podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii dziennikarstwo śledcze

Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej Poznań" otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za artykuł "Praca za seks w Samoobronie".
W tekście cztery działaczki ujawniają mechanizm zatrudniania kobiet w biurach Samoobrony w zamian za usługi seksualne dla szefów partii.

"Ten materiał nie powstałby, gdyby nie wątpliwości moich szefów w centrali. Początkowo pracowałem nad materiałem o nadużyciach posła Łyżwińskiego. Jednak szefowie nie byli zadowoleni i poprosili bym sprawdził kilka innych wątków" - opowiadał po gali Marcin Kącki. "Tak pojechałem do Radomska, gdzie dotarłem do działaczy Samoobrony, którzy naprowadzili mnie na właściwy, jak się później okazało trop. Powiedzieli mi, że jest taka Aneta Krawczyk, która sporo wie. Namówiłem ją na spotkanie. Naszą rozmowę nagrałem. Kiedy jednak skończyliśmy udałem, że wysiadły mi baterie i nic się nie nagrało. Aneta Krawczyk zgodziła się porozmawiać o wszystkim jeszcze raz. W międzyczasie nawet wychodziła do sklepu po jakieś zakupy i kupiła baterie do mojego dyktafonu. Powtórzyliśmy rozmowę, tylko tym razem wypytywałem ją o pewne detale. W ten sposób chciałem sprawdzić jej wiarygodność. Potem kiedy odsłuchiwałem oba nagrania sprawdzałem dokładnie czy Aneta Krawczyk nie zaprzecza swoim słowom. Jednak na obu nagraniach mówiła to samo."

Przeczytaj artykuł "Praca za seks w Samoobronie"
Posłuchaj wywiadu z Marcinem Kąckim dla Tok FM

Pozostałe nominowane prace w tej kategorii:
1/ Materiał o Simonie Molu – tekst Mai Narbutt i Bertolda Kittela (publikowany w „Rzeczpospolitej”) oraz reportaż telewizyjny Anny Machowskiej (TVN) pokazujący prawdę o Simonie Molu, który odgrywał w Polsce rolę afrykańskiego uchodźcy i prześladowanego dziennikarza, a był mitomanem, który zarażał partnerki wirusem HIV. 
2/ „Przerwana tajna misja Kandahar” – tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki („Dziennik”) odsłaniający kulisy nielegalnej operacji „Kandahar”, którą Wojskowe Służby Informacyjne prowadziły w Afganistanie.
3/ „Jak w rodzinie kasa ginie” – tekst Piotra Głuchowskiego, Marcina Kąckiego, Marcina Kowalskiego i Wojciecha Szackiego („Gazeta Wyborcza”) ujawniający finansowe przekręty działaczy Ligi Polskich Rodzin, w które wciągnięto setki sympatyków tej partii.
4/ „Dziwne przypadki szefowej TVP”Luiza Zalewska („Dziennik”) opisuje kręty życiorys Małgorzaty Raczyńskiej i jej i drogę awansu na stanowisko dyrektora TVP 1.   
5/ „Prawo na telefon”, „PiS na wodę”, „Ręka rękę myje?” – cykl Marka Kęskrawca („Newsweek Polska”) opisujący, jak białostocka prokuratura opóźniała śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy budowaniu oczyszczalni ścieków, by chronić polityków Prawa i Sprawiedliwości.
6/„Wafelki” – materiał telewizyjny Michała Matysa („Misja specjalna” TVP 1) o fabryce wafli Flis, której właściciel ukrywa wypadki przy pracy i pozostaje bezkarny. 
7/ „Chcesz kraść?”, „Fabryka złodziei” – materiał telewizyjny Joanny Bukowskiej i Marcina Wójcika („Uwaga!” TVN) oraz tekst Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego („Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”) odkrywający działalność gangu polskich Romów w Szwecji handlującego kobietami i zmuszającego Polaków do kradzieży w sklepach.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl