podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2010

 • Po raz trzeci gala Grand Press była transmitowana w Internecie.

 • „Polak, który uratował 100 tys. osób” to tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”), który wygrał Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne.

 • Zdaniem jury w kategorii News na główną nagrodę zasłużyła pierwsza korespondencja Wiktora Batera dla Polsat News o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Bater pierwszy przekazał informację o wypadku Tu-154.

 • Nagrodzony materiał  „Ocaleni” Wojciecha Szumowskiego („Superwizjer” TVN) opowiada historię Magdaleny Lipki cudem uratowanej z tragedii w hali katowickiej w 2006 roku.

 • Nagrodzony cykl Majewskiego i Reszki opisuje kolejne wątki związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Autorzy na bieżąco ustalali i analizowali poszczególne przyczyny tragedii, próbując dojść prawdy, kto zawinił. Ich materiały publikowały: „Tygodnik Powszechny”, „Rzeczpospolita”, „Rzeczpospolita – Plus Minus”.

 •  „Fałszerz od aniołów” to reportaż Anny Szulc („Przekrój”) opowiadający o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym.

 • Wywiad Katarzyny Bielas pt. „Dziewczyna w kostnicy” został opublikowany w „Wysokich Obcasach” (dodatek „Gazety Wyborczej”). Jest to rozmowa z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo, która udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom.

 • Nagrodzony tekst „Pranie.pl” Tomasza Kwaśniewskiego to trudna rozmowa dwóch kolegów, których łączy wszystko poza światopoglądem. Kwaśniewski pokazuje, że do porozumienia Polaków potrzebne są nawet nie tyle wspólne wartości, ile jednakowe rozumienie zasadniczych pojęć.

 • Reportaż  Anny Gmiterek-Zabłockiej „Integracja na siłę” opowiada o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów.

 • Zwycięzcą konkursu Dziennikarz Roku 2010 jest Artur Domosławski.  Reporter „Gazety Wyborczej” jest autorem głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego „Kapuściński non-fiction”, która podzieliła środowisko dziennikarskie. Mimo to zdobył on najwięcej głosów redakcji.

 • Materiał „Obcy gen” autorstwa Grzegorza Kuczka z „Uwagi!” TVN, który został nominowany do finału w Grand Press 2010 w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne, wzbudził protest dziennikarzy zajmujących się tematyką naukową. „Obcy gen” dotyczy problemu genetycznie modyfikowanej żywności. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” – po zapoznaniu się z tym materiałem – wystosowali do organizatora konkursu Grand Press list protestacyjny.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl