podgląd wydruku drukuj

Profesor Jan Hartman w kategorii publicystykaProfesor Jan Hartman za artykuł opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” został nagrodzony w kategorii publicystyka.

Profesor Hartman w tekście „Chciałbym być sobą” przekonuje, że poprawa stosunków między Polakami i Żydami zależy od dania głosu w sferze publicznej zarówno antysemityzmowi, jak i antypolonizmowi.

Przeczytaj nagrodzony tekst.

Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Grunt na wiarę” – tekst Cezarego Łazarewicza („Polityka”) sugerujący, że najlepszym wyjściem byłoby rozwiązanie skompromitowanej Komisji Majątkowej zwracającej ziemię kościołom, ale że tak się nie stanie z powodu… wyborów prezydenckich w Polsce.
Przeczytaj nominowany tekst.

2/ „Wehrmacht pozdrawiamy” – tekst Michała Olszewskiego („Tygodnik Powszechny”) analizujący, jak towarzyszący dotychczas wszelkim uroczystościom i wspomnieniom o wojnie patos ustępuje miejsca nowej narracji, tzw. rekonstrukcji historycznych, czasem aż nadto dosłownych.
Przeczytaj nominowany tekst.

3/ „Kierunek Berlin” – Wojciech Pięciak („Tygodnik Powszechny”) wskazuje słabości polskiej polityki wobec Niemiec, w tym zwłaszcza tę, że to nasz rząd wypromował Erikę Steinbach na znaczącą postać polityczną.
Przeczytaj nominowany tekst.

4/ „Sfrustrowane panie domu” – tekst Joanny Sokolińskiej („Gazeta Wyborcza” – „Wysokie Obcasy”); autorka opisuje, jak chęć kobiet do sprostania roli kapłanki domowego ogniska doprowadza je do depresji i zgorzknienia.
Przeczytaj nominowany tekst.

5/ „Politycy w zakrystii” – tekst Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki („Polityka”) postulujący, by naruszyć tabu i rozpocząć dyskusję o roli Kościoła katolickiego w polskiej demokracji; silnego Kościoła, którego boją się słabi politycy.

6/ „Strach na Lachy” – tekst Jacka Żakowskiego („Polityka”), który zastanawia się, dlaczego mimo dwudziestu lat demokracji tak łatwo oddajemy się w niewolę małych tyranów i popadamy w obywatelską drzemkę spowodowaną dobrobytem.
Przeczytaj nominowany tekst.


Zobacz też:
Fotorelacja z gali Grand Press 2009

Relacja z gali Grand Press 2009 (vidoe)

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl