podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii reportaż radiowy

Grand Press w kategorii reportaż radiowy jury przyznało Alicji Grembowicz z Programu I Polskiego Radia za audycję "Snajper Louis".
„Snajper Louis”
to reportaż Alicji Grembowicz o byłym żołnierzu z Wietnamu. Jego wspomnienia są przestrogą dla wszystkich, którzy nie rozumieją, że wojna zmienia duszę człowieka.
 
"Któregoś dnia znajoma z Mazur zadzwoniła do mnie i powiedziała, że ma dla mnie ciekawego bohatera" – opowiadała Grembowicz kulisy powstania nagrodzonego reportażu. "W ich miejscowości mieszka weteran wojny z Wietnamu. Samo umówienie się z Louisem nie było trudne. Jednak rozmowa okazała się bardzo emocjonująca i wyczerpująca i dla mnie, i dla niego. Przyznał, że pierwszy raz opowiadał tę historie w taki sposób i tak się odkrywał. Miałam poczucie, że pokazuje mi swoją ranę, a ja wsadzam w nią palec, co było dla mnie trudne. W dodatku nasza pierwsza rozmowa nie nagrała się. Nie wiem jak to się stało, sprawdziliśmy dokładnie sprzęt, ale czasem tak się zdarza. Kiedy rozpaczałam z tego powodu, Louis zaproponował, byśmy napili się jego wiśniówki. Byłam tak zdenerwowana, że gdyby podał mi denaturat, to pewnie przełknęłabym jak herbatę. Wtedy zażartowałam, że widocznie mój anioł stróż zawiódł i dlatego rozmowa się nie nagrała. Louis odparł, że to jego anioł stróż chciał inaczej, bo on nie był jeszcze gotowy, by wszystko wyznać. Zaproponował, że zrobimy drugą rozmowę".

Posłuchaj nagrodzonej audycji

W tej kategorii nominowe były reportaże:
1/ „Bajka” – reportaż Angeliki Kuźniak i Magdaleny Skawińskiej (Program I Polskiego Radia) o miłości między Niemką Elvirą i Polakiem Fortkiem, która przetrwała 60 lat.
2/ „O każdy oddech” – reportaż Cezarego Galka (Polskie Radio Zachód) ukazujący sytuację ludzi sparaliżowanych. Niektórzy - jak chory od 14 lat Janusz - proszą o eutanazję.
3/ „Cudowny przypadek” – reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman (Program III Polskiego Radia) o ubogim, który za pieniądze uzyskane ze sprzedaży puszek i butelek robi paczki i wysyła biednym rodzinom. 

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl