podgląd wydruku drukuj

Kategoria Publicystyka - tekst Jacka DziedzinyJacek Dziedzina z ”Gościa Niedzielnego” otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Publicystyka za tekst ”My som stond”.

Jacek Dziedzina w tekście próbuje wyjaśnić, że tożsamość narodowa nie zawsze pokrywa się z obywatelstwem, więc odpowiedzi na pytanie, czy Ślązak to Polak, mogą być różne.

Pozostałe nominacje w kategorii Publicystyka:
- „Polska już zapłaciła” – tekst Andrzeja Dryszela („Przegląd”), w którym autor dowodzi, że wstrzymanie prac nad ustawą reprywatyzacyjną było słuszną decyzją polskiego rządu. 
- „Za Chiny ludowe” – tekst Zbigniewa Bartusia („Dziennik Polski”), z którego dowiadujemy się, jak Polska miała zostać przyczółkiem Chin do podbicia europejskiego rynku budowlanego i dlaczego tak się nie stało.
- „Ścięte głowy doktorantów” – tekst Agnieszki Fiedorowicz („Przekrój”) tłumaczący, jak feudalne stosunki na polskich uczelniach blokują kariery młodych pracowników nauki.
- „Pod żyrandolem” – tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki (publicyści „Rzeczpospolitej”) opublikowany w „Uważam Rze”: autorzy analizują zachowanie i styl rządzenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, dochodząc do wniosku, że jego słabości stają się atutami.
- „Klienci pod sklepem »Wolność«” – tekst Jerzego Sosnowskiego (Program III Polskiego Radia) opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”: autor dowodzi, że popularność Ruchu Palikota wśród młodzieży to efekt działań katolików starszego pokolenia, którzy zrobili wiele, by zrazić młodych do Kościoła. 
- „Koszt tatusia” – tekst Martyny Bundy („Polityka”) o bezduszności polskiego prawa o pomocy społecznej, według którego ojciec alkoholik czy wyrodna matka mogą żądać alimentów od dorosłych już dzieci, którym zamiast rodziny stworzyli piekło. 

W kategorii Publicystyka do nagrody Grand Press zgłoszono 101 prac.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl