podgląd wydruku drukuj

Daszczyński i Wiejas najlepsi w kategorii dziennikarstwo śledcze


Roman Daszczyński i Paweł Wiejas z „Gazety Wyborczej" otrzymali nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za artykuł „Grzech ukryty w Kościele".
W tekście autorzy ujawnili, że ksiądz pracujący w Ognisku im. św. Brata Alberta w Szczecinie molestował nieletnich podopiecznych. Kuria została o tym poinformowana, lecz najpierw przez lata odwlekała wyjaśnienie sprawy, a potem przesunęła księdza do innych działań.

Przeczytaj nagrodzony tekst.

Pozostali nominowani w kategorii dziennikarstwo śledcze:

1/ Cykl pt. „Rodzina KRUS" - teksty Wojciecha Cieśli i Grzegorza Rzeczkowskiego („Dziennik") opisujące, jak prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Roman Kwaśnicki łamie ustawę antykorupcyjną, a w instytucji, którą kieruje, panuje nepotyzm i ustawia się konkursy.
2/ „Naftowy interes w Białowieży" - tekst Wojciecha Cieśli („Dziennik") odkrywający, że na terenie osady graniczącej z Puszczą Białowieską, w strefie chronionego krajobrazu, rosyjski koncern Łukoil chce zbudować bazę paliw i dogadał się już z władzami gminy.
3/ „Śmierć po rumuńsku" - teksty Małgorzaty Nocuń („Tygodnik Powszechny") ujawniające, że w krakowskim areszcie zagłodził się na śmierć Rumun Claudiu Crulic, ponieważ służby więzienne zlekceważyły jego protest, podczas śledztwa zaś nie uwzględniono dowodów jego niewinności.
4/ Trzy artykuły o Krzysztofie Bondaryku - Grzegorz Indulski i Andrzej Stankiewicz („Newsweek Polska") ujawniają bogatą i zawikłaną karierę szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka, który wyrósł na jednego z najpotężniejszych ludzi w ekipie rządzącej.
5/ Cykl tekstów o prezydencie Olsztyna pt. „Skandal w magistracie" - Mariusz Kowalewski („Rzeczpospolita") ujawnił, że prezydent Olsztyna Czesław Małkowski molestował seksualnie podległe mu urzędniczki.
6/ „Pedofil - prowokacja" - materiał telewizyjny Jacka Marciniaka („Magazyn Ekspresu Reporterów", TVP 2) będący efektem prowokacji dziennikarskiej, która ujawniła, że 29-letni poznany na czacie mężczyzna jest pedofilem.

 Zobacz wręczenie nagrody w kategorii dziennikarstwo śledcze

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl