podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii reportaż telewizyjny

Edyta Krześniak i Igor Miecik z TVN-u otrzymali Grand Press za najlepszy reportaż telewizyjny. Nagrodzono ich za materiał "Przepraszam za głód i chłód".
Reportaż został wyemitowany w programie "Uwaga!" TVN-u. Czeczenka Kamisa opowiada o śmierci swych trzech córek w Bieszczadach, podczas przeprawy do Europy.

"Ta nagroda jest dla Kamisy. Dla nas to sukces, ale niestety oparty na jej tragedii" - mówiła po odebraniu nagrody Edyta Krześniak. Opowiadała, jak powstawał nagrodzony materiał: "Ciężko rozmawia się o takich trudnych tematach, bo to są bardzo emocjonalne sprawy. Ponieważ robiliśmy reportaż we dwójkę, nawzajem czekaliśmy kto pierwszy zada to niedobre pytanie, jak umarły dzieci. Dla nas był to bardziej wywiad niż reportaż. Z klasycznym reportażem nie miało to wiele współnego, bo nie było obrazka" - mówiła Edyta Krześniak.

Obejrzyj nagrodzony reportaż

Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Ranczo, czyli poszukiwanie szczęścia” – reportaż Joanny Frydrych („Express reporterów” TVP 2) historia bezrobotnej rodziny znajdującej szczęście na budowanym między blokami ranczu dla dzieci.
2/ „Dzieci piramidy” – reportaż Anny Więckowskiej (TVP 1) z Rapy, popegeerowskiej wsi, gdzie jedynymi zarabiającymi są dzieci oprowadzające turystów po grobowcu rodziny Farenheit.  
3/ „Co widzisz, jak zamkniesz oczy?” – opowieść Lidii Dudy (TVP 1) o braciach kręcących amatorsko filmy. Postanowili dla ojca zrobić film o szczęściu i szukają go na ulicach Śląska. 
4/ „Dziesięcioro plus” – reportaż Marii Kudroń („Express reporterów” TVP 2) o szczęściu inteligenckiego małżeństwa oczekującego jedenastego dziecka.
5/ „Śmierć we Włoszech” – reportaż Grzegorza Głuszaka („Superwizjer” TVN) pokazujący tragedię matki, której syn został zabity we Włoszech w tzw. obozie pracy.
6/ „Betanki – koniec dramatu?” – reportaż Moniki Bartkowicz („Superwizjer” TVN) ukazujący rozpacz rodziców byłych Betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym, które nie chcą wracać do swych rodzin.
7/ „Zabrane dzieci” – reportaż Przemysława Wojciechowskiego („Superwizjer” TVN) - historia Henryka, który po 50-tce dowiaduje się, że jest adoptowany, gdyż jego prawdziwa matka została zgwałcona i zabita w więzieniu.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl