podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2001

Grand Press 2001


Piąta gala wręczenia nagród Grand Press odbyła się 12 grudnia 2000 roku w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Przybyło na nią około 700 osób.

Dziennikarz Roku 2001

Głosami 95 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych z całej Polski Dziennikarzem Roku 2001 został Waldemar Milewicz. Zwyciężył wśród 137 zgłoszonych kandydatów, otrzymując 103 punkty. Zaledwie jednym punktem przegrał Mariusz Max Kolonko, korespondent „Wiadomości” w USA - otrzymał 102 punkty. Wśród laureatów znaleźli się również: Wojciech Jagielski - dziennikarz Gazety Wyborczej (83 punkty), Tomasz Lis - prowadzący i wydawca faktów w TVN- ie (70 punktów) oraz Anna Marszałek - dziennikarka śledcza „Rzeczpospolitej” (69 punktów).

Nagrodzone materiały dziennikarskie


Jury Grand Press oceniało aż 489 prac, czyli o prawie 100 więcej niż w roku ubiegłym. Wybór nagrodzonych prac odbył się dwustopniowo. W listopadzie wszystkie materiały przeglądało jury preselekcyjne. W każdej kategorii nominowało najlepsze prace, spośród których jury główne wybierało zwycięzców.

Do konkursu w kategorii news zgłoszono 68 prac, a nagrodzona została Katarzyna Szymańska-Borginon za tekst opublikowany w "Życiu" "Nicea o nas bez nas" ujawniający, że w projekcie podziału głosów w Radzie Ministrów Unii Europejski Polska miała otrzymać o dwa głosy mniej niż Hiszpania, która ma tę samą liczbę mieszkańców

Za autorów najlepszego materiału w kategorii dziennikarstwo śledcze uznano Annę Marszałek i Bertolda Kittela ("Rzeczpospolita") za teksty "Sędzia do wynajęcia" o powiązaniach sędziego Zbigniewa Wielkanowskiego z szefem toruńskiego gangu, "Wojewoda w sieci" odkrywający aferę korupcyjną w śląskim urzędzie wojewódzkim, i "Kasjer z Ministerstwa Obrony" o asystencie wiceministra Romualda Szeremietiewa Zbigniewie Farmusie żądającym łapówek od koncernów zbrojeniowych. Wymieniona para dziennikarzy pokonała 30 konkurentów.

W kategorii publicystyka jury oceniało 73 prace, a nagrodzony został Igor T. Miecik ("Polityka") za tekst "Adwokaci diabłów" demaskujący choroby drążące polską palestrę.

Do konkursu w kategorii reportaż (prasowy, radiowy i telewizyjny) stanęły 183 prace.

Za najlepszy reportaż prasowy jury uznało tryptyk "My z Jedwabnego", "Proszę tu więcej nie przychodzić", "Mieli wódkę, broń i nienawiść" Anny Bikont ("Gazeta Wyborcza"). Reportaże te traktowały o polskich zbrodniach popełnionych na Żydach w Jedwabnem i Radziłowie.

Tytuł najlepszego reportażu radiowego został przyznany Marcinowi Kubatowi (Radio Zet) za reportaż "Piosenka" udowadniający, że dzieci z porażeniem mózgowym potrafią pisać fantastyczne opowiadania.

W konkursie na najlepszy reportaż telewizyjny zwyciężyła Beata Januchta (TVP Wrocław) za reportaż "Dzieciaki z podwórka" pokazujący beznadziejność życia dzieci z dzielnic nędzy i tragiczne tego konsekwencje.

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężył Artur Włodarski ("Gazeta Wyborcza") za wywiad z antropologiem dr. Bogusławem Pawłowskim "Sekrety Ewolucji Kochania i Swawolenia". Praca ta została uznana za najlepszą spośród 134 nadesłanych.

W jury główne zasiedli:
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny "Polityki")
Maciej Jankowski (prezes Polskapresse)
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Ernest Skalski (komentator "Gazety Wyborczej")
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press")
Eugeniusz Smolar (wiceprezes Polskiego Radia SA)
Jacek Snopkiewicz (dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP SA)
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (dyrektor programowy Polsatu)
Jacek Żakowski (Dziennikarz Roku 1997)

Jury preselekcyjne pracowało w składzie:
Anna Augustyn (RMF FM)
Bogusław Chrabota (Polsat)
Marek Chyliński ("Dziennik Zachodni")
Roman Czejarek (Polskie Radio Program I)
Dorota Gąsiewska ("Press")
Renata Gluza ("Press")
Michał Kobosko ("Puls Biznesu")
Monika Polewska ("Press")
Kuba Sufin (PAP)

Sponsorami Grand Press 2001 byli:

Alcatel Polska
Andersen
Era Biznes
PZU
Reemtsma
Volkswagen

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl