podgląd wydruku drukuj

Kategoria Dziennikarstwo specjalistyczne - Artur Włodarski


(fot. Maciej Piąsta)

„Polak, który uratował 100 tys. osób” to tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”), który wygrał Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne.


„Polak, który uratował 100 tys. osób” opowiada o wynalazcy, konstruktorze i producencie Leopoldzie Płowieckim, który produkuje jedne z najlepszych na świecie mikrocewników stosowanych w medycynie.

- Wpadła mi do rąk książka, którą Leopold Płowiecki napisał sam o sobie. W tej historii nie wszystko było laurką, nie wszystko mu się udawało. Mógł nie udoskonalać tych swoich rurek, ale on wolał to robić walcząc z różnymi problemami. Jego historia mnie zainteresowała i postanowiłem się z nim spotkać. Poznałem cieszącego się życiem człowieka, który oddał się swojej pasji, a przy okazji uratował wielu ludzi – opowiada o swoim tekście Artur Włodarski. 


Przeczytaj nagrodzony tekst Artura Włodarskiego

Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne


1/ „Projekt Tata” – cykl Krystiana Hankego („Zapraszamy do Trójki” Program III Polskiego Radia), który, występując w roli przyszłego ojca i opowiadając o przeżyciach z tym związanych, pokazuje, że ciąża jest doświadczeniem także dla mężczyzny.

2/ „Obcy gen” – materiał Grzegorza Kuczka („Uwaga!” TVN) poświęcony problemowi genetycznie modyfikowanej żywności, tzw. GMO. Materiał wnikliwie analizuje skutki prowadzenia upraw żywności modyfikowanej, ujawnia niebezpieczeństwa toksycznych środków chemicznych oraz lobbing firm biotechnologicznych promujących GMO.

3/ „Jak to się robi bez toalet” – tekst Małgorzaty Święchowicz („Przekrój”) dotyczący – jak się okazuje – dość powszechnego problemu braku łazienek i ubikacji w polskich domach, który skazuje ludzi na codzienny koszmar.

4/ „Aaaaaaby sprzedać mieszkanie” – tekst Katarzyny Klukowskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący, w jaki sposób i dlaczego nieuczciwe agencje nieruchomości oferują do sprzedaży mieszkania, których nie widziały i nawet nie sprawdziły, czy istnieją.

5/ „Będę koszmarem twojego lajfu” – tekst Wojciecha Staszewskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący przypadek lekarza, który padł ofiarą cyberstalkingu. Walka z internetowym prześladowcą jest piekielnie trudna, a organy ścigania są w tej sprawie bezradne.

6/ „Call center od przeszczepów” – tekst Agnieszki Fiedorowicz („Przekrój”) opisujący ważną i wyczerpującą pracę koordynatorów przeszczepów organów.

 

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl