podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2003

Grand Press 2003

Tegoroczna gala wręczenia nagród w konkursie Grand Press 2003 odbyła się 17 grudnia w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Na imprezę przybyło ponad 800 gości.

Dziennikarz Roku

Głosami 90 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych z całej Polski dziennikarzem roku została wybrana Anna Marszałek, dziennikarka śledcza „Rzeczpospolitej”. Zwyciężyła spośród 148 zgłoszonych kandydatów.

Wśród pozostałych nominowanych znaleźli się kolejno: Piotr Najsztub - redaktor naczelny „Przekroju” (71 punktów), Bogdan Rymanowski - dziennikarz TVN 24 (59 punktów), Kamil Durczok - dziennikarz TVP 1 (56 punktów) oraz Maciej Rybiński - felietonista „Rzeczpospolitej” (33 punkty).

Nagrodzone materiały dziennikarskie


O tytuły najlepszych materiałów dziennikarskich 2003 roku walczyło tym razem 557 prac, co stanowi liczbę o ponad 100 większą niż rok temu. Jak co roku, jury preselekcyjne spotkało się w listopadzie. Wybrało prace, które przeszły do finału, a o przyznaniu konkretnych nagród zadecydowało 17 grudniu jury Grand Press.

W kategorii news, spośród 86 nadesłanych prac, zwyciężyły teksty Anny Marszałek ("Rzeczpospolita") "Poseł SLD uprzedził o akcji policji", "Niebezpieczny przeciek z resortu" i "Dwie wersje Kowalczyka" ujawniające aferę starachowicką - zdradzenie przez polityków SLD informacji o tajnej akcji Centralnego Biura Śledczego przeciw przestępcom w Starachowicach.

Za najlepszych autorów nadesłanych materiałów w kategorii dziennikarstwo śledcze uznano Marka Kęskrawca ("Newsweek Polska") za tekst "Folwark księdza Nowoka" i Jacka Bazana (TVN) za program telewizyjny "Sprzedaż ziemi" ujawniające, że urzędnik oraz ksiądz z Bielska-Białej odpowiedzialni za zwrot majątku kościelnego zagrabionego w czasach

PRL-u sami czerpali z tego korzyści. Nagrodzone prace zostały wybrane z 93 nadesłanych materiałów.

W kategorii publicystyka rywalizowało 106 prac. Nagrodę przyznano Joannie Solskiej z „Polityki” za tekst "Bogaci nie płacą", w którym wykazała, że najbogatsi Polacy nie płacą najwyższych podatków, a czasem nie płacą ich wcale.

W tej samej kategorii jury zdecydowało się przyznać nagrodę specjalną. Wyróżnione zostały rysunki Marka Raczkowskiego ("Przekrój"). Zdaniem jury, artysta potrafi w nich niejednokrotnie przekazać więcej niż publicysta w kilkustronicowym tekście.

Do konkursu w kategorii reportaż (prasowy, telewizyjny i radiowy) nadesłano łącznie 151 prac. Za najlepszy reportaż prasowy jury uznało materiał "Chłopcy z motylkami” Jacka Hugo- Badera z „Gazety Wyborczej”. Nagrodzona praca to wstrząsający tekst o osiedlowych bandziorach, którzy w poczuciu bezkarności dokonują rozbojów na młodzieży.

W kategorii reportaż radiowy nagrodzono Jolantę Krysowatą (Polskie Radio Wrocław) za reportaż "Osieroceni" - dokument przedstawiający dramat ponad tysiąca koreańskich dzieci, ofiar komunizmu, które w latach 50. trafiły do Polski.

O tytuł najlepszego materiału w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne walczyło 121 prac. Zwyciężył Paweł Walewski ("Polityka") z tekstem pt. "Z witką w berecie", w którym autor z niebywałą lekkością snuje opowieść o cudzie życia - plemniku.

W skład jury Grand Press 2003 wchodzili:
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (prezes TV 4)
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny "Polityki")
Maciej Jankowski (prezes Polskapresse)
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Ernest Skalski (komentator "Gazety Wyborczej")
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press")
Eugeniusz Smolar (dyrektor programowy Polskiego Radia)
Jacek Snopkiewicz (rzecznik prasowy TVP)
Jacek Żakowski (Dziennikarz Roku 1997)

Preselekcji dokonało jury w składzie:

Anna Augustyn (RMF FM)
Marek Chyliński ("Dziennik Zachodni")
Magdalena Ciszewska ("Press")
Roman Czejarek (Polskie Radio)
Dorota Gąsiewska ("Press")
Renata Gluza ("Press")
Marcin Grajewski (Agencja Reutera)
Grzegorz Jędrzejowski (TVN)
Michał Kobosko ("Puls Biznesu")
Tomasz Lachowicz ("Super Express")
Monika Polewska ("Press")

Sponsorami Grand Press 2003 byli:
Alcatel
Kompania Piwowarska
BMW
PKO Bank Polski
Era
Lotto
Volkswagen

Kulczyk Investments Grupa Żywiec Grupa LUX MED MoneyGram Polska Google Nest Bank KGHM POLIN Samsung
© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl