podgląd wydruku drukuj

Kategoria Dziennikarstwo specjalistyczne - teksty Wawrzyńca SmoczyńskiegoCykl pięciu tekstów Wawrzyńca Smoczyńskiego z ”Polityki” nagrodzono w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne.

Teksty Smoczyńskiego analizują współczesne światowe zjawiska polityczne i gospodarcze oraz to, jak Polska się w nie wpisuje. 

Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne:
- „Walentynki cały rok” – rozmowa Wojciecha Staszewskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z dyrektorem warszawskiego zoo o tym, że szczerości seksualnej powinniśmy się uczyć od zwierząt.
- „Akcja reaktywacja” – teksty Wojciecha Surmacza i Violetty Krasnowskiej-Sałustowicz („Forbes”) opisujące, jak kolekcjonerzy akcji przedwojennych spółek, reaktywując je, chcą wskrzesić fortuny, które nigdy do nich nie należały oraz jak trudno z nimi wygrać, czego przykładem jest sprawa spółki Giesche.
- „Ale, k…, napisali słownik!” – tekst Jacka Antczaka („Polska Gazeta Wrocławska”) o „Słowniku polszczyzny rzeczywistej” stworzonym przez wrocławskich i łódzkich naukowców, według którego wielu Polaków używa dziś do komunikowania się czterech wulgarnych słów, którym dorobiono gigantyczną semantykę. 
- „Codziennie mam darmowy lunch” – rozmowa Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.biz) z pracownikiem dużego banku, który ujawnia, jak można zarabiać, wykorzystując wiedzę o operacjach bankowych i kruczki prawne, które banki stosują wobec swoich klientów.
- „Pocztówki z Platonii” – rozmowę Karola Jałochowskiego („Polityka”) z brytyjskim fizykiem Julianem Barbourem przekonującym, że czas to złudzenie. Tekst uzupełnia wideokast „Koniec czasu” opublikowany na stronie Polityka.pl.

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne do nagród Grand Press zgłoszono 123 prace.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl