podgląd wydruku drukuj

Wojciech Cieśla najlepszy w kategorii dziennikarstwo śledczeWojciech Cieśla z „Dziennika” otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za artykuł „Jak zarabia Transparency International?”.

W tekście Cieśla ujawnia, że obecni szefowie polskiego oddziału Transparency International, pozarządowej organizacji zwalczającej korupcję, prowadzą nieprzejrzystą i nieetyczną działalność związaną m.in. z audytami antykorupcyjnymi.Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Pociąg do księdza Krzysztofa” – materiał Leszka Ciechońskiego i Sylwii Nieckarz („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) ujawniający, że mężczyzna podający się na portalu Nasza-klasa za księdza Krzysztofa Colungę jest kilkakrotnie karanym oszustem, a Internet wykorzystuje do szukania kontaktów z młodymi chłopcami, którym proponuje seks.
Obejrzyj nominowany reportaż..

2/ „Kontrowersyjne inwestycje zarządzających GPW z aferą stoczniową w tle” – tekst Mariusza Zielke („Niezależna Gazeta Internetowa”) ujawniający, że dwoje wiceprezesów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA otrzymało w dziwny sposób od domu maklerskiego IDM SA akcje mało znanej spółki Rabat Pomorze, które następnie zamieniono na wyjątkowo korzystnych warunkach na walory spółki Bomi notowanej na giełdzie.
Przeczytaj nominowany tekst.

3/ Cykl „Łowcy nieszczęść” – Małgorzata Kolińska-Dąbrowska („Gazeta Wyborcza”) wkręciła się na szkolenia dla pracowników kancelarii odszkodowawczych, by ujawnić, że korumpują one lekarzy, pielęgniarki, a nawet policjantów, by następnie wyłudzać od ofiar wypadków wysokie prowizje z odszkodowań.
Przeczytaj tekst z nominowanej serii.

4/ „2012” – reportaż Katarzyny Handerek („Magazyn ekspresu reporterów”, TVP 2) o tajemniczej pani Lucynie, która w imię ratowania świata przed zagładą naciąga ludzi na wspieranie tajemniczej fundacji.
Obejrzyj nominowany reportaż.

5/ „Lech Wałęsa spółka z o.o.” – tekst Andrzeja Stankiewicza i Piotra Śmiłowicza („Newsweek Polska”) opisujący, jak spółka Piotra Gulczyńskiego, żerując na Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, zrobiła sobie z niej maszynkę do zarabiania pieniędzy, wypożyczając byłego prezydenta na różne imprezy, nawet kosztem jego kompromitacji.
Przeczytaj nominowany tekst.

6/ Cykl „Największa lipna uczelnia w Polsce” – Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski („Gazeta Wyborcza”) ujawniają, jakim sposobem łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna stała się największą w kraju nielegalną fabryką magistrów i licencjatów.
Przeczytaj nominowany tekst.


Zobacz też:
Fotorelacja z gali Grand Press 2009

Relacja z gali Grand Press 2009 (vidoe)

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl