podgląd wydruku drukuj

Kategoria Reportaż prasowy - Anna Szulc


(fot. Maciej Piąsta)

W kategorii Reportaż prasowy Grand Press 2010 zdobyła Anna Szulc za tekst opublikowany w „Przekroju”.


 „Fałszerz od aniołów” to reportaż Anny Szulc („Przekrój”) opowiadający o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Był tak dobry, że karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek.
Laureatka otrzymała czek na równowartość 1000 euro.

Laureatka o swoim reportażu:  – Sprawę fałszerza znalazłam w jednej z regionalnych gazet, gdzie była krótka wzmianka o człowieku, który za to przestępstwo dostał bardzo niski wyrok. Odnalazłam jego adwokata, który uprzedził mnie, że ten człowiek jest bardzo szczególną osobą. Chociaż fałszował pięciozłotówki, to rozdawał je potrzebującym. Bardzo źle się czuł, że popełnia przestępstwo, dlatego ucieszył się, gdy go przyłapano. Pracując nad tym materiałem miałam sporo czasu, prawie trzy tygodnie. Po tym tekście wiem, że najważniejszą rzeczą nie jest dziennikarski warsztat, ale bohater opowiadanej historii.

Przeczytaj nagrodzony reportaż Anny Szulc

Pozostali nominowani w tej kategorii:

1/ „Nie należysz do siebie” – reportaż Rafała Kalukina („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) przedstawiający relację Krzysztofa Piesiewicza z Krzysztofem Kieślowskim oraz powody, które mogły stać za późniejszymi osobistymi kłopotami Piesiewicza.

2/ „Plaża za szafą” – reportaż Marcina Kąckiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o Robercie Z.,
który tak zakochał się w obrazie Moneta „Plaża w Pourville”, że skradł go z Muzeum Narodowego w Poznaniu tylko po to, by przez dziewięć lat trzymać za szafą i móc na niego zerkać.

3/ „Głosy” – reportaż Edyty Gietki („Polityka”) ukazujący, jak zmienia się pokolenie osób zwiedzających obóz w Oświęcimiu oraz ich postrzeganie tego miejsca.

4/ „Z widokiem na twoje ucho” – reportaż Grzegorza Sroczyńskiego („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) o skomplikowanej miłości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl