podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii reportaż prasowy

Grand Press za najlepszy reportaż prasowy otrzymała w 2007 roku Edyta Gietka z "Polityki".
Dziennikarkę nagrodzono za tekst "Mały szuka nieba".

Reportaż "Mały szuka nieba" opowiada o codziennym życiu karłów w świecie tzw. longersów.

"Zawsze chciałam pokazywać zwyczajność. Prawdziwe życie" - mówiła po gali Edyta Gietka. "Gdy robiłam materiał 'Mały szuka nieba' zaskoczyła mnie moja reakcja na inność i reakcja moich bohaterów. Zależało mi, aby pokazać ich prawdziwe życie – jak kochają, śmieją się, płaczą. Inaczej niż robi to większość organizacji. Nie spotkało się to z pozytywną ich reakcją" - opowiadała Gietka. 

Przeczytaj nagrodzony reportaż

Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Dali mi karabin. Bez amunicji” – reportaż Sławomira Sowuli („Gazeta Wyborcza Gdańsk”) o młodym lekarzu, który zgłosił się na ochotnika do pracy w polskiej misji w Iraku, a zastał tam bałagan i naruszanie zasad.  
2/ "Outland" - reportaż Piotra Czerskiego pokazujący, czym  kończy się uzależnienie od gier komputerowych.
3/ „Aresztowanie Józefa K.” – reportaż Marcina Kołodziejczyka („Polityka”) o przeżyciach adwokata, który niespodziewanie sam trafia do aresztu i poznaje prawdę o polskim systemie prawnym.
4/ „Kupiona za 50 dolarów” – reportaż Sławomira Sowuli („Gazeta Wyborcza Gdańsk”), historia matki, która jedzie do Afryki tropami swej córki, by poznać jej motywację w pomaganiu dzieciom w Ghanie. 
5/ „Uśmiech rekina” – reportaż Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza”) o więzi, jaka łączy ludzi po przeszczepach z rodzinami dawców.
6/ „To z miłości, siostro” – reportaż Witolda Szabłowskiego („Gazeta Wyborcza”) opisujący okrutny zwyczaj tzw. honorowych zabójstw w Turcji, którego ofiarą padają kobiety.
7/ „Nasz Bóg ich zgubi” – reportaż Marcina Masłowskiego i Tomasza Patory („Gazeta Wyborcza Łódź”) odkrywający kulisy planowanej przez wileńskich Żydów akcji wytrucia milionów Niemców tuż po zakończeniu wojny.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl