podgląd wydruku drukuj

Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski wyróżnieni wyróżniona za reportaż prasowyGrand Press za najlepszy reportaż prasowy otrzymali w 2009 roku Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski z „Gazety Wyborczej”.

Dziennikarzy nagrodzono za tekst „Ukochany syn Wielkiego Wodza” opublikowany w dodatku do „GW” „Duży Format”. Odsłania on tajemnicę ambasadora Korei Północnej w Polsce, który jest rodzonym synem Kim Ir Sena i bratem przyrodnim Kim Dzong Ila oraz – być może – przyszłym władcą Korei Północnej.

Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Biała gorączka, czyli jak piją na Syberii” – dramatyczny reportaż Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza” – „Gazeta na Święta”) opisujący, jak z powodu pijaństwa wymiera syberyjski naród Ewenków.
Przeczytaj nominowany tekst.

2/ Cykl „Listy z Rosji” – pięć reportaży Pawła Reszki („Dziennik” – „Magazyn”) pokazujących różne oblicza współczesnego imperium, w którym nieco się zmieniło, odkąd prezydentem jest Dmitrij Miedwiediew, jednak duchy przeszłości wciąż straszą.
Przeczytaj tekst z nominowanego cyklu.

3/ „Komu bije dzwon” – reportaż Edyty Gietki („Polityka”) próbujący pokazać, co siedzi w głowach motocyklistów urządzających rajdy na ulicach miast.
Przeczytaj nominowany tekst.

4/ „Byłem okienkiem Excela” – reportaż Igora T. Miecika („Newsweek Polska”), z którego dowiadujemy się, jak kryzys ekonomiczny pogrzebał marzenia przeciętnej polskiej rodziny.
Przeczytaj nominowany tekst.

5/ „Jesteś, Guciu, w domu” – opowieść Jacka Kowalskiego („Gazeta Wyborcza” – „Wysokie Obcasy”) o Zofii Budzyńskiej z Bukowiny Tatrzańskiej, przyjaciółce Gustawa Holoubka.
Przeczytaj nominowany tekst.

6/ „Brat Karol, siostra Wanda. Opowieść o niezwykłej przyjaźni Karola Wojtyły i Wandy Półtawskiej” – reportaż Aleksandry Klich („Gazeta Wyborcza”), pierwszy portret Wandy Półtawskiej, lekarki i przyjaciółki biskupa Karola Wojtyły. Ten tekst odbrązawia, ale też wynosi na piedestał Jana Pawła II, jako człowieka i księdza.
Przeczytaj nominowane teksty.


Zobacz też:
Fotorelacja z gali Grand Press 2009

Relacja z gali Grand Press 2009 (vidoe)

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl