podgląd wydruku drukuj

Kategoria Reportaż radiowy - Anna Gmiterek-Zabłocka


(fot. Tomasz Stasiak)

Grand Press 2010 w kategorii Reportaż Radiowy wygrał reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej z Tok FM.


Reportaż  Anny Gmiterek-Zabłockiej „Integracja na siłę” opowiada o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów.

– Na temat dyskryminacji dzieci niepełnosprawnych w szkole integracyjnej trafiłam przez przypadek – opowiada Anna Gmiterek-Zabłocka.  – Miałam robić materiał o robotach, które mają pomagać dzieciom z porażeniem mózgowym. Zapytałam jedną z matek takiego dziecka, czy przydałaby je się pomoc robota. Opowiedziała mi o brutalnym traktowaniu niepełnosprawnych uczniów w tej szkole. Jestem dziennikarzem newsowym i nie miałam doświadczenia w realizacji reportaży. Temat okazał sie tak ważny, że postanowiłam spróbować.

Posłuchaj nagrodzonego reportażu Anny Gmiterek-Zabłockiej

Pozostałe nominacje w kategorii Reportaż radiowy:

1/ „Mój przyjaciel – osioł” – reportaż Katarzyny Błaszczyk i Jana Kasi (Program III Polskiego Radia) o przygodach małżeństwa Norwegów wędrujących od 28 lat przez świat. Lokalna społeczność Golubia-Dobrzynia kupiła im osła w miejsce poprzedniego, zastrzelonego przez nieznanych sprawców. Opowieść o drodze, miłości i niezrozumieniu przez najbliższych.
.
2/ „Pamięć przywrócona” – reportaż Cezarego Galka (Radio Zachód) zrobiony w Radoszynie, gdzie dopiero 65 lat po wojnie doszło do ekshumacji ciał ofiar masakry z 1945 roku dokonanej na żołnierzach niemieckich i cywilach.

3/ „Seks niepełnosprawnych. Bezradni rodzice i terapeuci” – reportaż Anny Sapiehy (Tok FM) pokazujący, że popęd seksualny u osób niepełnosprawnych umysłowo wciąż pozostaje w Polsce tematem tabu i problemem, z którym nie radzą sobie rodzice, terapeuci i seksuolodzy.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl