podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii reportaż prasowy

Grand Press za najlepszy reportaż prasowy otrzymała w 2007 roku Edyta Gietka z "Polityki".
Dziennikarkę nagrodzono za tekst "Mały szuka nieba".

Reportaż "Mały szuka nieba" opowiada o codziennym życiu karłów w świecie tzw. longersów.

"Zawsze chciałam pokazywać zwyczajność. Prawdziwe życie" - mówiła po gali Edyta Gietka. "Gdy robiłam materiał 'Mały szuka nieba' zaskoczyła mnie moja reakcja na inność i reakcja moich bohaterów. Zależało mi, aby pokazać ich prawdziwe życie – jak kochają, śmieją się, płaczą. Inaczej niż robi to większość organizacji. Nie spotkało się to z pozytywną ich reakcją" - opowiadała Gietka. 

Przeczytaj nagrodzony reportaż

Pozostali nominowani w tej kategorii:
1/ „Dali mi karabin. Bez amunicji” – reportaż Sławomira Sowuli („Gazeta Wyborcza Gdańsk”) o młodym lekarzu, który zgłosił się na ochotnika do pracy w polskiej misji w Iraku, a zastał tam bałagan i naruszanie zasad.  
2/ "Outland" - reportaż Piotra Czerskiego pokazujący, czym  kończy się uzależnienie od gier komputerowych.
3/ „Aresztowanie Józefa K.” – reportaż Marcina Kołodziejczyka („Polityka”) o przeżyciach adwokata, który niespodziewanie sam trafia do aresztu i poznaje prawdę o polskim systemie prawnym.
4/ „Kupiona za 50 dolarów” – reportaż Sławomira Sowuli („Gazeta Wyborcza Gdańsk”), historia matki, która jedzie do Afryki tropami swej córki, by poznać jej motywację w pomaganiu dzieciom w Ghanie. 
5/ „Uśmiech rekina” – reportaż Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza”) o więzi, jaka łączy ludzi po przeszczepach z rodzinami dawców.
6/ „To z miłości, siostro” – reportaż Witolda Szabłowskiego („Gazeta Wyborcza”) opisujący okrutny zwyczaj tzw. honorowych zabójstw w Turcji, którego ofiarą padają kobiety.
7/ „Nasz Bóg ich zgubi” – reportaż Marcina Masłowskiego i Tomasza Patory („Gazeta Wyborcza Łódź”) odkrywający kulisy planowanej przez wileńskich Żydów akcji wytrucia milionów Niemców tuż po zakończeniu wojny.

Kulczyk Investments Grupa Żywiec Grupa LUX MED MoneyGram Polska Google Nest Bank KGHM POLIN Samsung
© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl