podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2007 w kategorii news

Grand Press w kategorii news i czek na równowartość 1000 euro otrzymali Leszek Kraskowski, Michał Majewski i Paweł Reszka z „Dziennika”.
Jury nagrodziło ich tekst „Zabójcze lekarstwo” ujawniający, że jeleniogórska Jelfa wprowadziła na rynek ampułki corhydronu, których część zamiast tego leku zawierała specyfik powodujący śmierć.
 
"O sprawie corhydronu dowiedziałem się w poniedziałek. Materiał ukazał się w środę. Jak na materiał śledczy to niesamowita szybkość" - wspominał Leszek Kraskowski. "Zwłaszcza, że nie mieliśmy żadnych papierów potwierdzających naszą tezę. Udało się mi namówić prof. Fijołka by 'dał twarz'. Mieliśmy jednego eksperta. Istniało duże ryzyko procesu z Jelfą.  Mój szef nie mógł spać w nocy przed ukazaniem się materiału. Rano w dniu publikacji była konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Cały czas zastanawialiśmy się zaprzeczają – leżymy czy potwierdzają? Gdy ogłosili alarm – odetchnęliśmy z ulgą" - opowiadał Kraskowski.

Przeczytaj nagrodzony artykuł.

Pozostałe nominowane prace w tej kategorii:
1/ „Bohater tygodnia” – wywiad Andrzeja Morozowskiego (TVN 24) z Janem Rokitą, w którym oznajmił on, że rezygnuje z kandydowania do Sejmu i wycofuje się z polityki.
2/ „Beger kupuje podpisy” – materiał Marcina Kąckiego i Michała Kopińskiego („Gazeta Wyborcza Poznań”) ujawniający, że posłanka Renata Beger kupowała fałszywe podpisy na listach poparcia do Sejmu.
3/ „Spowiedź Rydzyka”, „Ojciec milioner”, „Sługa burzy” – cykl Marcina Dzierżanowskiego („Wprost”) ujawniający wypowiedzi redemptorysty Tadeusza Rydzyka do studentów, w tym uwagi na temat prezydentowej oraz Żydów.
4/ „Donosił na Holoubka, Olbrychskiego, Kondrata” – tekst Tomasza Butkiewicza („Dziennik”) odkrywający, że aktor Maciej Damięcki współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.
5/ Cykl o finansowaniu fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego autorstwa Aleksandry Majdy (TVN24.pl) o tym, że ta instytucja dostawała pieniądze od Narodowego Banku Polskiego i była wspierana przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka.

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl