podgląd wydruku drukuj

Kategoria Dziennikarstwo śledcze - nagroda za materiał Krystyniak i StachowiakaMateriał ”Po co nam ta casa?” Alicji Krystyniak i Jakuba Stachowiaka z ”Superwizjera” TVN zwyciężył w kategorii Dziennikarstwo śledcze w konkursie Grand Press.

Materiał Krystyniak i Stachowiaka odsłania dziwne powiązania szefa polskich sił powietrznych i przedstawicielki hiszpańskiej firmy Casa, która wygrała przetarg na zakup samolotów dla polskiej armii, mimo że jej oferta nie była najlepsza.

Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo śledcze:
- cykl „Odszkodowania za wywłaszczenia w PRL” autorstwa Marka Górlikowskiego („Gazeta Wyborcza”) odkrywający, że miliony złotych wypłacane w ramach odszkodowań zamiast do byłych właścicieli nieruchomości, trafiają do zorganizowanej sieci pełnomocników. 
- „Miliard w norkach” – tekst Marcina Kąckiego i Adama Wajraka („Gazeta Wyborcza”) ujawniający, że politycy Platformy Obywatelskiej lobbowali w interesie hodowców norek i uchwalili prawo, według którego norka jest gatunkiem rodzimym. Dzięki temu ich fermy nie podlegają rygorystycznym kontrolom. 
- cykl „Pierwszy kibol RP” autorstwa Marcina Kąckiego i Piotra Żytnickiego („Gazeta Wyborcza”) o tym, że szef stowarzyszenia Wiara Lecha rządzi nie tylko kibicami Lecha, ale jeszcze zarabia na usługach dla stadionu i jest kontrahentem cenionym przez Urząd Miasta Poznania.
- „Zabójcy z maczetami” – wstrząsający materiał Bertolda Kittela i Jarosława Jabrzyka („Superwizjer”, TVN) dowodzący, że gangi pseudokibiców w Krakowie to zorganizowane grupy przestępcze, toczące między sobą krwawe bitwy i czerpiące zyski z handlu narkotykami oraz stręczycielstwa. 
- „Przetrącone śledztwo” – tekst Wojciecha Czuchnowskiego i Bogdana Wróblewskiego („Gazeta Wyborcza”) opisujący, jak prokuratorowi, który badał nieprawidłowości w Polskiej Telefonii Cyfrowej, odebrano wszystkie śledztwa prawdopodobnie za to, że natknął się na podejrzaną transakcję szefa ABW.
- „Ostatnie 48 godzin Andrzeja Leppera” – tekst Marcina Kowalskiego i Aleksandry Szyłło („Gazeta Wyborcza”) opisujący szczegółowo ostatnie dni życia przewodniczącego Samoobrony.

W kategorii Dziennikarstwo Śledcze do nagrody Grand Press zgłoszono 43 prace.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl