podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2005

Grand Press 2005

Gala Grand Press 2005 odbyła się 14 grudnia w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Tegoroczne rozdanie nagród zgromadziło około 800 przedstawicieli mediów - dziennikarzy, redaktorów, szefów - a także agencji reklamowych, public relations i działów marketingu.

Dziennikarz Roku 2005


Głosami 72 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych tytuł najlepszego Dziennikarza Roku został przyznany Justynie Pochanke, prowadzącej główne wydanie „Faktów” w TVN-ie. Wśród pozostałej piątki nominowanych znaleźli się: Tomasz Lis - członek zarządu ds. programowych Telewizji Polsat (55 punktów), Tomasz Siekielski - gospodarz magazynu „Teraz my” w TVN-ie (44 punkty), Piotr Zaremba - publicysta tygodnika „Newsweek Polska” (40 punktów) oraz Jacek Pałasiński - teatrolog i dziennikarz, w TVN24 prowadzi autorski program „Bez granic”.

Nagrodzone materiały dziennikarskie

Nagrody Grand Press za najlepsze teksty, audycje radiowe i programy telewizyjne przyznano w 2005 roku w ośmiu kategoriach - nową był wywiad. Na konkurs nadesłano 473 materiały, o 60 więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie najpierw jury preselekcyjne dokonało wyboru materiałów do finału, a stateczna decyzja zapadła 14 grudnia podczas obrad jury Grand Press.

W kategorii news, spośród 39 zgłoszonych prac, jury nagrodziło cykl tekstów „Sąd się sprzedał” Romana Daszczyńskiego i Krzysztofa Wójcika z „Gazety Wyborczej” – odsłaniający korupcję w gdańskim sądzie: znany adwokat ustalał z sędziami i prokuratorami przebieg procesów i korzystne dla bandytów wyroki.

Spośród 38 prac nadesłanych do konkursu w kategorii dziennikarstwo śledcze, jury za najlepszy materiał uznało cykl tekstów „Grupa trzymająca władzę” Mariusza Zielke z Super Expressu ujawniający, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada sprawę dużych transakcji giełdowych polegających na tym, iż zarządzający największymi funduszami na GPW stworzyli nielegalne porozumienie w celu wpływania na kursy akcji.

W kategorii publicystyka rywalizowały 83 prace. Za najlepszy materiał jury uznało tekst „Nie puka się trumną o próg” Ewy Winnickiej z „Polityki”. Nagrodzony tekst traktuje o tym, że po śmierci Jana Pawła II nieco zmieniło się podejście Polaków do śmierci, a umieranie przestało być tematem tabu.

W kategorii reportaż prasowy uhonorowany nagrodą Grand Press został materiał „Lewa strona gobelinu” Magdaleny Grochowskiej z „Gazety Wyborczej”. Autorka porusza w tekście temat starości, po którego przeczytaniu czytelnik nabiera szacunku do osób starszych i zaczyna się wstydzić wielu swoich dotychczasowych zachowań wobec nich. Materiał ten jury uznało za najlepszy spośród 103 nadesłanych prac.

Spośród 25 materiałów nadesłanych na konkurs Grand Press 2005 w kategorii reportaż radiowy jury wyłoniło zwycięski reportaż „Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz” autorstwa Janiny Jankowskiej i Magdaleny Skawińskiej, dziennikarek Polskiego Radia. Nagrodzony reportaż jest próbą pokazania tła konfliktu, do jakiego doszło między Anną Walentynowicz a Lechem Wałęsą.

W kategorii reportaż telewizyjny o tytuł najlepszego materiału rywalizowało 59 prac. Nagrodzony został reportaż „Fenomen Ojca Rydzyka” Anny Machowskiej i Grzegorza Kuczka z TVN-u. Reporterzy dotarli do rodziny ojca Tadeusza Rydzyka i osób, których relacje pokazują postać redemptorysty w nowym świetle. Materiał pokazuje nieznane dotąd wątki z życia księdza.

Za najlepszy wywiad przeprowadzony w mijającym roku jury Grand Press uznało rozmowę „Polskie gadanie” Teresy Torańskiej z „Gazety Wyborczej” z prof. Michałem Głowińskim. Nagrodzony materiał to głęboki wywiad o tożsamości żydowskiej, która przez dziesiątki lat była w Polsce tabu. W nowej, konkursowej kategorii rywalizowało 57 materiałów.

Natomiast do konkursu w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne stanęło 69 prac. Decyzją jury nagrodę przyznano Biance Mikołajewskiej z „Polityki” oraz Maciejowi Samcikowi z „Gazety Wyborczej” za dwa cykle tekstów dotyczących Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). „Polityka” jako pierwsza, a „Gazeta Wyborcza” jako druga szczególnie wnikliwie zajęły się sprawą SKOK-ów, wokół których powstał układ polityczno-biznesowo-rodzinny. Warto zaznaczyć, że autorzy tych materiałów pracowali niezależnie od siebie. Oboje spotkali się z represjami, przeciwko którym protestowały organizacje dziennikarskie.
SKOK złożył pozew przeciwko gazetom, w którym domaga się od "Polityki" odszkodowania w wysokości 5 mln zł i przeprosin. Natomiat "GW" ma zamieścić przeprosiny na 12 stronach oraz sprostowania na 19 stronach. Według SKOK gazety bezpodstawnie oceniły jej działalność, nazywając relacje w szeregach Kasy "układem polityczno-biznesowo-rodzinnym".

W jury głównym zasiedli:

Witold Laskowski (dyrektor Programu III Polskiego Radia)
Ernest Skalski (komentator „Rzeczpospolitej”)
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny „Polityki”)
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press")
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (prezes TV 4)
Jacek Żakowski (Dziennikarz Roku 1997)
Jacek Snopkiewicz (dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP)
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")

W skład jury preselekcyjnego weszli:
Jolanta Gowin („Press”)
Renata Gluza ("Press")
Anna Augustyn (RMF FM)
Rafał Olejniczak (Radio Zet)
Michał Kobosko (“Forbes”)
Michał Okoński ("Tygodnik Powszechny”)
Roman Czejarek (Polskie Radio)
Grzegorz Jędrzejowski (TVN)

Sponsorami nagród w konkursie Grand Press 2005 byli:

Alcatel,
Fortis Bank,
Kompania Piwowarska SA,
Orange,
Saab,
Vattenfall,
Warta Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA.
Fundatorem nagród dla nominowanych w konkursie na Dziennikarza Roku była firma Wittchen.

Kulczyk Investments Grupa Żywiec Grupa LUX MED MoneyGram Polska Google Nest Bank KGHM POLIN Samsung
© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl