podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2006 w kategorii wywiad

Szymon Hołownia otrzymał Grand Press 2006 w kategorii wywiad za „Niebo dla gołębi” - tekst opublikowano w „Rzeczpospolitej”.
 „Niebo dla gołębi” to rozmowa Hołowni z teologiem księdzem prof. Jerzym Szymikiem o sensie cierpienia oraz o tym, jak pomagać je znieść innym. Hołownia przeprowadził ją krótko po tragedii na targach gołębiarskich w jednej z hal MTK. - Duży wkład w tę nagrodę miał właśnie ks. prof. Jerzy Szymik. Uwielbiam rozmówców, którzy potrafią odpowiedzieć na pytanie: "nie wiem". Milczy wtedy on, milczę ja, a po chwili obaj wykrzykujemy swoją złość i niezgodę na ludzki dramat, o którym rozmawiamy. Tak było z księdzem Szymikiem i dziś także jemu bardzo dziękuję - powiedział pod odebraniu nagrody Szymon Hołownia.

O laureacie:
Urodzony w 1976. Obecnie – publicysta „Newsweeka” i zastępca dyrektora ds. programowych kanału religijnego w ITI. Pracował też w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Współpracował m.in. z TVP 1, Radiem VOX, publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”, „Machinie”. Autor książek „Kościół dla średnio zaawansowanych” i „Tabletki z krzyżykiem”. Laureat nagrody Ślad im. Bp. Chrapka w 2007 roku.

Pozostałe nominowane wywiady: 
1/ „Zimna wojna mediów” – opublikowana w „Newsweek Polska” rozmowa Pawła Siennickiego z Tomaszem Lisem i Bronisławem Wildsteinem o tym, czy wolność słowa jest w Polsce zagrożona i skąd biorą się tak ostre podziały wśród dziennikarzy.
2/ „Żegnaj, Maniuś, żegnaj!” – wywiad Katarzyny Bielas („Gazeta Wyborcza”) z pisarzem Marianem Pankowskim o tym, dlaczego nie został pisarzem emigracyjnym, jak na jego twórczość wpłynęły przeżycia obozowe oraz że artysta nie ma moralnego obowiązku pisać wszystkiego, czego oczekują od niego czytelnicy.
3/ „Wszechpolak” – wywiad Dariusza Zaborka („Gazeta Wyborcza”) z prof. Wiesławem Chrzanowskim m.in. o tym, jak przed II wojną światową został wszechpolakiem i czym się różni dzisiejsza Młodzież Wszechpolska od tej przedwojennej.
4/ „Orgazm po szyicku” – rozmowa Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza”) z doktor Busainą Rahal, ginekologiem położnikiem z szyickich dzielnic Bejrutu, która opowiada, jakie problemy z seksem mają muzułmańskie kobiety i jakie zasady obowiązują w szyickich małżeństwach.
5/ „Tyle, ile można unieść” – opublikowana w „Gazecie Wyborczej” rozmowa Joanny Sokolińskiej z Jadwigą Cichy, matką siedmiorga dzieci. Wywiad dotyczący niby codziennych spraw okazuje się wstrząsającą opowieścią o matczynej miłości i nadziei w sytuacjach beznadziejnych.
6/ „Tu zaszła zmiana” – wywiad Pawła Moskalewicza i Jacka Ziarno („Puls Biznesu”)
z przewodniczącym Samoobrony Andrzejem Lepperem, który niespodziewanie deklaruje,
że jest kapitalistą i opowiada się za wspieraniem przedsiębiorczości.
7/ „Raczej tkam, niż szyję” – rozmowa Małgorzaty Subotić („Rzeczpospolita”) z Dariuszem Basińskim o przyjemności tkania na prawdziwych krosnach oraz dlaczego Mumio nie jest kabaretem.
8/ Wywiad z Kazimierą Szczuką zrobiony przez Marcina Mellera („Playboy”) – ostra rozmowa o feminizmie, pornografii i seksizmie oraz o tym, czym jest równość kobiet i mężczyzn, a czym różnica między płciami.
9/ Wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim przeprowadzony przez Katarzynę Kolendę-Zaleską i Grzegorza Miecugowa (TVN 24) – ostatni wywiad prezydenta, w którym po raz  pierwszy Kwaśniewski przyznaje, co było prawdziwym powodem jego niedyspozycji w Charkowie.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl