
W kategorii Wywiad nagroda Grand Press trafiła do Anny Wacławik-Orpik za dwie rozmowy „Cały czas myślisz, z której strony przyjdzie atak” (Tokfm.pl).
Pozostałe nominacje w kategorii Wywiad:
- „Raz, dwa, trzy, dzisiaj umrzesz ty” – szwajcarska pisarka Mariella Mehr opowiada Angelice Kuźniak („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o przerażających traumach, jakich doznawała od dzieciństwa, gdyż Szwajcaria – w imię zaprowadzania porządku kulturowego – eksterminowała tamtejszych Romów.
- „Jak się pan przechrzci, będzie panu łatwiej” – rozmowa rzeka Katarzyny Bielas („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ze szwedzkim reporterem Maciejem Zarembą o jego wyjeździe w 1968 roku z Polski, nauce życia i pisania w obcym kraju, a przede wszystkim o trudnych relacjach z mamą Żydówką i ojcem, który pozostał w kraju.
- „Byłem poczwarą” – wywiad Piotra Najsztuba („Wprost”) z Adamem Darskim Nergalem o tym, jak pod wpływem choroby przewartościował swoje życie, co wcale jednak nie znaczy, że się nawrócił.
- „Doktor Zło naprawia świat” – rozmowa Vadima Makarenki („Wysokie Obcasy Extra”) z prof. Philipem Zimbardo, który przekonuje, że zamiast wpajać dzieciom wiedzę, należy je uczyć odwagi. Zdaniem profesora dzięki osobom gotowym poświęcać się dla innych świat stanie się lepszy.
- „Jedna scena z Andrzejem Wajdą” – program Michała Chacińskiego i Michała Bielawskiego wyemitowany w Kino Polska: rozmowa o kulisach kręcenia jednej sceny z „Popiołu i diamentu” staje się pretekstem do szerszej rozmowy o pracy reżysera.
- „Polska ustami Boga” – rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) z Tomaszem Terlikowskim, z której wynika, że można być z tego samego rocznika, wychować się na tych samych filmach i tej samej muzyce, a nie dogadywać się na tematy dotyczące życia, śmierci i religii.
W kategorii Wywiad do nagród Grand Press zgłoszono 170 prac.