podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2006 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne

Roman Młodkowski (TVN 24) otrzymał Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za jeden z odcinków programu „Firma”.
Tegoroczne jury nagrodziło odcinek magazynu „Firma" „Nurkowanie” – poświęcony prowadzeniu centrów nurkowania. 

O laureacie:
Studiował teatrologię i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a po przeprowadzce do Warszawy nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową zaczął w 1992 roku w RMF FM. Był depeszowcem, czytał serwisy, współtworzył magazyn „Radio, muzyka, fakty”. W 1996 roku zaproponowano mu prowadzenie programów informacyjnych w Telewizji Wisła w Krakowie. Następnie przeniósł się do redakcji „Faktów” TVN-u. Najpierw pracował jako reporter krajowy, później jako producent informacji zagranicznych, a od września 1998 roku jest autorem magazynu „Fakty, ludzie, pieniądze”. Uczestniczył w powstawaniu TVN 24, od lutego 2001 roku jest szefem redakcji biznesowej tego kanału informacyjnego. Twórca magazynów „Bilans”. Od września 2003 autor realizowanego według własnego pomysłu magazynu „Firma”. Laureat nagród: Bazar 1999 w kategorii najlepszy magazyn ekonomiczny; Nagrody Czytelników Gazety Prawnej 2000, wspólnej nagrody NBP i Agencji Reutera im. W. Grabskiego (2003) dla najlepszego dziennikarza telewizyjnego za cykl magazynów „Bilans”. Ponownie uhonorowany na przeglądzie Bazar nagrodą Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej za magazyn „Firma”. Nominowany do nagrody Grand Press (2002 i 2004) w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.  

W finale znalazły się ponadto następujące materiały dziennikarstwa śledczego:
1/ „Chirurg plastyk czy rzeźnik” – materiał Martyny Aftyki („Uwaga!”, TVN) pokazujący, jak w prywatnej klinice chirurgii plastycznej w Warszawie kobiety są kaleczane,
a środowisko lekarskie nie robi nic, by położyć temu kres.
2/ „Lekarze gaszą światło” – tekst Bernadety Waszkielewicz i Dariusza Wilczaka („Newsweek Polska”, współpraca Aleksandra Gardynik, Mariusz Chudy) ujawniający przerażające statystyki, że wkrótce większość polskich lekarzy będzie pracować za granicą.
3/ „Polskie przetargi” – cykl ośmiu artykułów Mariusza Zielkego („Puls Biznesu”) przedstawiających korupcjogenne przetargi publiczne, przez co zdarza się nam tracić środki
z unijnych funduszy. 
4/ „Przyjaciel poleci ci” – tekst Leszka Talki („Gazeta Wyborcza”) odsłaniający zasady marketingu szeptanego, czyli jak pracują trendsetterzy.
5/ „Jak się zarabia na SKOK-ach” – tekst Marcina Kowalskiego i Piotra Głuchowskiego („Gazeta Wyborcza”) udowadniający, że członkowie władz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wynajmują własnym kasom biura kupione za pieniądze pożyczone w… SKOK-ach.
6/ „Piraci cyberprzestrzeni” – tekst Piotra Miączyńskiego i Zbigniewa Domaszewicza („Gazeta Wyborcza”) o stronach typu Peer-to-Peer umożliwiających ściąganie z Internetu wszelkich treści i utworów, co okazuje się praktycznie bezkarne. 
7/ „Niepłodność, niemożność, nieczułość” – tekst Martyny Bundy („Polityka”) opisujący, że problem z poczęciem ma już co piąta para w Polsce.
8/ „Mia, siostra Any” – tekst Joanny Podgórskiej („Polityka”) poruszający temat bulimii wśród kobiet dorosłych.
9/ „Czerwony, żółty, czarny” – rozmowa Szymona Hołowni opublikowana w „Rzeczpospolitej” z doktorem Ignacym Baumbergiem na temat systemu ratownictwa w Polsce i etycznych dylematów ratowników.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl