podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2004

Grand Press 2004

Ponad tysiąc gości zebrało się w hotelu InterContinental 15 grudnia w Warszawie. Gala wręczenia nagród Grand Press 2004 była największą z dotąd zorganizowanych.

Dziennikarz Roku

Ubiegły, 2004 rok nie był szczęśliwy dla polskich dziennikarzy. Bardziej przeżywaliśmy pogrzeby niż radość z kolejnych osiągnięć. Redakcje nominujące do tytułu Dziennikarza Roku uznały, że odejście tych najlepszych nie może zostać zapomniane. Swoimi głosami wyróżniły osoby, dla których dziennikarstwo było misją życia, do której podchodzili profesjonalnie w każdym calu.

Głosami 88 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych z całej Polski tytuł Dziennikarza Roku 2004 pośmiertnie przyznano Marcinowi Pawłowskiemu - dziennikarzowi prowadzącemu „Fakty” w TVN. Marcin zmarł w wyniku ciężkiej choroby nowotworowej, ale właściwie do końca pracował i prowadził „Fakty”.

Wśród innych nominowanych znalazł się Waldemar Milewicz (41 punktów) – korespondent wojenny TVP, relacjonował konflikty z całego świata. Zginął 7 maja 2004 roku w Iraku. W dalszej kolejności redakcje nominowały: Wiktora Bartera - korespondenta zagranicznego TVN-u (38 punktów), Wojciecha Jagielskiego - dziennikarza „Gazety Wyborczej”, już po raz piąty nominowanego do finału konkursu (37 punktów) oraz Tomasza Sekielskiego - dziennikarza TVN-u (37 punktów).

 

Nagrodzone materiały dziennikarskie

Na konkurs Grand Press 2004 nadesłano 413 materiałów. Jak co roku w listopadzie spotkało się jury preselekcyjne, które nominowało prace do finału. O wyborze zwycięzców w poszczególnych kategoriach zdecydowało 15 grudnia jury Grand Press. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach konkursowych - nie nagrodzono reportażu radiowego. Oto nagrodzone prace:

W kategorii news nagrodzono Romana Daszczyńskiego i Krzysztofa Wójcika z "Gazety Wyborczej Trójmiasto" za cykl dziewięciu tekstów "Studia prawa na lewo" trójmiejskich dziennikarzy. Autorzy ujawnili w nich aferę na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego związaną z przyjmowaniem z tzw. odwołania krewnych i znajomych trójmiejskich prawników oraz pracowników uniwersytetu. Materiały te zwyciężyły spośród 36 nadesłanych prac.

Do konkursu w kategorii dziennikarstwo śledcze nadesłano 102 prace. Nagrodzeni zostali Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski z "Superwizjera" TVN-u za materiały telewizyjne pt. "Mafia paliwowa 1 i 2", w których dziennikarze ujawnili przerażającą prawdę o jednej z największych afer gospodarczych, powiązaniach tajnych służb z przestępcami i ich bezkarności.

Za najlepszą pracę w kategorii publicystyka jury uznało film "Śmierć na życzenie?" Macieja Bodasińskiego i Grzegorza Górnego, nadany przez telewizję Polsat. Nagrodzony materiał zwyciężył spośród 78 nadesłanych prac, opowiada o eutanazji dorosłych i dzieci w Holandii.

W kategorii reportaż prasowy rywalizowały 63 materiały. Nagrodzeni zostali Angelika Kuźniak i Włodzimierz Nowak z "Gazety Wyborczej" za artykuł pt. "Mój warszawski szał", w którym autorzy przedstawili wstrząsającą opowieść wcielonego do Wehrmachtu Belga, który walczył przeciwko Polakom w powstańczej Warszawie.

Do konkursu w kategorii reportaż radiowy przysłano 26 prac. Decyzją jury nagrody głównej nie przyznano. Nominowano zaś dwa materiały:

1. Reportaż Anny Dudzińskiej i Anny Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice pt. "Cena pracy" obrazujący walkę górników śląskich kopalń o miejsca i warunki pracy .

2. Reportaż Jolanty Krysowatej z Polskiego Radia Wrocław pt. "Portret w czerwieni" - poruszającą historię 13-letniej ciężko chorej Koreanki, która wraz z grupą 1200 innych dzieci trafiła w latach 50. do Polski, oraz polskiego lekarza, który się nią opiekował.

W kategorii reportaż telewizyjny rywalizowało 28 prac. Nagrodzona została Barbara Włodarczyk z TVP za jeden z odcinków cyklu "Szerokie tory" o największym w Europie domu dla starców i inwalidów, w którym razem żyją byli więźniowie, bezdomni, niepełnosprawni i chorzy umysłowo.

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzony został Wojciech Staszewski z "Dużego Formatu", dodatku "Gazety Wyborczej", za artykuł pt. "Lubię, jak boli". W wybranym spośród 80 zgłoszonych prac materiale autor opisuje przygotowania polskich olimpijczyków do Igrzysk w Atenach.

 

W skład jury głównego Grand Press 2004 wchodzili:
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny "Polityki")
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")
Witold Laskowski (dyrektor i redaktor naczelny Programu III Polskiego Radia)
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Ernest Skalski (komentator "Gazety Wyborczej")
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press")
Jacek Snopkiewicz (dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP)
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (prezes TV 4)

 

W jury preselekcyjnym zasiedli:
Anna Augustyn (RMF FM)
Magdalena Ciszewska ("Press")
Roman Czejarek (Polskie Radio)
Renata Gluza ("Press")
Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")
Michał Kobosko ("Profit")
Tomasz Lachowicz ("Super Express")
Grażyna Lubińska ("Press")
Sebastian Podkościelny (TVN 24)

 

Sponsorami Grand Press 2004 byli:

Alcatel
Kompania Piwowarska
Polpharma
marka samochodów Saab
Stoen
Warta
Fundatorem nagród dla nominowanych w konkursie na Dziennikarza Roku była firma Wittchen

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl