podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2002

Grand Press 2002

Na galę wręczenia nagród w szóstej edycji konkursu Grand Press przybyło ponad 800 osób. Impreza odbyła się 11 grudnia w warszawskim hotelu Sofitel Victoria.

 

Dziennikarz Roku


Głosami 92 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych z całej Polski Dziennikarzem Roku została wybrana Janina Paradowska, publicystka „Polityki”. Zwyciężyła spośród 148 zgłoszonych kandydatów, zdobyła 93 punkty. Wśród najwyżej ocenianych nominowanych znaleźli się Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak - dziennikarze śledczy „Gazety Wyborczej” (71 punktów); Barbara Czajkowska - dziennikarka TVP (52 punkty); Jerzy Morawski - dziennikarz „Rzeczpospolitej” (45 punktów) oraz Wojciech Jagielski - dziennikarz "Gazety Wyborczej” (40punktów).

 

Nagrodzone materiały dziennikarskie

Tym razem jury Grand Press oceniało 541 materiałów. Tradycyjnie ocena prac odbyła się dwuetapowo: najpierw jury preselekcyjne dokonało wyboru materiałów do finału, a ostateczna decyzja zapadła 11 grudnia podczas obrad jury Grand Press.

Do konkursu w kategorii news nadesłano 51 materiałów. Niestety ze względu na niski poziom nadesłanych zgłoszeń postanowiono nie nagradzać materiałów w tej kategorii.

W kategorii dziennikarstwo śledcze rywalizowały 44 zgłoszenia. Zwycięzcami zostali Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak ("Gazeta Wyborcza") oraz Przemysław Witkowski (Radio Łódź) za tekst "Łowcy skór" o handlu zwłokami w łódzkim pogotowiu ratunkowym.

Za najlepszy tekst publicystyczny uznano "Polska na zasiłku" autorstwa Wojciecha Markiewicza ("Polityka"). Wybrany spośród 83 zgłoszeń materiał opowiada o tym, że co trzeci Polak żyje z zasiłków, lecz niektórzy wcale na to nie narzekają.

W kategorii reportaż prasowy zwyciężyła Anna Fostakowska ("Gazeta Wyborcza") za reportaże "Dzieci ukryte przed baronową" o dzieciach ulicy w Bukareszcie i "W norze" o ludziach kopiących węgiel w biedaszybach.

Za najlepszy reportaż radiowy nagrodzono Hannę Bogoryja-Zakrzewską i Ernesta Zozunia (Polskie Radio) za materiały "Tajna rzecz publiczna" i "Emilia, niewolnica tajemnicy" – reportaż o tym, jak to kurator odwołuje dyrektora szkoły, urzędy umywają ręce, a rodzice i uczniowie walczą o jego przywrócenie.

W kategorii reportaż telewizyjny nagrodzona została Lidia Duda (Magazyn Ekspresu Reporterów TVP 2) za reportaż "U nas w Pietraszach" – jest to niesamowita opowieść dziewięcioletniego Karola o życiu w biednej popegeerowskiej wsi Pietrasze.

W tym roku jury po raz pierwszy postanowiło przyznać nagrodę specjalną w kategorii reportaż telewizyjny. Wyróżnienie to trafiło do Andrzeja Fidyka (Redakcja Filmów Dokumentalnych TVP 1) za "Taniec trzcin" - obraz ostatniej na świecie monarchii absolutnej. Autor pokazuje, jak walczy się z AIDS w państwie, którego tradycje czynią tę walkę bezsensowną.

Łącznie w kategoriach reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny rywalizowało 148 materiałów.

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne rywalizowało aż 125 zgłoszeń. Nagrodzony został wspólny projekt tygodnika "Newsweek Polska" i "Supewizjera" TVN: tekst "Terror ekologiczny" Marka Kęskrawca i film "Ekolodzy" Jacka Bazana, ujawniające prawdziwe oblicze kilku stowarzyszeń ekologicznych, które organizują protesty, by wziąć pieniądze za ich przerwanie.

 

W jury głównym zasiedli:
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (prezes TV 4)
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny "Polityki")
Maciej Jankowski (prezes Polskapresse)
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Ernest Skalski (komentator "Gazety Wyborczej")
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press)
Eugeniusz Smolar (dyrektor programowy Polskiego Radia)
Jacek Snopkiewicz (rzecznik prasowy TVP)
Jacek Żakowski (Dziennikarz Roku 1997)

 

W skład jury preselekcyjnego wchodzili:
Anna Augustyn (RMF FM)
Marek Chyliński ("Dziennik Zachodni")
Magdalena Ciszewska ("Press")
Roman Czejarek (Polskie Radio)
Dorota Gąsiewska ("Press")
Renata Gluza ("Press")
Grzegorz Jędrzejowski (TVN)
Michał Kobosko ("Puls Biznesu")
Tomasz Lachowicz ("Super Express")
Monika Polewska ("Press")
Kuba Sufin (PAP)

 

Sponsorami Grand Press 2002:

Alcatel
Era
Ernst & Young
PZU
Kompania Piwowarska
Volkswagen

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl