podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne

Szymon Hołownia z tygodnika "Newsweek Polska" otrzymał Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za  wywiad "Pamięta Pan Hioba?".
„Pamięta Pan Hioba?” to rozmowa Szymona Hołowni z filozofem i etykiem dr. Kazimierzem Szałatą o medycynie etycznej i że cierpienie musi mieć miejsce w naszym życiu.

"Rozmowa z Szałatą i w konsekwencji tekst 'Pamięta Pan Hioba?' stały się zaczątkiem cyklu artykułów, które w 'Newsweek Poska' ukazują się pod hasłem: 'Ludzie na walizkach'" - mówił po odebraniu nagrody Szymon Hołownia. "Jego bohaterami są ludzie, których choroba, zły los albo codzienność doprowadziły do pytań o granicę życia i śmierci."

W finale znalazły się ponadto następujące materiały dziennikarstwa specjalistycznego:
1/ „Podobno była piękna” – tekst historyczny Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego („Gazeta Wyborcza Bydgoszcz") opisujący, jak dzieci-ofiary szalonej polskiej Cyganki trafiły do książek o ukraińskim ludobójstwie jako ofiary banderowców.
2/ „Lekoman polski” – rozmowa Zbigniewa Domaszewicza i Piotra Miączyńskiego („Gazeta Wyborcza”) z farmaceutą i lobbystą Stanisławem Piechulą o tym, jak dzięki oszustwom i lekomanii wśród Polaków kręci się biznes farmaceutyczny. 
3/ „Dni Bartka były policzone” – rozmowa Sławomira Zagórskiego („Gazeta Wyborcza”) z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem na temat zasadności przeprowadzania eksperymentów medycznych, gdy mogą uratować życie.
4/ Cykl tekstów o Indiach Macieja Kuźmicza i Vadima Makarenki („Gazeta Wyborcza”) wyjaśniający mechanizmy szybkiego rozwoju gospodarczego i technologicznego tego kraju, ale ukazujący też drugą stronę cudu gospodarczego.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl