podgląd wydruku drukuj

Kategoria Publicystyka - Tomasz Kwaśniewski


(fot. Maciej Piąsta)

Tomasz Kwaśniewski („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) zdobył Grand Press 2010 w kategorii Publicystyka.


Nagrodzony tekst „Pranie.pl” Tomasza Kwaśniewskiego to trudna rozmowa dwóch kolegów, których łączy wszystko poza światopoglądem. Kwaśniewski pokazuje, że do porozumienia Polaków potrzebne są nawet nie tyle wspólne wartości, ile jednakowe rozumienie zasadniczych pojęć.

Przeczytaj nagrodzony tekst Tomasza Kwaśniewskiego

Pozostałe nominacje w kategorii Publicystyka


1/ „Kochajcie donosicieli, kochajcie, do jasnej cholery!” – tekst Agnieszki Fiedorowicz i Agaty Jankowskiej („Przekrój”) na temat tzw. whistleblowerów przekonujący, że obywatelskie informowanie – u nas wciąż traktowane jak donos – na Zachodzie jest prawnie chronione i uważane za potrzebne.

2/ „Przychodzi bobo do lekarza” – tekst Pawła Walewskiego („Polityka”) pokazujący, że katastrofalny stan zdrowia naszych dzieci wynika z demontażu dawnego systemu opieki medycznej obejmującego szkoły i braku nowego. Pozornie zdrowe dzieci wypadły z systemu profilaktyki i lecznictwa w Polsce.

3/ „Pamięć Jurija, pamięć Jurka” – tekst Zbigniewa Bartusia („Dziennik Polski – Magazyn Piątek”) o konsekwencjach różnego podejścia Polski i Rosji do oceny II wojny światowej, co przeszkadza nam nie tylko w upamiętnianiu ofiar i bohaterów, lecz nawet w uczeniu historii.

4/ „Spółdzielnia Temida” – materiał Macieja Kuciela („Uwaga!” TVN) o wszechmocnym prezesie olsztyńskiej spółdzielni mieszkaniowej; oblicze lokalnego wymiaru sprawiedliwości działającego według zasady „ręka rękę myje”.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl