podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii wywiad

Anna Mateja otrzymała Grand Press 2007 w kategorii wywiad za rozmowę z Ewą Szumańską - tekst opublikowano w "Tygodniku Powszechnym".
Jest to rozmowa o tym, dlaczego Młoda Lekarka wolała wybrać milczenie.

Po odebraniu nagrody Anna Mateja opowiadała, jak poznała Ewę Szumańską w grudniu 2002 roku. "Pojechałam wówczas do Wrocławia, by napisać jej portret. Od razu się zaprzyjaźniłyśmy. Nic dziwnego, że jak tylko się dowiedziałam, że Ewa nie podpisze oświadczenia lustracyjnego, co oznaczało tym samym, że odchodzi z pracy, zadzwoniłam do niej. Byłam jedyną osobą, z którą chciała rozmawiać. 'Mam swoje lata i czuję opór przez zwierzaniem się' - powiedziała. 'Poza tym daleko mi do dziennikarstwa
newsowego i nie chcę komentować bieżących wydarzeń' - dodała Szumańska" - opowiadała Anna Mateja.

Przeczytaj nagrodzony wywiad 

Pozostałe nominowane wywiady:
1/ „Liberalizm zmęczenia. Rozmowa z Cezarym Michalskim” - Sławomir Sierakowski („Krytyka polityczna”) próbuje pokazać, jak zmiany otoczenia i wydarzenia historyczne wpływały ma zmiany poglądów Cezarego Michalskiego.
2/ „Boję się” – wywiad Grzegorza Indulskiego i Andrzeja Stankiewicza („Newsweek Polska”) z byłym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem o tym, co działo się w wymiarze sprawiedliwości za rządów PiS-u.
3/ „Szczególnie niebezpieczny” Teresa Torańska („Gazeta Wyborcza”) rozmawia z Mirosławem Garlickim, kardiochirurgiem ze szpitala MSWiA zatrzymanym przez CBA.
4/ „Mój status: niewidoczny” – wywiad Piotra Lipińskiego („Gazeta Wyborcza”) z Łukaszem Foltynem, twórcą Gadu-Gadu.
5/ „Doktor Niwo” – rozmowa Włodzimierza Kalickiego („Gazeta Wyborcza”) z Tomaszem Niewodniczańskim, fizykiem jądrowym, znanym kolekcjonerem map i starodruków.
6/ Wywiad z Anetą Krawczyk przeprowadzony przez Andrzeja Morozowskiego i Tomasza Sekielskiego („Teraz my!” TVN), gdy zdecydowała się ona pokazać twarz i opowiedzieć o „pracy za seks” w Samoobronie.
7/ Wywiad z Tonym Blairem przeprowadzony przez Tomasza Lisa („Co z tą Polską?”, Polsat) tuż po ogłoszonej rezygnacji ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii.
8/ „Do granic możliwości” – rozmowa Szymona Hołowni („Newsweek Polska”) z Krystyną Czerni i Romanem Graczykiem, rodzicami Krzysztofa, który przeszedł udar mózgu – o walce dziecka i rodziców o powrót do normalnego życia.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl