pięciu tekstów Wawrzyńca Smoczyńskiego („Polityka”) analizujących współczesne światowe zjawiska polityczne i gospodarcze oraz to, jak Polska się w nie wpisuje.
2/ „Walentynki cały rok” – rozmowa Wojciecha Staszewskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z dyrektorem warszawskiego zoo o tym, że szczerości seksualnej powinniśmy się uczyć od zwierząt.
3/ „Akcja reaktywacja” – teksty Wojciecha Surmacza i Violetty Krasnowskiej-Sałustowicz („Forbes”) opisujące, jak kolekcjonerzy akcji przedwojennych spółek, reaktywując je, chcą wskrzesić fortuny, które nigdy do nich nie należały oraz jak trudno z nimi wygrać, czego przykładem jest sprawa spółki Giesche.
4/ „Ale, k…, napisali słownik!” – tekst Jacka Antczaka („Polska Gazeta Wrocławska”) o „Słowniku polszczyzny rzeczywistej” stworzonym przez wrocławskich i łódzkich naukowców, według którego wielu Polaków używa dziś do komunikowania się czterech wulgarnych słów, którym dorobiono gigantyczną semantykę. 
5/ „Codziennie mam darmowy lunch” – rozmowa Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.biz) z pracownikiem dużego banku, który ujawnia, jak można zarabiać, wykorzystując wiedzę o operacjach bankowych i kruczki prawne, które banki stosują wobec swoich klientów.
6/ „Pocztówki z Platonii” – rozmowa Karola Jałochowskiego („Polityka”) z brytyjskim fizykiem Julianem Barbourem przekonującym, że czas to złudzenie. Tekst uzupełnia wideokast „Koniec czasu” opublikowany na stronie Polityka.pl.

Pobierz informację prasową (*.PDF)

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl