podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2006 w kategorii dziennikarstwo śledcze

Bertold Kittel otrzymał Grand Press za cykl 11 artykułów pt. „Prezes, któremu ufa minister” opublikowany w „Rzeczpospolitej, który uznano za najlepszy materiał śledczy.
Kittel w nagrodzonym cyklu ujawnił, że szef PZU Jaromir Netzel jest zamieszany w upadek firmy Drob-kartel, a przez lata współpracował z oskarżonym o malwersacje i pranie brudnych pieniędzy Jerzym B.
- Włożyłem bardzo dużo pracy w tworzenie tych tekstów. Po napisaniu jednego z nich czułem się tak wypalony, że przez kilka dni nie byłem w stanie nic napisać - mówił po odebraniu nagrody Kittel. Podziękował redakcji ”Rzeczpospolitej” za pełne poparcie, jakiego mu udzieliła.

O laureacie: 
Pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza stawiał w „Gazecie w Krakowie”. W 1997 roku przeniósł się z Krakowa do Warszawy, gdzie pracował w „Super Expressie” oraz „życiu”. W czasie pracy w „życiu” ujawnił kilka głośnych afer, m.in. dotyczącą tego, że członkowie gangu pruszkowskiego spędzają urlopy w rządowym ośrodku w Łańsku, a także skandale szpiegowskie w Wojskowych Służbach Informacyjnych (wspólnie z Jarosławem Jakimczykiem). Od końca 2000 roku pracuje w „Rzeczpospolitej”. Był współautorem (wraz z Anną Marszałek) publikacji m.in. o korupcji w sądzie w Toruniu, w śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz autorem serii publikacji ujawniających mechanizmy wyprowadzania milionów z PZU w czasach rządów prezesów Jamrożego i Wieczerzaka. Ujawnił także tzw. aferę mostową, czyli nieprawidłowości w największych inwestycjach warszawskiego samorządu w latach 90., nieprawidłowości w śledztwie dotyczącym ministra Marka Ungiera i procesie jego syna oraz operacje finansowe ministra skarbu Andrzeja Mikosza. Obaj ministrowie po publikacjach ustąpili ze stanowisk.
Otrzymał nagrodę SDP w kategorii dziennikarstwo śledcze w 2001 roku (wspólnie z Anną Marszałek). Pięciokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze (2000, 2001, 2002, 2003, 2005), nagrodzony (wraz z Anną Marszałek) w tej kategorii w 2001 roku. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Wolności Słowa SDP.

Pozostałe nominowane prace w tej kategorii:
1/ „Przyboczny Rydzyka stracił na giełdzie miliony” – cykl czterech tekstów Marcina Kowalskiego i Piotra Głuchowskiego („Gazeta Wyborcza”), w których ujawniono, że większość świadectw udziałowych NFI, które Radio Maryja zbierało na ratowanie Stoczni Gdańskiej, pełnomocnik ojca Tadeusza Rydzyka stracił na giełdzie.
2/ „Kasa rządzi” – tekst Bianki Mikołajewskiej („Polityka”) pokazujący, że władzę nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi przejęły Kasa Krajowa SKOK i powiązana z dawnym Porozumieniem Centrum Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych, zaś jej członkowie zbijają majątek m.in. na nieruchomościach.
3/ „Siedemdziesiąt metrów druha” – cykl sześciu artykułów Wojciecha Cieśli („Rzeczpospolita”), w których autor ujawnił m.in. to, że szef gabinetu politycznego ministra sportu okłamał urzędników, by dostać mieszkanie komunalne w centrum stolicy.
4/ „Pożyczka państwa Mikoszów” – cykl trzech artykułów Bertolda Kittela zrobionych we współpracy z Maciejem Dudą, Piotrem Śmiłowiczem i Wojciechem Cieślą („Rzeczpospolita”) ujawniający zagadkową pożyczkę, której udzieliła żona ministra skarbu Andrzeja Mikosza osobie oskarżonej o oszustwa giełdowe.
5/ „Drugie życie Goldberga” – dwa teksty Bertolda Kittela („Rzeczpospolita”) dkrywające, że miliarder poszukiwany w Australii za oszustwa gospodarcze od piętnastu lat żyje spokojnie w Warszawie i jest magnatem na stołecznym rynku nieruchomości.
6/ „Między esbekiem, urzędnikiem i plebanem” – tekst Marka Kęskrawca („Newsweek Polska”) opisujący, jak były funkcjonariusz kontrwywiadu SB Marek Piotrowski zrobił karierę, współpracując z Komisją Majątkową w MSWiA i odzyskując dla Kościoła atrakcyjne grunty.
7/ „Kardiochirurg bez serca” – materiał telewizyjny Daniela Zielińskiego (TVN, „Superwizjer”) odkrywający zaskakującą prowokację, którą przygotował lekarz Kliniki Kardiochirurgii w Białymstoku, został przeniesiony podczas finałowych obrad jury do kategorii reportaż telewizyjny.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl