podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2006 w kategorii news

Grand Press w kategorii news i czek na równowartość 1000 euro otrzymali autorzy programu „Teraz my!” z TVN-u Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski.
Jury nagrodziło program „Teraz my!” TVN-u, w którym pokazano nagrane ukrytą kamerą polityczne targi posłów PiS-u próbujących nakłonić posłankę Samoobrony Renatę Beger do przejścia do ich partii w zamian za obietnicę stanowisk i uregulowanie jej długu z pieniędzy Sejmu. Pokazanie nagranych materiałów podzieliło nie tylko środowisk polityków, ale i dziennikarzy. Wzbudziło dużo kontrowersji. Metodzie postępowania dziennikarzy TVN-u sprzeciwiło się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski odbierając nagrodę, poprosili na scenę wszystkich współpracowników obecnych na gali, bo jak podkreślali, "bez nich nie powstałby ten program". Podziękowali też wszystkim, którzy bezinteresownie popierali ich podczas nagonki, która się rozpętała po emisji.

O laureatach:
Andrzej Morozowski
Urodzony 13 czerwca 1957 r. w Warszawie. Absolwent teatrologii. Szef sekcji politycznej w TVN 24, gdzie prowadzi program „Skaner polityczny”. Prowadził „Studio 24”, a razem z Tomaszem Sekielskim „Prześwietlenie” i „Kuluary”. Wcześniej pracował w Radiu Zet, w Radiu Wolna Europa i w TVP. Był sprawozdawcą sejmowym w „Teleexpressie”. Nagrody: Wiktor 2005 w kategorii najbardziej ceniony dziennikarz (razem z Tomaszem Sekielskim i Andrzejem Turskim) oraz – również z Sekielskim – nagroda im. Andrzeja Wojciechowskiego (2006), Nagroda Mediów Niptel 2006. Laureat Telekamery 2007 w kategorii publicystyka. 

Tomasz Sekielski 
Karierę dziennikarską zaczynał w Radiu VOX w Bydgoszczy, następnie trafił do Radia WAWa. Kolejny etap to rozgłośnia regionalna Polskiego Radia w Warszawie – Radio dla Ciebie. Od czerwca 1997 roku reporter „Faktów” TVN-u. Poza pracą reporterską w latach 2001–2002 był współprowadzącym „Kropki nad i”, od czerwca 2004 przez rok współtworzył z Andrzejem Morozowskim program publicystyczny „Prześwietlenie” w TVN 24, a od września 2005 „Teraz my” TVN-u. Nagrodzony w 2001 roku Trofeum Elle w kategorii osobowość telewizyjna. W 2004 nominowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii twórcy w mediach. W tym samym roku nominowany do tytułu Dziennikarz Roku w konkursie miesięcznika „Press” oraz do nagrody Grand Press w kategorii news. Laureat Wiktora w kategorii najwyżej ceniony dziennikarz, komentator, publicysta za rok 2005, nominowany do nagrody Grand Press 2005 w kategorii news. 

Pozostałe nominowane prace w tej kategorii:
1/ „Giertych przeciw ewolucji” – informacja Marcina Szymaniaka z „Życia Warszawy” o tym, że Maciej Giertych rozpoczyna w parlamencie kampanię na rzecz zniesienia obowiązkowego nauczania w szkołach teorii ewolucji.
2/ „Dramat na lekcji języka polskiego” Doroty Abramowicz i Katarzyny Gruszczyńskiej z „Dziennika Bałtyckiego”, które ujawniły, że upokorzenie 14-letniej Ani przez kolegów w gdańskim gimnazjum doprowadziło dziewczynkę do samobójstwa.
3/ „Kupują władzę w Krynicy” – cykl czterech artykułów Sławomira Sowuli, Marka Sterlingowa i Marka Wąsa z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, odkrywający plany hotelarzy w Krynicy, którzy w wyborach samorządowych chcieli przejąć władzę nad miastem poprzez rejestrowanie na listach wyborczych swoich zwolenników z innych miejscowości.
4/ „Krauze kupił wielką ropę” Andrzeja Steca z „Gazety Wyborczej” – autor ujawnił, że Ryszard Krauze kupił dostęp do olbrzymich złóż ropy naftowej w Kazachstanie i chce tam zainwestować blisko 800 mln dolarów.
5/ Cykl pięciu artykułów o pośle Janie Bestrym – Jacek Harłukowicz („Super Express”) dowiódł, że Jan Bestry był skazany w przeszłości za pobicie kobiety, a w latach 80. stracił pracę w szkole za molestowanie nieletnich dziewcząt.
6/ „Kosi, kosi, łapki...” – tekst Lucyny Talaśki-Klich („Gazeta Pomorska”) alarmujący, że inspektorzy KRUS i Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy prezentowali dzieciom w wiejskich szkołach drastyczne filmy, które miały je przestrzegać przed wypadkami na wsi.
7/ Cykl artykułów o tzw. liście Fryzjera z „Przeglądu Sportowego” ujawniający listę sędziów sporządzoną przez Ryszarda F., któremu prokuratura zarzuca, że kierował grupą sędziów i obserwatorów ustawiających za pieniądze mecze piłkarskie. Autorami newsa są Antoni Bugajski i Paweł Rusiecki, lecz nad cyklem pracowała cała redakcja.
8/ „Minister doświadczony politycznie” – tekst Andrzeja Stankiewicza i Piotra Śmiłowicza („Rzeczpospolita”) opisujący ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, jednego z najbliższych współpracowników braci Kaczyńskich, który był aktywnym działaczem PZPR w czasach PRL-u.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl