podgląd wydruku drukuj

Kategoria Dziennikarstwo śledcze - Michał Majewski i Paweł Reszka


(fot. Maciej Piąsta)

„Dziewięć i pół sekundy” to cykl artykułów Michała Majewskiego i Pawła Reszki, który zdobył Grand Press 2010 w kategorii Dziennikarstwo śledcze.

Nagrodzony cykl Majewskiego i Reszki opisuje kolejne wątki związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Autorzy na bieżąco ustalali i analizowali poszczególne przyczyny tragedii, próbując dojść prawdy, kto zawinił. Ich materiały publikowały: „Tygodnik Powszechny”, „Rzeczpospolita”, „Rzeczpospolita – Plus Minus”.
Laureaci otrzymali czek na równowartość 1000 euro.

Przeczytaj nagrodzone teksty Pawła Reszki i Michała Majewskiego


Pozostałe nominacje w tej kategorii:

1/ „Zła energia. Czysty biznes” – materiał będący efektem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Tomasza Lipkę („Uwaga!” TVN), w którym dziennikarz ujawnia, że monterzy koncernu Enea z północno-zachodniej Polski umyślnie uszkadzali plomby na licznikach energii, by potem oskarżać klientów o jej kradzież i wyłudzać odszkodowania. Przykład bezradności prawa i konsumentów wobec monopolisty.

2/ „Co się stało z Casą?” – materiał Alicji Krystyniak i Jakuba Stachowiaka („Superwizjer” TVN) ujawniający, że mimo zarzutów o nierzetelność pracy wojskowej komisji badającej przyczyny katastrofy samolotu Casa w Mirosławcu w 2008 roku, nikomu w wojsku nie zależy na dokładnym wyjaśnieniu tej tragedii.

3/ „Sekret senatora Skorupy” – tekst Jerzego Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) ujawniający, jak senator Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Skorupa próbował wymusić od biznesmena działkę w Podczerwonym k. Nowego Targu pod wiatrak. Robił to pod płaszczykiem walki o interes lokalnej społeczności.

4/ „Katedra nostra”, „»Tata« i siostry” – teksty Piotra Głuchowskiego, Marcina Kowalskiego i Marcina Pietraszewskiego („Gazeta Wyborcza”) portretujące Marka P. i sposób, w jaki ten biznesmen i były oficer SB pozyskał zaufanie przedstawicieli Kościoła i załatwiał w Komisji Majątkowej lukratywne działki w ramach odszkodowania za dawne nieruchomości należące do Kościoła. (Pierwszy materiał na ten temat był nominowany już w 2006 roku, obecnie zmieniło się tyle, że Komisję Majątkową wreszcie rozwiązano, a Marek P. trafił za kratki).

5/ „Szpital złapie i nie puści” – tekst Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ujawniający, że szpital w Branicach bezprawnie przetrzymuje przymusowo leczonych alkoholików i narkomanów, by wyłudzić dodatkowe pieniądze od Narodowego Funduszu Zdrowia.

6/ „Uciekajcie stąd” – tekst Marcina Kąckiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) pokazujący, że od 20 lat w klinice ortodoncji poznańskiego Centrum Stomatologii nepotyzm jest ważniejszy niż dobro pacjenta.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl