podgląd wydruku drukuj

W kategorii news zwyciężył Krzysztof Kowalczyk


Nagrodę Grand Press 2008 w kategorii news i czek na równowartość 1000 euro otrzymał Krzysztof Kowalczyk z dziennika „Polska".
Jury nagrodziło go za cykl 19 tekstów pt. „Piekło starców w Radości". Autor ujawnił w nich, że w podwarszawskim pensjonacie ci, którzy mieli się opiekować starszymi ludźmi, znęcali się nad nimi fizycznie i psychicznie. Artykuły odkryły istnienie nielegalnych domów opieki i doprowadził negatywnych bohaterów przed sąd.
Kowalczyk podziękował m.in. swojemu bohaterowi. - Pokonał on swój wewnętrzny lęk i dzięki temu powstał mój tekst - mówił podczas gali laureat.

Przeczytaj dwa z nagrodzonych tekstów:
„Prześladowcy z Radości staną przed sądem"
„Proces ws. znęcania się nad staruszkami w Radości"

Obejrzyj wywiad wideo z Krzysztofem Kowalczykiem.

Pozostali nagrodzeni w kategorii news:
1/ „Wojna polsko-polska" - tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki („Dziennik") ujawniający, jak wyglądała rozmowa prezydenta z ministrem spraw zagranicznych na temat negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej oraz to, że omal nie zerwano rozmów z Amerykanami.
2/ „Negocjator" - wywiad Grzegorza Indulskiego i Andrzeja Stankiewicza („Newsweek Polska") z Witoldem Waszczykowskim, odwołanym wiceszefem MSZ, który odkrywa, jakie interesy polityczne stoją za sporem w sprawie negocjacji dotyczących umieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
3/ „To jest prawda o Nangar Khel" - tekst Krzysztofa Kowalczyka opublikowany w „Polsce" ujawniający, że polscy żołnierze już podczas ostrzału afgańskiej wioski wiedzieli, że giną tam cywile, w tym dzieci.
4/ „Pawlak skasował wielką karę" - informacja Piotra Nisztora („Rzeczpospolita") o tym, że wicepremier Waldemar Pawlak anulował spółce paliwowej J&S Energy prawie pół miliarda złotych kary nałożonej przez Agencję Rezerw Materiałowych za brak koniecznych rezerw paliwowych.
5/ „Gwiazdy i donosy" - informacja Macieja Marosza („Gazeta Polska") ujawniająca, że wybitny polski astronom prof. Aleksander Wolszczan był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.
6/ „Mamy listę kupionych meczów" - tekst Marcina Rybaka („Polska Gazeta Wrocławska") przedstawiający listę 150 meczów, które według wrocławskiej prokuratury były ustawiane w latach 2003-2006.

Zobacz wręczenie nagrody w kategorii news

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl