podgląd wydruku drukuj

Grand Press 2000

Grand Press 2000

Gala wręczenia nagród Grand Press 2000 odbyła się 20 grudnia w hotelu Victoria Inter- Continental. Na uroczystość przybyło ponad 500 osób.

 

Dziennikarz Roku 2000


O wyborze Dziennikarza Roku zadecydowały głosy 67 redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych z całej Polski. Faworytami czwartej edycji konkursu byli Kamil Durczok i Krzysztof Skowroński. Spośród 137 zgłoszonych kandydatów zwyciężył Kamil Durczok, zdobywając 95 punktów. Tylko o cztery punkty mniej otrzymał Krzysztof Skowroński z Radia Zet. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się: Monika Olejnik, prowadząca „Kropkę nad I” w stacji TVN (52 punkty), Anna Marszałek, dziennikarka „Rzeczpospolitej” (46 punktów) oraz Waldemar Milewicz, dziennikarz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP (45 punktów).

Nagrodzone materiały dziennikarskie

Jury Grand Press wybierało najlepsze prace spośród 397 zgłoszonych pozycji. W listopadzie jury preselekcyjne przez dwa dni studiowało wszystkie nadesłane prace, by wyłonić z nich nominacje do finału - ostateczny wybór należał już do głównego jury Grand Press.

Do konkursu w kategorii dziennikarstwo śledcze nadesłano 39 prac. Nagrodzeni zostali Włodzimierz Kalicki, Ireneusz Dańko i Dariusz Janowski za opublikowany w "Gazecie Wyborczej" tekst "Polujemy na białe kruki", czyli thriller ze skradzionymi z Jagiellonki starodrukami i inkunabułami z XV i XVII wieku w roli głównej. Reporterzy "Gazety" natrafili na nie w jednym z największych niemieckich domów aukcyjnych, dopiero relacja "GW" przekonała krakowską prokuraturę, że możliwe jest udowodnienie praw Jagiellonki do dzieł.

W kategorii publicystyka rywalizowało 81 prac, a nagrodzona została Barbara Pietkiewicz ("Polityka") za tekst "Wyklęte słowo eutanazja" – czyli raport o eutanazji w Polsce.

Za najlepszy reportaż prasowy uznano "Zły dotyk" Marcina Fabjański ("Gazeta Wyborcza"). To historia Polaka skazanego w Teksasie na 30 lat więzienia za molestowanie seksualne dziecka, choć matka i dziecko twierdziły, że jest niewinny, a badania wykazały, że dziecko nie zostało zgwałcone.

W kategorii reportaż telewizyjny nagrodzono Waldemara Milewicza (TVP) za reportaż "Poligon" - wstrząsającą opowieść o ludziach żyjących od kilkudziesięciu lat przy poligonie atomowym w rejonie Semipałatyńska, doświadczonych skutkami choroby popromiennej.

Natomiast za najlepszy reportaż radiowy jury uznało "Dwie barwy nadziei" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej (Polskie Radio). Nagrodzona praca to poruszający zapis walki młodej kobiety z jej własną śmiertelną chorobą i z chorobą i śmiercią córki

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężył Leszek Talko ("Gazeta Wyborcza") za tekst "Przyjdzie do mnie facet w czerni" o komputerowym szpiegowaniu pracowników

W skład jury głównego wchodzili:
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny "Polityki")
Andrzej Jonas (redaktor naczelny "The Warsaw Voice")
Wiesław Podkański (prezes Axel Springer Polska)
Ernest Skalski (komentator "Gazety Wyborczej")
Andrzej Skworz (redaktor naczelny "Press")
Eugeniusz Smolar (wiceprezes Polskiego Radia SA)
Jacek Snopkiewicz (dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP SA)
Barbara Trzeciak-Pietkiewicz (dyrektor programowy Polsatu)
Bożena Wawrzewska
Jacek Żakowski (Dziennikarz Roku 1997)

W jury preselekcyjnym zasiedli:
Anna Augustyn (RMF FM)
Bogusław Chrabota (Polsat)
Roman Czejarek (Polskie Radio Program I)
Dorota Gąsiewska ("Press")
Renata Gluza ("Press")
Michał Kobosko ("Puls Biznesu")
Andrzej Skworz ("Press")
Kuba Sufin (PAP)

Sponsorami Grand Press 2000 byli:
Reemtsma Polska
Compaq Computer
Alcatel Polska
Kredyt Bank PBI
Grupa Żywiec

© 2007 Grand Press. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie: performer.pl